Interne accountantsdienst: KIJKT OVER ALLE MUURTJES HEEN BIJ DE AFDELINGEN BINNEN De meeste medewerkers van ons concern weten wel dat wij een interne accountants dienst bij Heineken hebben. Wat die dienst nu echter precies doet en wat haar taak bin nen het bedrijfsgebeuren van Heineken is, weten maar weinigen. Zonder de interne accountantsdienst zou er echter een be langrijke controlerende taak binnen het be drijf wegvallen. Wij hadden hierover een ge sprek met de heer H. H. Steneker, hoofd van de interne accountantsdienst van Heineken. Hij legde ons uit wat nu precies het doel en de taak van zijn dienst is. De heer Steneker staat aan het hoofd van vijftien medewer kers. Drie ervan zijn controleleiders, werk zaam in de vestigingen te Amsterdam, Rot terdam en 's-Hertogenbosch. Onder ieder van hen ressorteren weer vier medewerkers. Poortbewaking Voor een heleboel lezers zal bovenge noemde informatie niet bepaald glas helder overkomen. We kunnen ons voorstellen dat er velen zijn die zullen denken: maar wat voor maatregelen worden er steeds bedoeld en wat moet er nu precies gecontroleerd worden? Vandaar het volgende voorbeeld Ook de poortbewaking staat bloot aan inter ne controle. De bewakers moeten im- De heer H. H. Steneker, hoofd van de interne accountantsdienst van Heineken. „Kort gezegd behartigen wij de interne administratieve en organisatorische controle," aldus de heer Steneker. „Onder die interne controle valt een ge heel van maatregelen betreffende de organisatie van het bedrijf. Wij moeten dié maatregelen controleren, die geno men zijn om de bezittingen van de on derneming te beschermen en de juist heid en betrouwbaarheid van de admi nistratieve gegevens te waarborgen. Het is nogal logisch dat de interne accoun tantscontrole door een andere instantie dan de administratieve en financiële af delingen uitgeoefend dient te worden. Wij kijken controlemaatregelen, voor schriften en procedures op administra tief en organisatorisch gebied na. Ook bevorderen we de efficiency in het uit voeren en nakomen van richtlijnen en instructies die de leiding gegeven heeft." Als al deze maatregelen vol doen, moet het uitgesloten zijn dat de onderneming op enigerlei wijze bena deeld kan worden. Verder doet de inter ne accountantsdienst voorstellen die de organisatie als geheel moeten verbete ren. „We bestuderen en beoordelen procedures voordat ze ingevoerd wor den en streven ernaar dat al deze pro cedures en maatregelen zo „up to date" mogelijk worden gehouden." 10

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 10