mers beletten dat de bezittingen van de onderneming de poort uitgedragen worden. Nu is het niet de taak van de interne accountantsdienst naast de be wakers te gaan staan om te controleren of ze hun werk wel goed doen. Nee, de maatregelen, getroffen om een goede poortbewaking te garanderen, moeten door de interne accountantsdienst steeds nagechecked worden om na te gaan of deze wel waterdicht zijn en goed worden opgevolgd. „Je zou kunnen zeggen," volgens de heer Steneker, „dat wij ervoor moeten zorgen dat in de gang geen deuren op een kier blijven staan waar de mensen niet doorheen mogen. Anders voelen wij ons daar mo reel verantwoordelijk voor, want dan geven wij gelegenheid." Benzinestation Nog vrij actueel is de hele procedure rond het begin januari geopende benzi nestation voor Heineken personeel in Zoeterwoude. „Voordat het zover was, diende onze afdeling ervoor te zorgen dat de procedure om daar benzine te kunnen tanken zodanig was uitgewerkt, dat er bijvoorbeeld niemand op ander mans mannummer kan gaan tanken of zoiets. Ook in dit geval moet het sys teem waterdicht zijn en controleren wij of dat inderdaad ook zo is." Het spreekt vanzelf dat al deze maatre gelen niet alleen voor de onderneming zelf van belang zijn, maar dat de werk nemers er zelf ook wel bij varen als ze in een bedrijf werken, waar alles loopt zoals het behoort te lopen. Weinigen weten echter dat het de taak van de in terne accountantsdienst is om ervoor te zorgen dat al deze, ook de werknemer, beschermende maatregelen worden genomen en worden uitgevoerd. Salarisbetaling Een andere controlemaatregel is dat iedere chef elke drie maanden het be zettingsoverzicht van zijn afdeling te kent als bewijs dat deze mensen er nog werken. Anders zou het eventueel kun nen gebeuren dat er mensen worden uitbetaald, die niet meer bij onze onder neming werken. Blijkt een systeem op den duur toch niet te voldoen, dan passen wij de maatre gelen aan, of we verzinnen een andere manier van controleuitoefening hierop." Voor al deze verschillende zaken wordt een controleplan gemaakt. In dit plan staat de wijze beschreven waarop de interne accountantsdienst controleert of een bepaalde controleprocedure goed verloopt. Functiescheiding „Een van de belangrijkste pijlers om fraudes te voorkomen, is de functie scheiding. Als je één persoon laat be waren, de tweede over de goederen laat beschikken en de derde alles laat ad ministreren, dan kunnen ze zonder el kaar in feite niets beginnen, dus zullen ze ook niet aan het knoeien slaan. Als de administrateur immers knoeit, dan klopt het systeem van de bewaarder niet meer, etcetera. Dit noemen we verdeel en heers in de goede betekenis van het woord. Als je de functies rationeel ver deelt, beheers je tevens de organisatie. Wij kijken over alle muurtjes heen bij de afdelingen binnen. Zo weten we ook precies wat er overal omgaat. Een be- Een groep medewerkers van de interne ac countantsdienst in Rotterdam kend historisch verhaal is dat bij een groot bedrijf voor de oorlog twee afde lingen precies hetzelfde werk deden. Een derde afdeling leverde kopiëen af aan zowel de ene als aan de andere af deling. Niemand wist echter wat die twee afdelingen nu precies deden. Later bleek dat hetzelfde te zijn. Kijk, als je nu een goede interne accountantsdienst hebt, kan zoiets moeilijker gebeuren." Externe accountant Behalve een interne accountantsdienst, is er bij Heineken nog de externe ac countant, Klijnveld Kraayenhof Co. De functie van de externe accountant houdt in de controle als onafhankelijk des kundige ten behoeve van wat men noemt het maatschappelijk verkeer. Het hoofd van de interne accountantsdienst maakt in overleg met de externe ac countant een controleplan. Dit plan is mede gebaseerd op het controleplan van de externe accountant. De interne accountantsdienst voert ook een ge deelte van het controleplan van de ex terne accountant uit. De externe ac countant moet echter tot een zelfstandig oordeel komen over de jaarrekening, op grond waarvan het maatschappelijk verkeer kan concluderen dat de in de jaarrekening verstrekte gegevens juist zijn. Bij het maatschappelijk verkeer denken we aan commissarissen, aan deelhouders en de beurs maar ook aan andere geïnteresseerden in het bedrijf zoals werknemers, overheid, afnemers en leveranciers. De externe accountant heeft dus een andere functie dan de in terne accountant, maar in de praktijk wordt gebruik gemaakt van dezelfde controletechnieken. Tussen de externe en de interne accountant bestaan ver regaande afspraken met betrekking tot de uitvoering van het controleprogram ma. Leiding De interne accountantsdienst is een staforgaan van de leiding van het be drijf. „Behalve dat we het cijfermateriaal controleren, analyseren we ook of be voegdheden goed gebruikt worden. In het bijzonder controleren we of de werkzaamheden die door de leiding aan anderen zijn overgegeven goed zijn uit gevoerd. Leiding geven houdt immers voor een groot deel het delegeren van initiatief in. Naarmate meer initiatief ge delegeerd wordt, is bij de leiding de be hoefte groter om na te gaan of van die gedelegeerde bevoegdheden een juist gebruik is gemaakt. Hiervoor is dus ook weer interne controle noodzakelijk. In feite doen we niets anders dan afwijkin gen van de gestelde normen signaleren. Als alles goed gaat, zijn wij overbodig. Maar om na te gaan of alles wel naar behoren loopt, heb je onze dienst weer nodig." Een accountant is overigens niet alleen verantwoording schuldig aan de leiding van het bedrijf waarvoor hij werkt, vertelt de heer Steneker. „In mijn functie ben ik tevens verantwoording schuldig aan het Nederlands Instituut van Register Accountants. Als ik mijn werk niet goed uitvoer, kan ik bij dit in stituut op het matje geroepen worden. Zo zie je dat de interne accountant op zijn beurt ook weer gecontroleerd wordt, zowel door de externe accoun tant als door bovengenoemd instituut." Ten slotte wil de heer Steneker nog graag iets over de hulpverlenende taak van zijn dienst kwijt. „De interne ac countantsdienst wil graag behulpzaam zijn bij iedere vorm van leiding. Iedere leider heeft immers zijn verantwoorde lijkheid om te controleren wat er onder hem gebeurt. Hierbij willen wij graag helpen." 11

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 11