MEDEWERKERS BROUWERIJ VINDEN BIERFLESSEN IN LAVASTROOM LES MONTS V1RUNGA Deze gesmolten bierflessen van het merk Primus (zie foto rechts) zijn de stille getuigen van de uitbarsting van de vulkaan de Nyiragongo op 10 januari 1977. Op de ochtend van deze dag scheurde de vulkaan aan twee zijden open en stroomde binnen enkele minu ten vijftig miljoen kubieke meter koken de lava uit de vulkaan. De flessen wer den gevonden onder de afgekoelde la vastroom, door medewerkers van de brouwerij in Rwanda Bralirwa S.A.R.L. te Kigali. Het Virunga gebergte; de belangrijkste ber gen staan op bovenstaande tekening aange geven, waaronder tevens de Nyamlagira en de Nyiragongo. De Nyiragongo en de Nyamlagira zijn twee actieve vulkanen, die in Zaire lig gen niet ver van de grens van Rwanda. Deze vulkanen liggen op de breuklijn die door Afrika loopt en waarop de vol gende grote meren liggen: het Nyasa- meer, het Tanganyika-meer, het Kivu- meer, het Idi Amin Dada-meer (vroeger Edouard) en het Mobutu Sese Seko- meer (vroeger Albert). Op negentig gra den ten oosten van deze twee vulkanen liggen nog eens zes slapende vulkanen die Rwanda scheiden van Zaire en Uganda. Kokend lava-meer Beide eerstgenoemde vulkanen hebben ieder hun eigen specialiteit: de Nyira gongo vanwege zijn permanent koken de lava-meer en de Nyamlagira door zijn regelmatige uitbarstingen op de flanken waarbij telkens nieuwe kraters ont staan. Deze laatste vulkaan was in uit barsting sinds 23 december 1976, het De door de lavastroom verwrongen bierfles jes hebben veel weg van een modern kunst werk. geen iedere keer weer een onvergetelijk schouwspel is. Gelijktijdig met deze uitbarsting was er een verhoogde acti viteit van de Nyiragongo opgemerkt. De Nyiragongo (3470 meter) werd als eerste beklommen door de Duitse ont dekkingsreiziger Von Götzen in 1894. Pas in 1928 werd er melding gemaakt van een kokende lavamassa in de kra ter. In 1948 was het de vulkanoloog Ha- roun Fazieff die in de krater afdaalde (eerste platform) en dit fenomeen in ogenschouw nam. Tien jaar later is hij zelfs, vergezeld door anderen, tot aan de rand van het meer geweest. In de loop der jaren heeft het binnenste van deze krater vele veranderingen onder gaan. Het niveau van het meer steeg en daalde al naar gelang de onderaardse activiteit en was te beschouwen als een veiligheidsklep. Begin januari 1977 begon men zich enigszins zorgen te maken, want de lava had het bovenste platform reeds bereikt en bevond zich 180 meter onder de rand van de krater. De stroom die bij de uit barsting op 10 januari een uitweg zocht, bewoog zich voort met een snelheid van honderd kilometer per uur. Deze stroom Bovenstaande kaart laat zien hoe onder meer de Nyiragongo precies op de breuklijn ligt waarop ook zoveel meren zijn ontstaan. 14

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 14