één uit: ^duizend A. F. W. Baakman Bewaarder van gevangenen of bewaker van de medewerkers van de Gedistil leerd en Wijngroep Nederland is wel een heel verschil. Dit is tenminste de mening van de heer A.F.W. Baakman (26), die sinds 1 januari jl. hoofdbewaker is van onze nieuwe vestiging in Zoetermeer. Zijn taak als hoofdbewaker luidt offi cieel: het beschermen van de personen en goederen van de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland. Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft de heer Baakman al veel ervaring en opleiding op het gebied van bewaking. "Van oorsprong ben ik auto-monteur en machine-bank werker. Ik vond echter dat ik in die be roepen niet zo veel kon verdienen. Voor de grap heb ik toen gesolliciteerd op de baan van bewaarder in de Scheveningse gevangenis. Ik dacht: ik kijk gewoon wat het is. Wat het precies inhield, daar had ik toen nog geen flauw idee van." De heer Baakman merkte al spoedig dat je niet zomaar bewaarder bent, maar dat daar een gedegen opleiding aan vooraf gaat. Die opleiding kreeg hij in de gevangenis van Veenhuizen. "Ik heb daar vijf diploma's behaald. De oplei ding is in het begin helemaal toegespitst op beveiliging. Daar horen ook allerlei zelfverdedigingstechnieken bij en je bent verplicht eenmaal in de week twee uur te sporten om je conditie op peil te houden." De opleiding van de heer Baakman werd steeds afgewisseld met een aantal maanden praktijk. "Naar mate de opleiding vorderde, ging deze steeds meer de sociaal-psychologische kant op. Je kreeg sociologie, psycholo gie, achtergronden van crimineel ge drag en al dat soort vakken. Als bewaarder had je namelijk ook een be langrijke maatschappelijke functie. Veel gevangenen hadden steun nodig. Ze wilden graag dat je met hen praatte en dat je naar hun problemen luisterde." Dit samen met de trieste werkom geving maakten de baan erg zwaar. "De ene keer sloeg iemand de boel kort en klein en dan moest je hem overmees teren en in de strafcel smijten, de andere keer zat je weer geduldig naar zo iemand te luisteren. Geestelijk vergde het werk erg veel, volgens de heer Baak man. "Het overspanningspercentage onder het personeel was behoorlijk hoog. Hoewel het met mij niet zo ver was, speelde het toch wel op de achter grond mee toen ik de advertentie van de Gedistilleerd en Wijngroep zag." Zijn huidige werkkring is hem tot nu toe nog geen dag tegengevallen. "De omgeving is hier stukken vrolijker dan in Scheveningen. Alleen al het idee dat je hier 's middags een pilsje kan drinken. Daar viel in Scheveningen niet aan te denken." terrein behoort tot tot het beveiligings systeem. Deze heeft een zodanige watercirculatie, dat het water bijvoor beeld nooit kan bevriezen." De verant woordelijkheid over de vestiging houdt echter niet alleen in dat de bewaking ervoor moet zorgen dieven van het terrein te weren. Er komt nog veel meer bij kijken. "Je moet ook opletten of alles in de fabriek wel normaal functioneert. Het is wel eens gebeurd dat er een leiding knapte en er water de fabriek binnenstroomde. Ook in dat soort gevallen moetje kunnen ingrijpen." Brandweer Zolang er geen vaste brandweerploeg in Zoetermeer is, heeft de bewaking aldaar ook de zorg over de brandbeveiliging. Een mooie rode brandweerauto staat tot hun beschikking en de heer Baakman vervult hierbij de functie van chauffeur/ pompbediende. "Tussen de bedrijven door besproeien we hiermee ook de planten of we spuiten de wegen op het terrein schoon." Ook vormt de be waking in Zoetermeer de eerste hulp post aldaar. "We hebben hier namelijk alleen maar een zuster voor drie halve dagen in de week." Verder vallen eveneens de bierkaarten en over een poosje de prikkaarten onder de controle van de bewaking. Visitekaartje De heer Baakman heefttoch wel aan zijn nieuwe functie moeten wennen. "Je bent het visitiekaartje van het bedrijf, je bent ook de eerste van het bedrijf die een bezoeker tegemoet treedt. In het be gin was ik nogal fanatiek wat de controle betreft. Geen pasje en je kwam er niet in. een overtreding en je kreeg een rapport. Je moet het hier gewoon een beetje door een andere bril bekijken. En ik moet zeggen dat ik het hier geweldig naar m'n zin heb." Belastingvrij gebied Het werk van de bewaking in Zoeter meer is vrij omvangrijk. Dit komt ook omdat het gebied binnen de poort van de vestiging onveraccijnst is. Dat wil zeggen dat er op de dranken binnen de Heineken vestiging nog geen belasting zit. Buiten het terrein wel, wat met zich meebrengt dat de kans op diefstal veel groter is dan bij andere vestigingen. Men zou drank mee naar buiten kunnen nemen en deze bijvoorbeeld goedkoop kunnen verkopen. "Als iemand de vestiging wil verlaten of binnenkomen, kan ik aan de betreffende persoon vragen of ik even in zijn tas mag kijken. Hij kan dit echter weigeren en in dat geval roepen wij de directie of de chef interne dienst die de zaak dan verder af handelt. Wij fouilleren bijvoorbeeld ook niet; daartoe zijn we niet bevoegd." Be halve de bewakers houdt er tevens een douanebeambt een oogje in het zeil." Als er produkten bij de poort binnenkomen, waaralcohol in zit, moeten hiervoor al Ier- lei formulieren ingevuld en ondertekend worden. Hierbij zijn de portier, de douane-beambte en de vervoerder be trokken. Deze produkten mogen, als ze eenmaal de poort binnen zijn, niet meer uitgevoerd worden." Binnen al deze controlemaatregelen valt ook het con troleren van de vrachtwagens. De bewaking kijkt of de inhoud van deze wagens overeenkomt met de rittenlijst. "Dit soort controles houden we natuur lijk steekproefsgewijs." De beveiliging op het terrein in Zoetermeer is zeer uitgebreid volgens de heer Baakman. "Al zouden wij bij wijze van spreken hier 's nachts zitten te klaverjassen, dan werkt het alarmsysteem toch zo dat we direct gealarmeerd worden als er iemand het terrein op komt. Maar natuurlijk lopen wij zowel overdag als 's nachts onze rondes over het terrein en eromheen. Zelfs de sloot rondom het 9

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 9