Waar het ambacht van door automa tiseringeen nieuwe kans krijgt Het maken van glas en het vormen daarvan tot flessen, is een voorbeeld van wonderbaarlijk menselijk vernuft. De glasblazer, met zijn ge bolde wangen en meesterlijke ademhalings techniek, welke jarenlange oefening vergt, is een van de meest geschoolde vakmensen in dit ambacht. Maar zijn tempo ligt te laag om te kunnen voldoen aan de hedendaagse com merciële verlangens. Door de onophoudelijke eisen van drankenproducenten en andere fa brikanten is er een ongekend grote behoefte ontstaan aan flessen en allerlei soorten glazen potten; een enorme markt, die een revolutie in produktiemethoden heeft teweeggebracht. Wellicht nog meer ontwikkeld dan het ambacht van de glasblazer zelf, is de vaardigheid die de mens aan de dag heeft gelegd bij het ontwik kelen van massaproduktiemethoden, waarbij de duur van het blazen en omvormen van ge smolten glas tot flessen wordt teruggebracht tot enkele seconden. Een korte, verregaand geautomatiseerde fase van een fabrikagepro- ces, waarbij dagelijks tonnen grondstoffen omgezet worden in miljoenen flessen. Wij ontvingen een verslag van dit boeiende, aangrijpende schouwspel dat zich enige tijd geleden afspeelde in de fabriek van Gerres- heimer Glas in het Westduitse Gerresheim bij Düsseldorf. Gerresheimer Glas is meer dan 100 jaar geleden opgericht. De eerste fles werd er in 1864 geblazen. Meer dan zestig jaar werd dezelfde techniek gebruikt, totdat in het begin van deze eeuw de eerste automatische apparatuur werd Er wordt ook vlakglas geproduceerd. geïnstalleerd. Naar omvang is de Ger- resheimerfabriek in Duitsland nu een van de grootste glasfabrieken ter wereld. Zij maakt deel uit van een groep van 13 Gerresheimerfabrieken, die zich in diverse delen van Duitsland bevin den, en die alle behoren tot het Ameri kaanse Owens Illinois-concern in Tole do, Ohio. Van de dochterondernemin gen zijn er nog zeven die zich bezig houden met glasproduktie, drie maken er kunststof, twee kartonnen verpakkin gen en één aluminium blikken. Het Owens-concern heeft een omzet van 3,1 miljard US dollar, en de Gerreshei mer Glasfabriek, die verantwoordelijk is voor ongeveer een derde deel van Owens' internationale activiteiten, heeft hierin een belangrijk aandeel. De Düsseldorfse organisatie heeft een totaalomzet van ongeveer 780 miljoen Duitse Mark en een personeelsbestand van 7400 werknemers. Jaarlijks worden er in continu-dienst 3 miljard flessen en potten, hetgeen gelijk staat aan zo'n 900.000 ton glas, geproduceerd. Er wordt ook vlakglas geproduceerd, en wel 12.000 vierkante meter per dag. Ge noeg om een voetbalveld mee te bedek ken. Tien miljoen flessen De relatie van Heineken met de Duitse glasgigant dateert uit 1946. Vanaf dat jaar tot het begin van de jaren vijftig waren de flessenzendingen naar Am sterdam betrekkelijk klein, en beston den ze voornamelijk uit exportflessen. Maar gedurende de afgelopen 25 jaar is de stroom flessenleveranties gestegen 8

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 8