Veelzijdig geleerde dr.A.Klug ontvangt dr.H.E Heineken prijsl979 Voor de zesde maal werd op 28 april jl. de dr. H. P. Heineken prijs uitge reikt. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Claus der Nederlanden over handigde de prijs aan de Engelse geleerde dr. Aaron Klug in de aula van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in Amsterdam. Vele genodigden woonden de bijzondere bijeenkomst van de afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen bij. De dr. H. P. Heineken prijs, beschikbaar gesteld door de Heineken Stichting, wordt eenmaal in de drie jaar toegekend aan een wetenschapsman of een groep van wetenschapsbeoefenaars voor een uitzonderlijke prestatie op het gebied van de biochemie of biofysica. De prijs bestaat uit een bedrag van ƒ100.000,- en gaat vergezeld van een speciaal ont worpen kristal, waarop een getrouwe kopie van de microscoop van Antoni van Leeuwenhoek is gemonteerd. Op het kristal staan vier symbolen, die betrekking hebben op de biochemie, de biofysica, de microbiologie en de kie- mingsfysiologie van zaden. De toekenning geschiedt op voordracht van een speciale commissie van de af deling Natuurkunde van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. De prijs is enerzijds ingesteld ter nage dachtenis aan dr. H. P. Heineken, zelf een chemicus, die grote verdiensten heeft gehad als directeur en president directeur van onze onderneming en an derzijds om de bovengenoemde weten schappen, die verwant zijn met het brouwproces, te helpen stimuleren. De 52-jarige dr. Klug heeft zich in zijn wetenschappelijke loopbaan een veel zijdig geleerde getoond. Hij bewoog zich op verschillende wetenschapsgebieden en wist kennis van scheikunde, natuur kunde, wiskunde en biologie te combi neren. In een wereld van toenemende Prins Claus overhandigt de dr. H. P. Heineken prijs aan dr. Aaron Klug. specialismen is dit een vrij grote zeld zaamheid. De dr. H. P. Heineken prijs is aan dr. Klug toegekend op grond van zijn langdurige bijdrage op hoog niveau en over een breed terrein van wetenschappelijk on derzoek. Dit terrein van onderzoek kan samengevat worden als de bepaling van de structuur van macro-moleculaire complexen. Dr. Klug heeft grensverleggend onder zoek gedaan: Hij heeft de grens van de beschikbare kennis verlegd, waardoor nieuwe onderzoeksmogelijkheden ont staan zijn. De plechtige zitting in de aula werd geo pend door prof. dr. J. Lever, voorzitter van de afdeling Natuurkunde van de t

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 6