Engel nog bijtijds terug en kon hij haar naar het ziekenhuis rijden toen het zover was. Oosterse sfeer „De sfeer in Singapore is heel apart. Het is een oosterse stad, maar toch zo Eu ropees georiënteerd dat je je er meteen thuis voelt. Op straat zie je een overwegend Chi- nees-Maleise bevolking. Er is een druk straatleven in de vorm van markten, stalletjes en allerlei festiviteiten. Je ziet veel kraampjes waar je thee of koffie kunt drinken en iets eten. De Chinees eet namelijk heel veel keren per dag, maar telkens met kleine hoeveelheden. Som mige stalletjes zijn tot diep in de nacht open. Voor de toeristen rijden er nog trisja's door de straten. Dat zijn fietsen met aan de zijkant een soort bakje, waarin twee personen vervoerd kunnen worden. Er worden ook regelmatig Chi nese straatopera's opgevoerd." Godsdiensten Veel festiviteiten staan in verband met de religies, die de diverse bevolkingsgroe pen aanhangen. De belangrijkste gods diensten zijn er het Hindoeïsme, het Boeddhisme, de Islam en het Christen dom. leder geloof heeft zijn eigen feest- Veel strand heeft Singapore niet, maar de tal rijke eilandjes eromheen wel. In haar vrije tijd voer de familie Engel hier vaak met haar boot naar toe. dagen met de daarbij behorende festivi teiten, hetgeen natuurlijk erg ingewik keld in verband met de vrije dagen zou kunnen zijn. Dat is in Singapore echter handig opgelost, vertelt de heer Engel: „Ze hebben gewoon dertien nationale feestdagen vastgesteld, waarop de ge hele bevolking vrij is. In die dertien da gen zitten voor ieder geloof wel een paar feestdagen inbegrepen. Bij de Chinezen moet je er alleen rekening mee houden dat ze na het Chinese nieuwjaar graag veertien dagen vrij willen hebben." Taal Met Engels kun je in Singapore bijna overal terecht, vertelt de familie Engel. „Eigenlijk is het er de eerste taal. Ze hebben geprobeerd het Maleis als voer taal van de grond te krijgen, maar dat is mislukt. Er wordt voornamelijk Engels, Maleis en Chinees gesproken. Het laat ste zelfs heel veel want driekwart van de bevolking bestaat uit Chinezen. Het nieuws op de televisie wordt er zelfs in viertalen uitgezonden: Engels, Chinees, Maleis en Tamil. Toch wilden wij zo spoedig mogelijk Maleis leren, daarom hebben we ook meteen een Maleis sprekende bediende in huis genomen. De familie Engel thuis in Reeuwijk. Ook in verband met mijn werk was het nuttig, dat je Maleis sprak, anders moest er voor je vertaald worden als je iemand iets wilde zeggen of andersom. Het ge vaar hiervan is, dat je dan ook de inter pretatie van de tolk erbij krijgt, waardoor alles niet altijd even goed overkomt." Hoewel er een Hollandse school is, gin gen de kinderen van het echtpaar Engel in Singapore naar een Engelse school. Vooral voor Ylona was het onderwijs in Nederland een geweldige overgang. „Ze zit nu in de tweede klas van het athe neum, maar zeker in het begin heeft ze het erg zwaar gehad," aldus de heer Engel. „Ze had immers nog nooit Ne derlandse grammatica gehad. Ook de moderne talen worden hier vanuit de Nederlandse grammatica gegeven. Voor Bart-Hein lag dat gunstiger, want hij kwam hier in de vijfde klas van de lagere school en dan beginnen ze met ontle den." Hollandse Club Zoals in de meeste landen waar veel Hollanders vertoeven, is er ook in Sin gapore een Hollandse Club. Deze biedt een overvloed aan recreatie en vertier. Zo zijn er onder meer een zwembad, ke gel- en tennisbanen, een filmzaal, een theater, bar en restaurant. „Ook voor de kinderen deed deze club erg veel," ver telt de heer Engel. „Ze konden er onder andere zwem-, judo- en tennisles krij gen. Tevens zette men er allerlei festivi teiten op touw. Met name aan de Hol landse feestdagen zoals Kerstmis, Pa sen en koninginnedag wordt erg veel gedaan. En Sinterklaas dat is helemaal een ongekend hoogtepunt. Je kunt wel zeggen dat dat nog Hollandser dan in Holland wordt gevierd. De Hollandse Club heeft ook een bibliotheek, je kunt er bridgen, schaken, biljarten en genieten van een goede keuken. Ook deden veel artiesten op tournee door Australië Sin- Een slangendans, een folkloristisch gebeuren dat met name ter gelegenheid van het Chine se nieuwjaar wordt opgevoerd. gapore even aan om er in de Hollandse Club op te treden. We hebben er onder andere Wim Sonneveld, Gerard Cox en Frans Halsema, de Dutch Swing College Band en Henk van Ulsen met .Dagboek van een Gek' gezien. In feite zie je er meer dan hier. Hier ga je niet zoveel uit, daar ga je overal naartoe." Hobby's Was de heer Engel dagelijks verwikkeld in de beslommeringen van de brouwerij, gingen de kinderen naar school, me- Singapore ligt in Zuidoost-Azië. De staat ligt onder het Maleise schierei land, waarvan hij is gescheiden door de Straat van Johore. Hij bestaat uit het hoofdeiland Singapore met daar omheen een groot aantal kleine ei landjes. De totale oppervlakte be draagt ongeveer 581 km2. De hoofd stad heet eveneens Singapore en beslaat een groot deel van het hoofdeiland. De bevolking bestaat uit bijna drie miljoen mensen van wie 75% Chinezen, 14% Maleiers, 8% In diërs en Pakistani en circa 3% Euro peanen. De voornaamste talen die worden gesproken zijn Engels (zeker in handels- en overheidskringen), Chinees en Maleis. Ons concern heeft sinds het begin van de jaren dertig belangen bij de Malayan Breweries Ltd. Malayan Breweries heeft twee brouwerijen in Singapore, namelijk de Anchor en de Tiger Bre wery en een brouwerij in Kuala Lum pur, de hoofdstad van Maleisië. Maleisië is een schiereiland in Zuid- oost-Azië. Ten noorden grenst het aan Thailand, terwijl het door de Straat van Johore van Singapore ge scheiden wordt. De totale oppervlak te van Maleisië is 332.632 km2. Het heeft zo'n twaalf miljoen inwoners, die voor het grootste deel uit Maleiers bestaan. Tevens wonen er Chinezen, Indiërs en de ,,orang asli", de oor spronkelijke bewoners van het land. De officiële taal is het Bahasa Maleis, de tweede het Engels, dat naast het Maleis op alle scholen wordt gege ven. vrouw Engel zat ook niet stil. „Ik heb er van alles gedaan. Er wonen veel Euro peanen, dus contacten heb je er zo. Verder heb ik in de schoolbibliotheek meegeholpen en gaf ik er een hele pe riode hockey- en toneelles. Met muziek heb ik me ook nog een tijdje bezig ge houden. Ik heb massage aan huis gege ven. Koper bewerken beoefende ik een hele poos als hobby en ik nam tekenles. 6

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 6