Een onvoorstelbare hitte Trots op kwaliteit tot vlak bij de tien miljoen per maand! Dit wordt volkomen geloofwaardig voor wie zich laat rondleiden door de Gerres- heimfabriek. Informatiemateriaal van Gerresheimer geeft door middel van beschrijvingen en illustraties aan dat het fabriceren van flessen bestaat uit een volkomen logi sche, gemakkelijk te leren reeks pro cessen. De voornaamste grondstoffen zijn kwarts (uit kiezelzuur bestaande delf stof), zand, soda en kalk. Eerst worden deze in de juiste verhouding (bepaald op basis van gewicht) gemengd en dan langzaam in de richting van de glasoven gevoerd. In de oven wordt dit mengsel tot ca. 1500° C verhit, waardoor er glas in gesmolten vorm ontstaat. Men noemt dit de smelt". Deze smelt stroomt langzaam door de oven naar de andere zijde waar zich uitstroomopeningen be vinden. Onder iedere uitstroomopening bevindt zich een glasschaar welke de roodhete, taai-vloeibare glasmassa op gewicht afknipt tot glasdruppels. Zo'n glasdruppel valt in de voorvorm van een glasblaasmachine waar de druppel wordt uitgeblazen tot een langwerpig hol glaslichaam met hierop de kant en klare kroonmond. Deze voorloper van de fles wordt overgebracht in een eind- vorm van dezelfde glasblaasmachine waar de uiteindelijke fles wordt gebla zen. De dan nog roodgloeiende fles wordt vervolgens via een transportband naar de koeloven gevoerd waarna het flesoppervlak wordt verhard en ze aan Zeer strenge controle. intensiteit is, volmaakte precisie en een bijna niet te bevatten aantal en variatie flessen en potten. De beelden die je steeds weer voor je ziet zijn die van een oven die gloeit door een hitte die zó groot is dat je het bin nenste alleen maar door speciaal don ker glas kunt bekijken. Op het controle- scherm van een gesloten tv-circuit kun je in de controlekamer zien hoe de vlammen eerst van de ene en dan van de andere zijde door de binnenkant van de oven slaan. In de oven lijkt de gloeiende glasmassa op gesmolten lava.Opvallend zijn de fel schitterende glasdruppels welke met een bepaald tempo met twee tegelijk in de voorvormen van de glas blaasmachine vallen. Bij de aangren zende produktielijn vallen de druppels in een trager tempo uit de oven. Op de volgende lijn valt het gesmolten glas in wéér een ander tempo, en wordt het snel omgezet in alweer een andere vorm. Na oen and den en :o'n Er en Ge- lek- itse dat iftig <\m- ton- >en. ir is gen een strenge kwaliteitscontrole worden onderworpen. In karton verpakt (ge maakt in een andere, tot het concern behorende Duitse fabriek) worden ze in kratten, of verpakt in krimpfolie op pal lets, getransporteerd naar pakhuizen. Van hieruit gaan de flessen in vracht wagens, die ze weer afleveren voor weg- of treintransport. Na een bezoek aan Gerresheim kan men zich al deze verschillende fasen heel goed herinneren als onderdelen van een geordende reeks, maar dan wel één die boven keurige letters op gedrukt papier uitstijgt tot een fantastische ervaring. De meest overheersende indrukken zijn een onophoudelijke, enorme snelheid, een hitte die van bijna onvoorstelbare Twee bolletjes vallen tegelijk in het blaas apparaat. Op weg naar de koeloven. de koeloven bewegen de lange rijen af gekoelde flessen zich volgzaam en waardig tegelijk naar de kwaliteitscon trole, waar ze korte tijd ronddraaien om geïnspecteerd te worden. Onverschilli ge metalen armen slaan feilloos toe om iedere fles af te keuren die in precisie of in afmeting te kort komt of die ook maar de kleinste onvolkomenheid in vorm of samenstelling vertoont. Gerresheimer produceert voor Heine- ken groene 33 cl en 35,5 cl flessen wel ke laatste speciaal voor de V.S. worden vervaardigd. Verder worden bruine 30 cl flessen voor de Nederlandse markt ge produceerd. En allemaal althans die welke de klant bereiken hebben ze een kwaliteit waar de directie van Ger resheimer terecht trots op is, een kwali teit die de uiteindelijke rechtvaardiging is van de uitzonderlijk strenge metho den van kwaliteitscontrole, die hier boven al genoemd zijn. De grondstoffen worden per container aan gevoerd. In dit verband gaat er in Gerresheim een verhaal over een onrustbarende klacht die men op een keer ontving uit Sura- baja, in Indonesië. Men kreeg het be richt dat het breukpercentage daar bij zonder hoog was. Een directeur van Heineken die in de buurt was,besloot de zaak te onderzoeken. Hij ontdekte dat bij het lossen in de haven de kraan de partijen lege Heineken flessen niet op de kade neerzette, maar ze van enige hoogte liet vallen! Met zo'n behandeling kun je verwachten dat zelfs flessen in kratten volkomen zouden versplinteren. En deze flessen waren alleen maar in jute gewikkeld! Toch was meer dan 50 procent onbeschadigd. De klacht werd ingetrokken. Een ander bijna zeker niet waar ge beurd verhaal is dat van een bijziende man, die wilde weten hoeveel werk een van de automatische vorkheftrucks van het bedrijf in één keer kon doen. Zijn nieuwsgierigheid was begrijpelijk; een van de meest boeiende herinneringen aan Gerresheim is de aanblik van wat men daar zelf de „spooktrein" noemt: een aantal onbemande vorkheftrucks die zich doelbewust over de werkvloer bewegen, als buitenaardse wezens uit een ruimtevaartserie op tv, en die trays met flessen die aan het einde van de produktielijn op pallets staan, oppakken om ze naar de transportband te bren gen. „Excuseer me, jongen," zei de bezoeker en vergeet niet dat hij erg bijziend was „excuseer me, maar zou je me ook kunnen zeggen..." „Sorry meneer," zei de truck, „maar ik kan niet stoppen." En hij reed verder... 9

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 9