Na de Tweede Wereldoorlog vond er in Nigeria, zoals in heel Afrika, een snelle industrialisatie plaats. Zowel door binnen- als buitenland werd enorm geïnvesteerd. De vooruitgang bleek erg vruchtbaar en voortdurend ontstonden er nieuwe industrieën. Het was duidelijk dat Ni geria op de drempel van de welvaart stond. De industrialisatie was echter niet allesomvattend. De Nigeriaanse biermarkt bijvoorbeeld was het exclusieve recht van geïmporteerde merken. 30 jaar Star bier in Nigeria werknemers studiebeurzen aanvragen, afhankelijk van de behoefte. Sinds deze KgH^^ mogelijkheid in 1957 geschapen werd, zijn meer dan 100 studiebeurzen toege- Door de jaren heen is de produktie van Star gestadig toegenomen. Star bestaat yMifel nu dertig jaar en NBL heeft er een groot BH vertrouwen in dat het merk nog een rijke Va toekomst voor zich heeft. De aeschiedenis van Star is de succes- Omstreeks die tijd vatte Sir Frank Sa muel, directeur van United Africa Com pany (een dochteronderneming van Unilever) het plan op om een brouwerij in Nigeria te vestigen. Op 16 november 1946 kwamen Heineken en U.A.C. over een om de Nigerian Breweries Ltd. te stichten. Het was een gewaagde onderneming, gezien de aard van het produkt, het transport, de aanvoer van grondstoffen en het bekendmaken bij de afnemers. A star is born Op 2 juni 1949 was het zover: Nigerian Breweries brouwde zijn eigen bier. Het kreeg de naam Star en de ster steeg snel aan het firmament. Al gauw was het dui delijk dat het nieuwe Star bier niet on derdeed voor merken van internationale faam. Star bier vulde een gat in de markt. Dronk men vóór die tijd hoofdzakelijk palmwijn, in korte tijd werd het nieuwe bier de nationale drank. Vanaf 1960 is het 't meest verkochte merk in Nigeria. In de loop der jaren is NBL meer pro- dukten gaan produceren. Naast Star wordt nu ook Gulder bier en het eerste niet-alcoholhoudende bier in Nigeria „Maltina" gebrouwen. De brouwerijen zijn gevestigd in Aba, Lagos en Kaduna. De kwaliteit en populariteit van de pro- dukten en het feit dat Nigerianen sleu telposities in de onderneming hebben, zijn er een levend bewijs van dat het be drijf aan de weg getimmerd heeft waar het scholing en wetenschappelijke be nadering betreft. Naarmate de populari teit van Star steeg, nam ook de behoefte aan een grotere produktiecapaciteit toe. De brouwerijen in Aba, Lagos en Kaduna werden uitgebreid en momenteel wordt de mogelijkheid bestudeerd voor een vierde brouwerij. Faciliteiten Iedere brouwerij heeft haar eigen medi sche staf, bestaande uit een bedrijfsarts en verpleegsters. Er zijn gratis wasserij voorzieningen, gesubsidieerde kanti nes, sportfaciliteiten en sociale voorzie ningen. Daarnaast kunnen kinderen van story van de Nigeriaanse bierproducent. Het brouwhuis in Aba. Wfjr mrd In het laboratorium in Zoeterwoude worden regelmatig monsters ge- De stand van NBL op de Independence Exhibition" in 1966. nomen van in het buitenland gebrouwen bier. 16

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 16