k ttuilkttlk té pekop gevonden hebben, is met de vin gers erlangs gaan en voelen of er wat op staat. Je vindt altijd alleen de koppen, de stelen zijn in de loop der jaren afge broken." Kromme rug Martin: „Soms halen we de meest hals brekende toeren uit om pijpekoppen te pakken te krijgen. Af en toe moeten we zelfs het water in. Mijn vrouw is hierin nog fanatieker dan ik. Als die ook maar iets ziet dat wel eens een kopje zou kunnen zijn, dan waagt ze er bij wijze van spreken haar leven voor. Zo is ze een keer bijna door het ijs gezakt, omdat ze eronder iets zag schemeren! Ja, je maakt gekke dingen mee. Op 'n dag kregen we zelfs de politie achter ons aan, die het zaakje niet vertrouwde. Toen we het uitgelegd hadden, en aan de agenten lieten zien wat je allemaal in de grond kunt vinden waren ze zó en thousiast dat we ze even later zelf met een kromme rug zagen!" Tegeltjes Het hele huis van de familie Van Soest hangt vol met „oude" spullen, leder stukje muur is bijna bedekt. Wat meteen opvalt als je binnenkomt, is de prachtige sierrand van oude tegeltjes, vlak onder het plafond. Van Soest: „We zijn eigenlijk begonnen met het verzamelen van tegeltjes. Ik heb er zo'n vijfhonderd. Maar daar kun je tegenwoordig nog nauwelijks je hobby van maken. Eén tegeltje kost nu veel te veel geld. Daarom zijn we daar maar mee gestopt." Ze hebben er in ieder geval een leuke en originele wandversiering aan overge houden. sterdam woont iemand die eveneens ontzettend veel van pijpen afweet. Van elke pijp weet hij uit welke tijd die komt en wat voor soort het is. Van deze man verschijnt volgend jaar een boek. Een welkome aanvulling, want er bestaat bijna geen literatuur over de geschie denis van de pijp." Kopen en ruilen Niet alle pijpen uit de verzameling heb ben ze zelf opgegraven. Sommige zijn in winkels gevonden. „In Haarlem bijvoor beeld is geen pijp meer te krijgen, oude pijpen dan bedoel ik," zegt Martin. „Al lemaal gekocht door de familie Van Soest. Ook bij antiquairs kun je niet meer terecht, die sparen ze meestal zelf. Een andere mogelijkheid is dat je ze ruilt. Zo heb ik heel goed contact met iemand in Engeland, waar overigens ook hele mooie pijpen vandaan komen. Van elkaar komen we een heleboel te weten over de pijpen zelf. Hier in Am Westerwald „Behalve dat we veel naar Engeland gaan, komen we ook regelmatig in Duitsland. In Westerwald is namelijk een keramiekstreek, waar de beste aar de ter vervaardiging van pijpen gevon den wordt. Ergens in een vochtig kel dertje zit daar een man, samen met zijn 83-jarige moeder ontzettend mooie pij pen te maken, met gebruikmaking van oude, bewaard gebleven vormen. Deze pijpenvormen maakte men van koper of messing, maar in de oorlog moesten die ingeleverd worden om er wapens van te maken. Vandaar dat er maar erg weinig bewaard gebleven zijn. „We hebben er eigenlijk nog een hobby bijgekregen. Tegenwoordig verzamelen we ook allerlei spullen die met pijpen te maken hebben, zoals pijpenrekken en -sleetjes en ook tabaksdozen. Ik ben blij dat het nu lente wordt, dan kunnen we er tenminste weer op uit. Ik ruik de oude aarde al..." Ontgoocheling „Je moet er wel geduld voor hebben," vult mevrouw Van Soest aan. „Maar ja, als er ergens stelen liggen, dan moeten er ook koppen zijn. We hebben wel eens zes of zeven keer dezelfde zandhoop afgegraven! Maar de grootste ontgoo cheling die we ooit gehad hebben kre gen we op 'n keer dat we weer eens enthousiast in oude grond aan 't graven waren. Opeens stootten we op kiezen, kaken, koeiehorens en schoenzolen. We wisten niet wat ons overkwam. Later bleek dat we de resten van een oude leerlooierij omgespit hadden!" „Natuurlijk vind je niet alleen pijpen als je in de grond gaat wroeten. Je komt de meest leuke dingen tegen: glazen fles jes met prachtige kleuren, beeldjes, ou de stuiters, tegeltjes, mooie scherven," vertelt Martin „en dat kunnen we niet laten liggen, we nemen alles mee naar huis. We voelen ons dan ook net Stief- been en Zoon. We zijn ontzettend nieuwsgierig: Hoe oud is het, waar komt het vandaan, wie gebruikten het en waarvoor... dat is allemaal enorm inte ressant." Fragment van de pijpenwand, waar de mooiste exemplaren liggen te pronken. ss. n.. i m, t 11

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 11