De wijnen van de Loire In lang vervlogen dagen waren het de Hollan ders, die met vlotten en platboomd schuiten tot bij Tours de Loire opvoeren om de wijn te halen. Zij vestigden er ook handelshuizen en uit oude geschriften kennen we de teleurstel ling van de wijnbouwers langs de Loire, toen de handel met Holland minder werd. Tegen het einde van de 17e eeuw zakten de Hollanders met hun zeeschepen dieper naar het zuiden langs de Atlantische kust af en haalden de wijn uit Bordeaux. Ook de wijn, die langs de Rijn uit Duitsland kwam, werd een steeds belangrijker concurrent. Zo dronk men in de lage landen alsmaar minder van de wijn uit Touraine. Het valt op, dat delen van deze provincie dicht met wijnstokken zijn beplant, ter wijl andere delen alleen landbouwge wassen voortbrengen. Dit is het gevolg van de grote verscheidenheid in onder grond. Soms is de dikte van de aardlaag slechts vijftig centimeter, dan weer an derhalve meter. Als onderlaag vinden we kalk, kiezelstenen en kiezelaarde. Er is dan ook een rijke variatie aan wijnen, van de witte, eerlijke, frisse en oprechte Cöteaux de Touraine tot de rode, wat voornaam aandoende Bourgueil en la ten we vooral de mousserende wijnen uit Vouvray niet vergeten. Er stromen hier enkele zijrivieren in de I nire 7nal<; rlp Rhnr dp Inrlrp pn rlp met struikgewas en bomen, rond het stadje Vouvray, dat daar onderaards lange gangen vol liggen met wijn. Mousserende wijn in de zin als geldt voor Champagne. Talloze malen ge roemd als „de beste" in proza en poëzie door beroemdheden in de Franse litera tuur als Balzac, Rabelais, Rougé en Be del. Zowel stil - „vin nature" - als mous serend zijn het inderdaad voortreffelijke wijnen, die witte wijnen van Vouvray. Dankzij de appellation contrölée zijn ze nu weer duidelijk als zodanig herken baar. Er is een tijd geweest, dat bijna alle wijnen uit de Touraine als Vouvray in de handel kwamen. Na het van kracht worden van de wet on de Annellatinna" sies. Zoals hier, waar de Cisse de Loire vanaf Chouzy dicht bij Blois rakelings volgt tot Vernou vlak bij Vouvray toe. Amboise Wanneer dit alles u interesseert, moet u rijdende vanuit Blois van de N (Natio nale) 152 bij Chouzy afwijken en de D (Departementale) 1 gaan volgen. Indien u de gebruikelijke route Blois-Tours,de N 152 dus, blijft volgen, die aan de rechterzijde van de Loire ligt, ziet u links —machtig hoog op een rots gebouwd— het kasteel Amboise de omgeving do mineren. Menige Nederlander heeft hier direct aan de Loire op de uitstekend verzorgde Vienne. Een riviertje, dat samen met Ie Cher het departement Loir et Cher vormt, is nogal eens oorzaak van ver warring in het Nederlandse spraakge bruik. Wanneer ik zeg, dat ik aan de Loir ben geweest, kan de aangesprokene niet horen of ik de taalkundig vrouwelijk ingedeelde grote La Loire bedoel of de daarbij vergeleken nietige mannelijk benoemde Le Loir. Aan de Loir vinden we nog bewoonde rotswoningen, waar van er vroeger langs de Loire veel meer geweest moeten zijn. Schilderachtig om te zien maar somber om in te wonen. Vreemde gewaarwording overigens, wanneer de wijnstokken ver boven je hoofd groeien. Vouvray Trouwens wie kan vermoeden, wanneer hij de groene velden ziet. rijk bezaaid Volmaakte harmonie van rust: de Loire bij avond. heeft het nog vijftien jaar geduurd, voordat met een duidelijke omschrijving het produktiegebied van Vouvray was afgebakend. Ruwweg begrensd door de denkbeeldige lijn over de plaatsjes Sainte-Radegonde vlakbij Tours, Ro- checorbon, Vernou, Noisay, Changay, Reugny en een gedeelte van Pargau- Meslay. Maar wat zeggen zulke namen als je niet zelf ter plaatse bent geweest. Je moet met eigen ogen de meer dan twintig kilometer lange rij huizen gezien hebben, die als een lint de loop van de Loire volgen en, waarschijnlijk alleen om de postbesteller te helpen, af en toe van dorpsnaam veranderen. De nieuwkomer aan de Loire denkt, dat de rivier zich hier en daar in tweeën splitst en dan een al of niet bewoond eiland omspoelt. Dikwijls is dat ook zo, maar wees voorzichtig met uw conclu- camping een aantal dagen doorge bracht en hopelijk ook een presentatie van „Son et Lumière" meegemaakt, 's Avonds wanneer het begint te sche meren, gaan toeristen de smalle met keien bestrate weg naar het kasteel omhoog. Daar ontrolt zich dan in een romantische entourage een klank en lichtspel, waarmee het verleden weer tot leven wordt gebracht. Het kasteel kan dagelijks worden be zocht; tijdens de rondgang vertelt de gids de zeer bewogen geschiedenis van bewoners en gebouw. Jammer dat er geen meubelen meer in staan wat het ons makkelijker maakt ons in een an dere tijd te verplaatsen. Interessant is in ieder geval de wijze, waarop de verde diging is ingericht met gebruikmaking van de rots en ligging ten opzichte van de rivier. 22

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 26