Wmvlaub, AAN KUST kou, wind en regen bepalen weerbeeld *^Sfsss Ttz a blij met onze stormfok. Banen schuim liggen op het water en tussen de golf toppen en dalen lijkt een enorm hoog teverschil te zijn. In zo'n golfdal wordt de kust compleet door de golven aan het oog onttrokken, terwijl je op een golf het gevoel hebt boven alles uitgetild te wor den. De buien, pas voor morgen voorspeld, laten niet op zich wachten. Bij Zand- voort wordt het zó erg, dat wij nauwelijks de gebouwen kunnen onderscheiden. Ik zicht en het logboek wordt even ver waarloosd. ln een van de havens is het voor Simone even tijd voor een Kuifje. hoop wel dat wij tijdig de pier van IJ- muiden kunnen zien. Er rolt een golf in de kuip. Marjan, die buiten lag te slapen is meteen weer wakker. Ik vind het een goede zaak dat bij ons aan boord de beslissingen om uit te va ren altijd gezamenlijk worden genomen, zodat als we het niet leuk meer vinden het alleen aan onszelf te wijten hebben. Marjan is op dit moment de enige die vol bewondering naar de rollers blijft kijken. Simone en ik kijken ook, maar ik denk met meer ontzag. Wij krijgen het flits licht van de pier af en toe in zicht en daarom weten we dat we goed sturen. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als we het licht gemist hadden... Op deze manier zeilen is een gekke er varing. Spectaculair is het geweld van het water, maar niet minder is het la waai. Het sissen van de golven, het flui ten van de wind, het vibreren van de zeilen is vaak onheilspellender dan de grote rollers. Zelfs al zou je tijd hebben om foto's te maken, het zou zonder ge luid toch niet overkomen. Tussen de pieren staat een enorme branding. Wij gijpen* en met een groot zeil aan bakboord en de fok aan stuur boord met de motor op volle kracht vooruit worden we de haven in gebla zen. Koud en rillerig duurt het wachten voor de sluis lang. IJmuiden boeit ons niet en daarom zeilen we over het Noordzeekanaal door naar het ons ver trouwde Nauerna (bij Amsterdam). De zee is al weer ver weg... De tweede vakantieweek is met zon be gonnen! Inmiddels zijn we vanuit Nauer na naar Hoorn gevaren. Het is er warm en we zijn blij als we weer volgeladen met boodschappen kunnen wegzeilen. De zomer lijkt toch nog door te zetten en met een matig windje varen we naar Enkhuizen. De reis naar Frankrijk zou mooi hebben kunnen zijn, maar hier op het IJsselmeer is het ook wel tof! Als het weer zo blijft gaan we naar Vlieland. De vakantiestemming komt erin, we worden lui. Het navigeren op het voor ons bekende IJsselmeer doen wij op het De wind is niet alleen ongunstig, ook de temperatuur is weer aan het dalen. De zon laat het afweten en we stellen Vlie land uit. We zijn inmiddels in Harlingen aangekomen, waar het zo tegen het weekend overvol wordt. Vandaag ver trekken we naar Hindeloopen, waar we een dagje kunnen genieten van de luxe en het comfort die jachthaven Pon ons kan bieden. We willen naar Den Oever en van daaruit misschien nog even naar Texel. Hoewel het koud is en buiig, genieten we van de oversteek vanuit Hindeloopen. We ko men uit bij de vluchthaven van Oude Zeug en maken nog een paar slagen om Den Oever binnen te kunnen lopen. Het is wonderlijk met zeilboten. Soms loopt een schip geweldig snel en is het gemakkelijk op koers te houden, terwijl bij het voor de wind gaan (dat wil zeggen over een andere boeg gaan zeilen) de snelheid er zo maar uit kan zijn. Hoe dan ook, deze dag gingen wij zó snel dat het volgbootje soms zweefde. Om door windkracht met zoveel snelheid te wor den voortbewogen geeft een prima ge voel en doet de dagen vergeten dat' iedereen sneller lijkt te gaan. door moet vooral in 2faf Neder'and zullen hinn -?elen van vakantieweer worden ï*rÏ£?St®.ebieden °P u?teïSL mgen Hier- de herfst dan aafdeS'dênïï" De laatste vakantieweek begint met zon en matige wind. 's Middags zal het getij voor Den Helder keren, waardoor wij ons prachtig naar Oude Schild op Texel kunnen laten drijven. We vertrekken om kwart over tien. Inderdaad kunnen wij na twee uurtjes tegen de wind in 'riviertje varen' op het wad de zeilen hijsen. We varen in een stralende zon over het Marsdiep, voorbij 't Horntje en Den Hel der een stukje Breewijd op. Als de ver wachte stroom ons terugduwt, het Marsdiep in, is de wind bijna weggeval len en blijkt na verloop van tijd hoe sterk de stroom is, want vrij snel wordt de be tonning gepasseerd. Het is een heerlijke vakantiedag. Als we afgemeerd zijn huren we voor de volgende dag drie fietsen en een mandje voor hond Tommy. Daarna kopen we zes schollen, drie zure bommen en patat fri tes. Texel is goed voor ons... Sinds maandag hebben we niet meer gezeild. Maar we hebben een heerlijke tijd op Texel. We slapen te lang en eten te veel. 't Lijkt wel vakantie! Vandaag waait er een krachtige wind uit het noordoosten. Gunstig voor Den Oe ver, onze volgende bestemming. Eigen lijk gaat het veel te snel, want het bete kent afscheid van het zoute water, wat inhoudt dat de vakantie bijna voorbij is. Eigenlijk hadden we nog wel naar Vlie land gewild, maar Texel had ons dit jaar zoveel te bieden dat we geen tijd meer over hebben. In Den Oever leggen we nog even aan voor een rustige lunch en zeilen daarna langs de Afsluitdijk naar Makkum. De snelheid geeft ons een kick. Zon, wind en water: het landschap van Texel was mooi, maar dit is ons element! De laatste vakantiedag. Als toegift heb ben we schitterend weer en uitstekende wind. Met de grote genua (wat hebben we hem weinig kunnen gebruiken) en vol groot zeil varen we met halve wind naar de Rotterdamse Hoek. Van hieruit hebben we langs de dijk de wind pal achter. Ik laat het grondzeil zakken, boom de bruin-witte genua uit met de spinaker boom aan bakboord en hijs aan de tweede voorstag de kleinere witte ge nua. Dit hebben we nog niet eerder kun nen doen en het resultaat is een sensa tie. Geen geklapper van zeilen of het ri sico van een gijp, het schip stuurt zich zelf. Terwijl we alleen maar uitkijken naar andere schepen hoeven wij de helmstok nauwelijks aan te raken. Wij worden vanzelf weer teruggebracht naar onze thuishaven Lemmer. Het einde van een vakantie, die ons wel iswaar niet naar Frankrijk gebracht heeft, maar die ons dat heerlijke vrije, onafhankelijke gevoel heeft gegeven dat volgens mij alleen een vakantie op het water je kan bieden! In de haven van Enkhuizen dobberen Marjan en hond Tommy in een eigen bootje achter de Knorhaan aan, terwijl Simone en Roel heerlijk van het langverwachte zonnetje zitten te ge nieten. Omslaan van het grootzeil bij het voor de wind zeilen. 11 U

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 11