KEIRIN-DEMONSTRATIE TIJDENS WK IN AMSTERDAM NEGEN SPRINTERS TEGELIJK IN DE BAAN Ook voor de jury en de baancommissa rissen is het van het grootste belang de renners goed uit elkaar te houden en het gehele wedstrijdverloop nauwlettend te controleren. Immers tijdens de Keirin- wedstrijden staan enorme sommen geld op het spel aangezien er, net als bij onze draf- en rensport, op de plaats van de jockey weddenschappen worden afge- ln het kader van de Wereldkampioen schappen Wielrennen 1979 worden van dinsdag 27 augustus tot en met zondag 2 september in het Olympisch Stadion te Amsterdam de baanwedstrijden gehou den. Hoewel niet behorend tot de wed strijdonderdelen staat voor twee dagen het sprintnummer Keirin op het pro gramma. Een nieuwe, uit Japan afkom stige wedstrijdvorm, die als demonstra tie is ingelast en waarmee men ook reeds vorig jaar tijdens de WK in Mün- chen veel succes had. Wat Keirin pre cies is en of daarmee het wielrennen een nieuwe dimensie zal krijgen, zal straks in Amsterdam duidelijk moeten worden. Een voorproefje daarvan nu reeds in Vers van 't Vat. In een periode dat in Europa de baan- sport nauwelijks nog toeschouwers trekt, bloeit de baansport in Japan meer dan ooit. Men heeft in dat land de be schikking over ruim vijftig uiterst mo dern ingerichte banen en op de grootste daarvan trekt Keirin gemiddeld zo'n 10.000 toeschouwers. De sprintwed strijden vinden plaats over afstanden van twee, vier of zes kilometer, waarbij steeds negen renners tegelijk in de baan zijn. De renners, die hier jockeys genoemd worden, zijn opvallend ge kleed in goed contrasterende kleuren opdat het publiek zijn favoriete rijder gemakkelijk in de gaten kan houden. Een indrukwekkende ploeg jury-leden tijdens het openingsceremonieel dat aan elke Keirin- wedstrijd vooraf gaat. Het verloop van de wedstrijd wordt met uiterste precisie waargenomen opdat geen onregelmatigheden de uitslag kunnen beïnvloeden. Sprinters in lijn tijdens de demonstratie-wedstrijd Keirin vorig jaar op de Olympische wielerbaan in München. De hier achteraan rijdende in het zwart geklede renner is in het begin van de koers de jager, die zijn metgezellen tot uiterste krachtinspanning moet opzwepen. sloten. Vandaar ook dat de commissa rissen op hoge torens rond de baan ge posteerd zijn, terwijl van de ritten ook film- en video-opnamen worden ge maakt, die bij twijfel over de uiteinde lijke finishvolgorde eerst zorgvuldig worden afgedraaid, vooraleer de uitsla gen bekend worden gemaakt. Vierduizend van deze professionele jockeys kent men in Japan en het is dan ook niet verwonderlijk dat de wereld kampioen sprint 1977 en 1978, de Ja panner Kiochi Nakano, ook afkomstig was uit deze tak van sport. Hoe snel het er bij Keirin toegaat, mag blijken uit het feit dat de wereldkampioen sprint van enkele jaren geleden, de Belg Roger van Lancker, toen hij eens gevraagd werd zijn krachten met de Keirin-renners te meten, niet verder is gekomen dan een vierde plaats. Toch hopen de Japanners erop dat voor de demonstratie in Am sterdam de uit Europa afkomstige inter nationale sprinterselite zich zal willen meten met de Keirin-delegatie, opdat ook hier de belangstelling voor deze toch wel unieke tak van het wielrennen aan zal slaan. Immers dan zit er mis schien een kans in dat over enige jaren de wereldkampioenschappen wielren nen aan Japan worden toegewezen, wat met Keirin als officieel wedstrijdon derdeel dan beslist een vol stadion zal trekken. 13

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 13