MINI-VOETBAL TOERNOOI Dorstige Claes Zoetermeer stond eind mei centraal in een drie dagen durend mini-Europa Cup Voetbal Toernooi. In Van Tuyls sport park streden vele jongenselftallen uit alle delen van Europa om de fel begeerde trofee. Ook Heineken was aanwezig, zij het op een heel andere manier: Aan de voor avond van het toernooi was er een groots vuurwerk, waarin ook Heineken een stuk aanbood. Tevens stelde het concern de „fair play cup" ter beschik king aan het elftal dat zich volgens hem het meest sportief opgesteld had. Verder konden spelers en toeschouwers hun dorst lessen met een van de con- cernprodukten. Rond de velden wap perden Pepsi vlaggen en waren span doeken geplaatst. Onder de keizerskroon Nieuwezijds Voorburgwal 303 postbus 3372 1001 AD Amsterdam telefoon 239811 Ze staan elke ochtend met hun spijker broeken weer in de rij voor de bezichti ging van de brouwerij aan de Stadhou derskade. De capaciteit van 340 perso nen voor de rondleiding wordt elke zo merdag gehaald en een niet geringe attractie van de bezichtiging van het be drijf is de koele dronk van het gerstenat tot slot. Ook kijken maakt dorstig. Van die dorst profiteert de Staat der Neder landen want geen druppel bier blijft on belast. De welvarende brouwerijen zijn goede klanten van de fiscus. Niet alleen dragen zij vennootschapsbelasting af maar ook accijns, die berekend wordt over de produktie en wel in het begin van het produktieproces. Daarbij speelt het alcoholpercentage ook een rol. Toen, nu al weer jaren ge leden Hofstra was minister van finan ciën het gebouw van 's rijks belastin gen aan de Wibautstraat werd geopend stuurde de aanpalende brouwerij een imposant bloemstuk met een mooie, ge- calligrafeerde spreuk in het Latijn. Met kleine lettertjes stond de vertaling er on der. De goede herder scheert zijn schaapjes maar vilt ze niet. In het verle den toen het administratieve apparaat om directe belastingen te heffen ten enenmale ontbrak was men bijzonder lief op de „excijs" op het bier. Een ze kere Claes de prenter werd op 20 januari 1508 samen met 28 andere personen beboet omdat hij bier had gedronken waarvoor de excijs niet was afgedragen. Omdat hij niet betaalde werd hij met an deren veroordeeld tot het meelopen in de processie van de Oude Kerk met een bierton op zijn hoofd. Dr. I. H. van Eeghen vertelt dit in het maart-aprilnummer van Amstelodanum, in een artikeltje over de drukker Claes de prenter. Zij heeft nog meer ontdekt over deze vroege drukker in Amsterdam. Dorstige Claes had namelijk al eerder een akke fietje aan de hand gehad met bier waar voor geen belasting was voldaan. Een hele groep mannen had buiten de stad gedronken „ende gelach gehouden". Op 9 april 1500 werden de vijftien man nen beboet. Daar waren (behalve de al genoemde Claes) Herck de Koernzetter bij, Geryt Lobbenzoen die molenaer, Cornelis Cuper, Jacob die Wael, de we ver. Claes de prenter kreeg de boete van „een pond 's heren geld" maar hij be taalde niet. Daarom werd hij op 6 juni van datzelfde jaar met vier anderen, onder wie Jacob de Wael, veroordeeld tot een bedevaart naar O.L. Vrouwe te Amers foort en een dubbele boete van twee pond. Bleven zij in gebreke dan werd hun de rechterhand afgehouwen, maar daar konden zij van afkomen door de levering van 10.000 Leidse stenen. Mijne heren van den gerechte bleven wel praktisch. Het gaat in het genoemde artikeltje van mevrouw Van Eeghen eigenlijk niet over het feit dat zij heeft ontdekt hij in 1500 al in Amsterdam vertoefde. Daaruit wordt aannemelijk dat in Amsterdam al vóór 1500 een drukpers in werking was.Een zaak van enige stedelijke trots want in kleine steden als Hasselt, De venter, Gouda, Utrecht werd al in het laatste kwart van de vijftiende eeuw druk gedrukt. Wat Claes de prenter heeft gedrukt is niet bekend. Het eerste thans bekende produkt van een Amsterdamse pers is een boekje van 18 december 1508 van de drukker Hugo Jansz van Woerden, die in dat jaar van Leiden naar Amster dam verhuisde. Uit N.R.C. Handelsblad 11-7-79 35

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 35