<J. Wimmers -- Een vertrouwde verschijning in onze vestiging aan de Mauritskade is de heer J. Wimmers. Behalve chef van de garage in deze vestiging is de heer Wimmers al jarenlang onze Amsterdamse (Heine- ken-)Sinterklaas. Een grappige bijkom stigheid is, dat hij dit jaar op de verjaar dag van de goedheiligman (6 decem ber!) zijn zilveren jubileum bij de brou werij viert. Over zijn ervaringen als Sin terklaas kan hij aan het vertellen blijven. Deze rol is hem erg dierbaar. Zodra ik het pak aantrek, ben ik voor mezelf ook Sinterklaas. Ik leef me er helemaal in. Ze zeggen me wel eens: 'Je zal van te voren wel heel wat aflachen als je geschminkt wordt,' maar dat is helemaal niet zo. Ik concentreer me enorm op die rol en ben er zelf altijd bijzonder van onder de in druk. Ik word altijd hier op de werkplaats geschminkt. Met de bierkoets en de drumband halen ze me op. De rit naar de vestiging, waar het feest dat jaar gevierd wordt, is altijd een crime. Ik moet de hele tocht op m'n hurken in de bierkoets zit ten, anders kan ik m'n mijter niet op houden. Ik ben altijd als de dood dat m'n been slaapt als ik aankom. Als ik de zaal dan binnenkom en ik zie al die kinder snoetjes vol verwachting naar me opkij ken, is dat altijd weer een onvergetelijk moment. Ik doe heel lang over het bin nenkomen, zodat ik de kinderen alle ge legenheid geef naar me toe te komen, me een handje te geven, of me iets te vertellen. Ze zeggen wel eens tegen me: 'Jij moet wel dol op kinderen zijn te oor delen naar de manier waarop je Sinter klaas speelt,' en dat is ook zo. Ik hoop dat ik het voorlopig nog kan blijven doen." Onder toeziend oog van zijn baas, de heer Wimmers, repareert een van de monteurs van de garage van onze vestiging aan de Mau ritskade hier een auto. Toneel Een van de redenen dat de heer Wim mers zich zo levensecht in zijn rol weet in te leven, is zijn toneelachtergrond. Ja renlang speelde hij mee in het Amster damse amateurtoneelgezelschap Steeds Bereid. „Bij het 600-jarig bestaan van Amersfoort waren we onder meer uitgenodigd. Toen speelde ik de rol van negerkoning. Een heleboel toeschou wers konden niet geloven dat wij geen professionals waren." In het personeelsverenigingsleven is de heer Wimmers samen met de heer H. A. Hesse tevens de grote man achter de jaarlijkse autorally, die dit tweetal orga niseert. „Ik reed zelf ooit eens met zo'n rally mee en had daarna wat kritiek op de organisatie ervan. Het jaar daarop kwa men ze me toen vragen of ik niet mee wilde helpen het te organiseren en dat heb ik toen gedaan." Dit jaar gaat de rally echter voor het eerst sinds jaren niet door. „Op deze wijze willen we ook een beetje meewerken aan de energie besparing. Het is echter niet de bedoe ling de rally af te schaffen. De energie besparing staat dit jaar echter zo in de aandacht en in veel landen zijn benzine problemen zodat wij daar niet lijnrecht tegenin een autorally wilden gaan orga niseren." Hebben we tot nu toe uitge breid de nevenactiviteiten van de heer Wimmers op de brouwerij besproken, het gesprek komt dan langzamerhand op het werk van de heer Wimmers als garagechef. In deze functie is hij de baas van de monteurs en de chauffeurs die aan de Mauritskade gestationeerd zijn. „Op 6 december 1954 begon ik hier als eerste monteur. Ik had gesolliciteerd op een advertentie in de krant. Ik werkte voor die tijd in de garage van een ander groot bedrijf. Zodra ik die advertentie in de krant zag en kort daarop bij Amstel werd aangenomen, nam ik m'n ontslag daar." Garagechef Na een jaar of vier ging de toenmalige chef van de garage met pensioen. Even nam een ander deze baan over, maar dit was niet voor lange duur. Toen ook deze wegging, solliciteerde de heer Wimmers naar deze functie. Er volgden enige ge sprekken met zijn superieuren. „Ze vroegen me of ik dacht het aan te kun nen chef te worden van mensen die tot dusver m'n collega's waren geweest. Ik antwoordde: 'Ja, maar u moet me er wel de tijd voor geven.' Vanaf het begin hebben de jongens het echter heel sportief opgenomen. Het ging prima. Natuurlijk hield ik zelf ook wel rekening met hun gevoelens. Zo hoefde ik eigen lijk m'n overall niet meer aan, maar die heb ik de eerste tijd gewoon doorgedra gen." Wat houdt het werk in de garage van een brouwerij nu eigenlijk precies in? „Hier worden alle voorkomende werk zaamheden, reparaties aan heftrucks, gewone auto's, van de T-Ford tot de grote combinaties van veertig ton ter reingewicht, uitgevoerd. De chauffeurs moeten hun klachten hier melden en dan kijken we wat we eraan kunnen doen. Verder krijgen de vrachtwagenchauf feurs iedere dag van mij te horen waar ze naartoe moeten om hun bestellingen af te leveren. Vroeger stonden ook de di rectiewagens en de wagens van de le den van de raad van bestuur onder mij. ledereen die maar in een auto van de zaak reed, stond toen onder mijn be heer, wat de reparaties en het onder houd betreft. Het leek hier 's morgens wel een soort spreekuur. Veel vertegen woordigers zaten er dan; die had dit met z'n wagen en die weer wat anders. De auto's van de directieleden en de leden van de raad van bestuur moesten on derhouden, gewassen, volgetankt, ge haald en gebracht worden." Geintjes „We werkten met een fijne ploeg men sen, nog steeds trouwens; we hebben onderling ook altijd veel plezier. Geintjes zijn er genoeg uitgehaald. Niet zelden vond je je telefoonhoorn helemaal met smeer bewerkt, zodat je de verdere dag met een zwart oor rondliep, of er werd met water gegooid. We hebben heel wat afgelachen. Het is hier de laatste jaren wel een stuk rustiger geworden. Het contact met zoveel verschillende men sen mis ik wel een beetje." Over zijn baan zegt de heer Wimmers: „Ik vind het nog steeds heerlijk werk. Als een motor van een auto hier met allerlei kwalen binnenkomt en hij loopt weer goed nadat hij is gerepareerd, dan kan ik daar nog altijd van genieten. Een be langrijk aspect in ons werk is, dat je een geheel afgeronde taak hebt. Je stelt bij zo'n reparatie zelf de diagnose vast, je zoekt de fout op en je repareert het. Als je bijvoorbeeld in de bouw werkt, mag je alleen maar een onderdeel hierin doen. Wij zoeken de fout op, repareren de auto en zien deze dan weer helemaal in orde wegrijden, dat geeft een voldaan ge voel." Uit dit alles blijkt de heer Wimmers in zijn werk een heel gelukkig mens te zijn. Hij voegt hier nog aan toe: „Je werkt ten slotte niet alleen voor je geld, je wilt er ook plezier in hebben. En dat heb ik na al die jaren nog steeds!" 14

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 14