Expeditiechef Qnne Nijboer en horeca- vertegenwoord iger Marien Loots volbrachten de alternatieve elfstedentocht in Finland Ondanks een drukke werkkring bij de Alk- maarse Bierhandel vindt de 40-jarige Onne Nijboer dagelijks nog wel tijd voor zijn sportie ve genoegens: voetbal, wielrennen en schaat sen. Maar ook zijn maatschappelijke positie heeft hij nooit uit het oog verloren. Na de Mulo en de diensttijd volbracht hij in zijn vrije tijd met Is dat allemaal wel op te brengen na een drukke dagtaak? Onne Nijboer heeft daar geen moeite mee: ,,Goed eten is erg belangrijk, ik eet dagelijks veel groente, honing en Müsli (een combi natie van tarwe, rozijnen en honing) en roken doe ik helemaal niet. Ik drink echter wel mijn pilsje op bescheiden wijze in de kantine na de voetbaltrai ning. Van mijn 17e tot mijn 38e jaar heb ik in het eerste elftal gespeeld van de Medemblikse voetbalclub MFC en ook thans speel ik nog louter voor mijn ge noegen in een zaterdagelftal van die club. Ik beleef er nog steeds veel plezier aan." In de zomermaanden maakt de voetballerij plaats voor de wielersport: ,,lk fiets ontzettend graag, vooral als het op de zaak druk geweest is, pak ik 's avonds de fiets voor een ritje van 60 km, dat ontspant mij volledig en het is bovendien een goede training voor de toertochten die ik rijd." Zo was hij deel nemer aan de ritten Amsterdam-Maas tricht-Amsterdam en Parijs-Brussel, af stand per tocht 600 km, hetgeen bete kent 30 uur onafgebroken op de fiets. Maar hij volbracht ook Parijs-Roubaix, weliswaar slechts 240 km, doch een erg zwaar parcours vanwege een afstand van 50 km over de kasseien. De komen de zomer gaat hij met een vriend de Mont Ventoux beklimmen, in de Tour de France een berg van de eerste catego rie, over 25 km louter stijgen. Schaatsen Schaatsen doet Onne Nijboer van half oktober tot half maart en hoe! „Schaat sen doe ik vanaf mijn 14e jaar; toen won Onne Nijboer: winnen en verliezen liggen soms dicht bij elkaar. Marien Loots over het schaatsen: een moti vatie om niet te roken en matig te drinken. ik een wedstrijd over 40 ronden (16 km) bij de senioren. Bij deze gelegenheid stond ik voor het eerst op echte noren. Ik werd direct opgenomen in de jeugd- selectie van Noord-Holland, maar door gebrek aan ijs ben ik eigenlijk 4 jaar stil blijven staan. Pas na mijn diensttijd kon ik voor het eerst optimaal trainen hoe wel de intensiviteit eerst echt mogelijk werd na het ontstaan van de kunstijsba nen. Tweemaal per week trainde ik toen op de ijsbaan in Amsterdam en later werd dat Alkmaar. Ik heb veel wedstrij den gereden, maar een klassement heb ik nog nooit gewonnen, wel behoorde ik meestal tot de eerste 10 en ook een be paalde afstand werd wel eens winnend afgesloten. Bij de Noordhollandse kor- tebaan-kampioenschappen (160 m) ben ik een keer 2e geworden. Door drukke werkzaamheden kon ik dit jaar deelne men aan maar 2 schaatsmarathons; dat was ook de reden dat ik verstek moest laten gaan bij de laatste elfstedentocht in 1963. Jammer dat ik die tocht moest missen; toen ik voor de 2e maal in Fin land reed bij een temperatuur van 24 graden onder nul waren de weersom standigheden nog slechter dan in 1963. Alternatieve Elfstedentocht ,,Die alternatieve elfstedentocht over een afstand van 200 km (5 ronden van 40 km) heeft Onne dit jaar voor de 3e maal gereden, samen met horecavertegen- woordiger Marien Loots uit Lisse, die voor de 2e maal aan deze monstertocht deelnam. De kosten, ƒ1000,—, hadden ze er graag voor over. De Alkmaarse succes de studies voor het beroepsgoederen- vervoer en management voor middenkader. Om ook later bij de sport betrokken te blijven, is hij nu bezig met een cursus sportmassage. De avonden worden dan ook gevuld met training of studie. expeditiechef werd de 1 e maal 30e. ver volgens 28e en dit jaar eindigde hij als 25e bij een deelname van 120 schaat sers, zijn tijd bedroeg 7 uur en 48 minu ten. Marien Loots deed er tijdens zijn eerste tocht 10,4 uur over, terwijl hij dat persoonlijk record dit jaar aanzienlijk verbeterde door als 59e te eindigen in een tijd van 9 uur en 5 minuten. Marien Loots zegt daarover: ,,lk schaats ont zettend graag en train daar het gehele jaar intensief voor, indoortraining is daarbij erg belangrijk. Deze winter heb ik aan vele tochten deelgenomen en in het verleden heb ik ook tweemaal deel genomen aan een lange afstandswed strijd in Noorwegen. Het geeft mij een brok afleiding en de motivatie om niet te roken en matig te drinken." Karaktervormend Onne Nijboer daar op inhakend: „Tij dens zo'n tocht in Finland kom je meer dere malen helemaal kapot te zitten, maar op zo'n moment moet je daar overheen; lukt dat, dan geeft dat een enorme voldoening, bovendien is het karaktervormend. Winnen en verliezen liggen soms zo dicht bij elkaar. In de normale maatschappij is dat niet an ders. Door de sport leer je dat gemak kelijker aanvaarden, bovendien kom je door de sport overal en leer je mensen kennen met dezelfde belangstelling, hetgeen een prettige sfeer geeft. Wil je echter uitblinken in een sport, dan moet je er maar één bedrijven met een goede begeleiding, maar ik ben tevreden met de wijze waarop ik het doe." Onne Nijboer (voorste) en Marien Loots ploe terend door de snèilfuw. 12

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 12