Familie Engel werd voor Heineken uitgezonden D VIJFTIEN JAARVERRE OOSTEN: TREFPUNT VAN CULTUREN De heer B. Engel, momenteel hoofd van de technische dienst van de Gedistilleerd en Wijn Groep Nederland, heeft maar liefst vijftien jaar voor ons concern in het Verre Oosten gewerkt als chief engineer. Samen met zijn vrouw, ver trok hij in 1963 naar Singapore en vorig jaar zomer kwamen ze voorgoed in Nederland te rug. Echter niet met zijn tweeën, maar met zijn vieren, want in Singapore werden er in die tus senliggende periode een dochter, Ylona (14), en een zoon, Bart-Hein (11), geboren. Dertien jaar woonde de familie Engel in Singapore en twee jaar in Kuala Lumpur. De kinderen zijn er opgegroeid en zelf hebben mevrouw en me neer Engel er een stuk van hun leven liggen. Over de ervaringen die zij er hebben opgedaan en de geweldige tijd die zij er hebben gehad, vertellen zij in onderstaand interview. De heer en mevrouw Engel (uiterst links en uiterst rechts) op een Maleise bruiloft. Bruid en bruidegom zitten de hele avond in een warm klein kamertje gelukwensen en cadeaus in ontvangst te nemen, terwijl de gasten buiten een maaltijd krijgen aangeboden. pensioen ging." Na een half jaar in Sin gapore te hebben gewerkt, werd de heer Engel naar Kuala Lumpur gestuurd. Me vrouw Engel ging mee. Na een half jaar moest ze wegens gebrek aan woongele genheid weer naar Singapore terug waar ze de hen toegewezen flat betrok. Haar echtgenoot bleef één jaar langer in Kua la Lumpur. „De flat waarin we in Singapore woon den, was van de brouwerij. Hij lag iets buiten de stad en stond vlakbij de brou werij langs de autoweg die van de haven naar het industrieterrein liep. Dat was wel een nadeel, want je kon eigenlijk nooit op het balkon zitten, vanwege het lawaai en de stank van de uitlaatgassen. Daarentegen was er achter de flat een enorme lap tuin waar je heerlijk kon ver toeven," vertelt mevrouw Engel en ze vervolgt: ,,lk voelde me in Singapore meteen helemaal op mijn gemak. Ik weet nog wel dat ik in verwachting was van Bart-Hein en dat mijn man toen net in die periode voor de brouwerij naar Port Mo resby in Papoea Nieuw Guinea moest. Vier maanden heb ik toen met Ylona in Singapore gezeten, maar ik vond dat ei genlijk helemaal geen punt. Ik had het idee dat als ik ineens zou moeten beval len ik mezelf heus nog wel naar het zie kenhuis zou kunnen rijden. De medische verzorging is in Singapore buitenge woon goed." Gelukkig kwam de heer 5 „Toen we vorig jaar terugkwamen, was het net alsof we de draad die we hier in 1963 hadden laten liggen weer zo kon den oppakken," vertelt mevrouw Engel. „We gingen toen namelijk midden in die verschrikkelijk strenge winter naar Sin gapore en nu waren we nauwelijks enige maanden terug, of we vielen weer met onze neus in de strengste winter van de laatste jaren." Vol goede moed vertrokken ze naar Sin gapore. „Ik vond het heerlijk dat we daar naartoe gingen," aldus mevrouw. „Dat komt waarschijnlijk, omdat ik als kind al tijd al veel gereisd en in andere landen vertoefd heb." Aanvankelijk zou de heer Engel al eerder naar het buitenland worden uitgezonden, namelijk naar Cairo, maar dat ging niet door. „Ik werd toen voor de groep Verre Oosten te werk gesteld. In oktober hoorden we toen dat we de komende winter naar Singapore zouden vertrekken. Mijn functie was daar chief engineer, dat wil zeggen hoofd van de technische dienst. Ik be gon er op de Anchor brouwerij. Aanvan kelijk kwam ik om er iemand af te lossen, later verving ik een medewerker die met De Emerald Hill Road, een straat in Singapore waar veel Chinezen wonen. Op de achter grond ziet u de nieuwbouw van de Orchard Road, de belangrijkste winkelstraat van Sin gapore.

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 5