Frans Verhoef is één keer per jaar Opper>Bottelier van de Geuzenvloot V /I Opper-Bottelier van de Geuzenvloot en be drijfsleider van de Heineken drankenhandel De Kampioen in Brielle, Frans Verhoef (links), neemt een vat met Geuzenbier in ontvangst. De heer H. F. M. Coebergh, horecamanager Zuid (op de rug gezien), overhandigt de nieuwe Geuzenvlag, die door Fieineken beschikbaar werd gesteld, aan de voorzitster van de 1 April Vereniging, mevrouw M. Boone. Frans Verhoef is in het dagelijkse leven bedrijfsleider van de Heineken dranken handel De Kampioen in Brielle. Hij is een geboren en getogen Briellenaar en wil er ook nooit meer vandaan. Dat is best te begrijpen want Brielle is een heel mooi stadje, schilderachtig gelegen aan het Brielse Meer op het eiland Voorne Put ten. In de binnenstad is een groot aantal huizen en huisjes gerestaureerd en zo in de oorspronkelijke staat bewaard ge bleven. Daarom kost het de bezoeker van Brielle niet zoveel moeite zich Den Briel van vroeger, van pakweg zo'n vier honderd jaar geleden, voor te stellen. Om precies te zijn 1 april 1572. Om even uw geheugen op te frissen: 1 april 1572 was de dag waarop de Wa tergeuzen Den Briel innamen en zo de inwoners van het stadje van het Spaanse juk verlosten. Hiermee brachten ze te vens de bevrijding van andere Hollandse steden op gang. leder jaar opnieuw herdenkt de bevol king van Brielle deze historische dag en wordt op 1 april de inname van het stadje levensecht nagespeeld. Dan wordt er aan de rand van het stadje, bij het pitto reske haventje, de vroegere stadspoort opgericht, die later op de dag, onder toeziend oog van honderden toeschou wers bezwijkt onder het woeste geweld van het Geuzenlegertje. Voordat het echter ieder jaar weer zover is, is er heel wat organisatie en voorbereiding achter de rug. Frans Verhoef is bij al deze werkzaamheden heel nauw betrokken. Hij is namelijk bestuurslid van de 1 April Vereniging die het feest organiseert. Bovendien is hij, hoe kan het anders als bedrijfsleider van een Heineken dran kenhandel, Opper-Bottelier van de Geu zenvloot. Wanneer u Frans en zijn helper zo door Brielle ziet sjouwen (dat sjouwen moet u letterlijk zien, omdat onze botte lier als transportmiddel een antieke Hef nieuwe Geuzenschip Prince Admirael vaart door de Brielse haven. handkar gebruikt), beladen met vaten en mandflessen, gevuld met bier en wijn, kunt u zich natuurlijk voorstellen dat dit zware en uitputtende werk bijzonder dorstverwekkend moet zijn. De botteliers moeten dan ook regelmatig rusten en, samen met hun klanten, een gedeelte van de meegenomen voorraad bier en wijn aanspreken. Wanneer je in het voetspoor van de bei de botteliers door het centrum van Brielle trekt, is het stralend weer, de straten zijn overvol met Briellenaren en toeristen. De inwoners van het stadje dragen voor een groot deel de kleding van vierhonderd jaar geleden, zodat je je in de nauwe straatjes in het centrum bij na terugwaant in 1572. Er ligt stro op de grond, aan dwars over de straat ge spannen lijnen wappert kleurig wasgoed, overal staan kraampjes en tevens wor den oude ambachten als spinnen, weven en pottenbakken uitgeoefend. 10

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 10