Georges Desmarées nageschilderd. Het stond afgebeeld in een kalender van oude meesters. Zelf vind ik dat een van m'n mooiste werken. Zoiets moet je ook maar één keer schilderen, anders ga je het steeds vergelijken." De aquarel de slapende schildwacht' ge schilderd naar het gelijknamige schilderij van J. Fabritius. de was het geval met een meisjeskopje dat de heer Van Zenderen voor de lol had nageschilderd. Dat viel zo in de smaak van zijn collega's dat hij het maar liefst 21 maal voor de verschil lende Vrumona-medewerkers heeft ge schilderd. Een roos van klei op een plankje sloeg echter alles. "Hiervan heb ik er zeker een stuk of veertig gemaakt, totdat ik geen roos meer kon zien." De enige voorwaarde die de heer Van Zenderen stelt als iemand hem vraagt iets voor familie of kennissen te schil deren, is dat hij het zelf ook mooi moet vinden. "Ik moet er zelf ook achter staan, anders kan ik het niet schilderen. Voor een scheidende medewerker heb ik vorig jaar nog een schilderij van Materialen Alvorens aan een dergelijke opdracht te beginnen, zit de heer Van Zenderen vaak uren met een loep op de betref fende ansichtkaart of het kalenderblad te turen, om precies te analyseren wat er allemaal op staat en wat voor een verfmengsels de schilder precies heeft gebruikt. Hij schildert op zink, linnen of paneel hout) en gebruikt diverse soorten kwasten: marter- of varkens haren en nylonkwasten. De soorten verf die hij gebruikt, zijn acrylid en poly- meerverf. Momenteel maakt hij zowel aquarellen als olieverfschilderijen. "Als je aquarelleert, werk je van licht naar donker, anders van donker naar licht. Bij een olieverfschilderij smeer je soms wel zo'n achttien lagen verf over elkaar." Meestal schildert hij 's avonds na de dagelijks terugkerende arbeid ii Vrumona. "De laatste hand aan een 'De molen van A. Waldrop' rechts afgebeeld op een kalenderblaadje en links nageschil derd door de heer Van Zenderen. Hetzelfde laten we zien met 'De molen van Ruysdael', rechtsonder het kalenderblaadje, linksonder de Van Zenderen-kopie. schilderij leg ik echter altijd in het weekend, meestal tussen zeven en elf uur 's ochtends, dan heb je namelijk het mooiste licht." Behalve dat deze hobby hem veel rust geeft, beschouwt de heer Van Zende ren het ook als een uitdaging. "Als je een oude meester hebt nageschilderd en de mensen zeggen dat hij precies hetzelfde is, of ze vinden hem soms nog mooier, dan voel je je gevleid. Dan neem ik de volgende keer een nog iets moeilijker schilderij." Schilders die de voorkeur van de heer Van Zenderen hebben, zijn onder meer Rubens en Corot. "Picasso vind ik ook goed, maar dat is nu eenmaal mijn stijl niet." Gebeurt het wel eens dat men zijn schil derij voor dat van een oude meester houdt? "Nee hoor, over het algemeen is men ook niet zo van de schilderkunst op de hoogte. Men vindt het gewoon mooi of niet mooi en dan maakt het niet uit door wie het gemaakt is. Voorlopig is het nog zo dat als ik alles zou schil deren wat de mensen nog van mij willen hebben, ik zeker 140 jaar oud moet worden. En ik vrees dat ik dat toch niet haal.!" 11

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 11