nauwe straatjes"naar het stadhuis waar de overgave van de stad zal worden ge proclameerd. Opper-Bottelier Frans Verhoef komt dan handen, bier en wijn tekort om al die dorstigen te voorzien Na de proclamatie wordt onder luid gejuich de Geuzenvlag op het stadhuis gehesen. Dit jaar was er een splinternieuwe Geu zenvlag, die beschikbaar was gesteld door Heineken. Woesf uitziende Geuzen stormen de stad binnen. gertje door de Prince Admirael buiten het stadje wordt afgezet en voorafge gaan door het Geuzenvendel opmar cheert naar de stadspoort. De inname van Brielle kan beginnen. Vervolgens wordt de poort belegerd en gerammeid met een echte scheepsmast en onder het slaken van bloedstollende kreten stormen de Geuzen het stadje binnen. De geestelijken, notabelen en het Spaanse garnizoen worden, na verwoe de gevechten, allemaal keurig volgens het draaiboek van de 1 April Vereniging, overmeesterd. De stoet trekt door de De proclamatie van de overgave van Brielle voor het stadhuis, links op de foto Lumey, admiraal van de Geuzen, rechts Treslong, hun generaal-kapitein. Inmiddels zit 1 april 1979 er alweer op. Maar in het sfeervolle café ,,'t Kont van het Paerd" worden door Geuzen, gees telijken en Spanjaarden alweer druk plannen gemaakt voor de 1 april viering in 1980. Noteert u deze datum; Brielle en zijn Geuzenfeest zijn uw bezoek dubbel en dwars waard. En als Opper-Bottelier van de Geuzenvloot zal Frans Verhoef u graag voorzien van wijn en bier. Wim Hoeben De botteliers komen handen, bier en wijn tekort. Opper-Bottelier Frans Verhoef proost op een geslaagde 1 april-viering. Geuzenschip In de haven ligt het gloednieuwe Geu zenschip Prince Admirael afgemeerd, dat in maart door staatssecretaris me vrouw Neelie Smit-Kroes werd gedoopt en te water gelaten. Na een subsidie van het gemeentebestuur werd het reste rende bedrag dat voor de bouw van het schip nodig was, in recordtijd door de burgerij bijeengebracht. Met zijn lengte van vijftien meter en drie masten kan er met het schip echt gezeild worden. Het is een getrouwe kopie van het vlaggeschip Prince Admirael van 1572. Met de ver vaarlijk uitziende Geuzen in hun kleurige kledij aan boord, de wapperende vlag gen, de haven tjokvol met boten en hon derden toeschouwers aan de kant is het een zeer aantrekkelijk schouwspel. Het Spaanse garnizoen, vergezeld van geestelijken en notabelen, formeert zich achter de poort, terwijl het Geuzenle-

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 11