Verzamelaar Ed van denThillart: Bier-etiketten spreken voor mij! De heer E. van den Thillart is sinds maart 1976 werkzaam in de bottelarij van onze vestiging in 's-Hertogenbosch. Door zijn werk is de heer Van den Thillart begonnen met een hobby waar hij momenteel veel van zijn vrije tijd in steekt, namelijk het ver zamelen van bier-etiketten. Hij heeft er inmiddels maar liefst 14.000, waarvan u de mooiste of opmerkelijkste op deze pagina kunt bewonderen. Zelf vertelt hij de lezers (-essen) van Vers van 't Vat in onderstaand verslag over zijn liefhebberij. Bieratlas Duitse vereniging Met het verzamelen van bier-etiketten ben ik begonnen toen ik in de opleiding was en aan de etiketteermachine van colonne 8 stond. Het verbaasde mij dat er zoveel verschillende export-etiketten in omloop zijn. Bijna ieder land heeft zijn eigen opmaak van het etiket. Voor de lol heb ik ze toen allemaal bij elkaar verza meld. Het bleken er heel wat te zijn. Dit was het begin van een heel uitgebreide verzameling. Intern ben ik aan de etiket ten van onze andere vestigingen geko men en na verloop van tijd had ik al heel wat verschillende etiketten van Heine- ken en Amstel bij elkaar gekregen. Op een keer stond ik bij colonne 7 naar de uitpakker te kijken en viel het mij op dat daar nogal wat vreemde flessen met zeer mooie etiketten tussen zaten. Ik heb er een paar uitgenomen om de etiketten van de fles af te weken. Maar dat viel niet mee, ze waren vuil en beschadigd. Een collega van me bracht me op het idee de adressen op de etiketten van die brou werijen over te nemen en die brouwe rijen aan te schrijven. Ik nam drie adres sen over en ben gaan schrijven. Het re sultaat was positief! Zo kreeg ik contact met de brouwerij waar de oorspronke lijke pilsener vandaan komt, de brouwe rij Pilsner Urquell. Via deze brouwerij ben ik in contact gekomen met een col lega die daar werkt. Hij verzamelt ook bier-etiketten en van hem krijg ik etiket ten uit Polen, Rusland, de D.D.R. en Tsjechoslowakije. In december 1977 is er hier in Nederland een Bieratlas uitgebracht. Dit is een grote gids waarin bieren, afkomstig uit de hele wereld, vermeld staan. Ook wor den er de diverse brouwstijlen, merken, geschiedenissen èn etiketten in be schreven. Uitgaande van die atlas ben ik naar brouwerijen uit de hele wereld gaan schrijven. Zo kwam ik onder meer in contact met twee verzamelaars uit En geland. De één stuurt mij regelmatig En gelse etiketten en de ander zendt alleen oude Nederlandse etiketten waarvan de meeste bieren niet meer bestaan. Hier door ben ik in het bezit gekomen van oude Heineken en Amstel etiketten, in totaal zo'n 165 exemplaren. Men ver moedt dat er enkele bij zijn die dateren uit de jaren twintig en rond de jaren '50. Ook ben ik lid geworden van een Engel se vereniging van verzamelaars ge naamd: ,,The Labologist Society". Deze vereniging telt alleen verzamelaars van brouwerij-souvenirs, zoals onder meer bierviltjes, bierpompen uit pubs, glazen en etiketten. Om de twee maanden ont vang ik een journaal met nieuws over de brouwerijen, zoals fusies, nieuwe etiket ten, speciaal gebrouwen bieren en his torische verhalen over diverse brouwe rijen. Zo blijf ik ook een beetje bij met het brouwerijgebeuren in Engeland. Momenteel ben ik bezig lid te worden van een soortgelijke Duitse vereniging. Ed van den Thillart te midden van zijn plak boeken boordevol etiketten. In Duitsland zijn namelijk zeer veel brouwerijen, dus is die vereniging inte ressant voor mij. Van al deze brouwe rijen sluiten er echter ook vrij veel. Het is dan extra moeilijk om er nog etiketten van te bemachtigen. Maar ook in dit ge val krijg ik hulp van collega's uit Duits land en Nederland. Het is een hobby die veel tijd en geduld vraagt. Ik sorteer alle etiketten naar land, stad en naam van de brouwerij. Ongeveer anderhalf jaar ben ik nu aan het verzamelen en ik heb nu al zo'n 14.000 etiketten uit 64 verschillende landen. Uit Nederland heb ik er 400 van 25 brouwerijen buiten die van Heineken en Amstel. Ik heb 360 verschillende Hei neken bier-etiketten, waaronder 140 zeer oude. Van Amstel bezit ik er 150 verschillende, waarvan 23 oude etiket ten. Ik zou echter graag nog wat meer informatie willen hebben over de oude Heineken en Amstel bier-etiketten, zoals de data en de verschillende bestemmin gen van de etiketten. Mochten er onder de lezers oud-verzamelaars zijn, van wie de etiketten in een vergeethoek zijn ge raakt, dan zou ik deze graag aan mijn verzameling toevoegen. Ik wil namelijk een soort archief opstellen van alle eti ketten die door onze brouwerijen zijn gebruikt. Misschien dat het een ander weinig zegt, maar voor mij spreken die bier-etiketten! 13

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 13