Nieuwjaarsbijeenkomst oud-werknemers Den Bosch Kinderen op bezoek in de Heineken stallen Stalbaas overleden De heer J. Wesselingh (ex-secretaris van 23 polderbesturen): We hebben onze zaken onderling altijd keurig geregeld". De Nieuwe Groenendijksche Polder, die vóór 1591 werd gesticht, ligt oostelijk van de Oude Groenendijksche polder. In 1813 zijn de beide polders verenigd. Zoals u op de kaart op de achterpagina kunt zien liggen ten zuidoosten van Zoeterwoude Dorp de West- en Oost broekpolder. Deze werden in 1486 ge sticht en in 1529 tot één polder verenigd. Tussen de West- en Oostbroekpolder loopt de Weipoortsche Vliet. Volgens een kaart van 1647 heette deze vliet destijds de Swiet, wat ontstaan is uit de vroegmiddeleeuwse naam Svetan. Het oude dorp Zwieten moet gelegen heb ben in de omgeving van de Weipoort; de vervanging van de naam door Zoeter woude zal waarschijnlijk pas in de 15e eeuw een feit geweest zijn. De meeste van onze medewerkers in Zoeterwoude weten dat het vroegere Huis te Swieten (in oude boeken een edelmanshuis ge noemd) op het terrein van de brouwerij gelegen heeft, dicht bij het kantoor, op de plaats die nu de Van Swietenplas heet. Het hiervoor genoemde bezoek van de Ingelanden droeg een enigszins wee moedig karakter omdat, zoals iemand van hen opmerkte ,,we het glas heffen omdat er nu geen polderlasten meer te heffen zijn." Even bijpraten... Op woensdag 17 januari jl. werd in het ontvangstgebouw de jaarlijkse bijeen komst voor de oud-medewerkers ter ge legenheid van het nieuwe jaar gehou den. Hoewel de weersomstandigheden uitzonderlijk slecht waren, kwamen er toch nog enige tientallen oud-werkne mers met hun echtgenoten op de bij eenkomst. Namens het Heineken pen sioenfonds was de heer J. Keiler aan wezig om eventuele problemen over pensioenuitkeringen uit de wereld te helpen. Verschillende afdelingschefs maakten van deze gelegenheid gebruik om hun ex-medewerkers een gelukkig 1979 toe te wensen. Tegen vieren kwam er een eind aan deze gezellige bijeen komst. Op initiatief van het Amsterdamse buurthuis De Pijp, bracht een groepje kinderen uit deze buurt op 24 januari jl. een bezoek aan de Heineken stallen in de Quellijnstraat. De kinderen, variërend in leeftijd van ongeveer 4 tot 7 jaar, vonden het een hele belevenis om van de koetsiers en verzorgers van de paarden een rondlei ding door de stallen te krijgen. Vooral toen ze werden voorgesteld aan de schimmels Freddy en Han en de vossen Gé en Rob, die dan ook uitbundig wer den aangehaald. De kinderen konden met moeite af scheid nemen van de paarden. Aan het einde van de middag mochten ze echter met z'n allen op de Amstel spankar klimmen, hetgeen toch nog een feeste lijke afsluiting van de middag was! sloot best wat lager kon, belde de se cretaris of de voorzitter op en dan kwam het piekfijn in orde. Begon een dijk te lekken of waren er andere polderpro blemen, het bestuur trommelde een aantal Ingelanden op en dan werd er gezamenlijk de schouder onder gezet. Een oude veldnaam van de eerste polder luidt ,,die Barle". Het morgenboek van 1544 (een boek met de namen van oude eigenaren) spreekt van „het land gele gen onder de Barnde molen" (verbrande molen). Vandaar misschien de naam Barre Polder? De molen van de Oude Groenendijksche Polder is gesticht in 1483. De buurt langs de Rijndijk heette en heet nog steeds Groenendijk. Kende de Rijndijk hier destijds zo weinig verkeer, dat het hele oppervlak met gras begroeid was? Wel mogelijk; het vrachtverkeer en een groot deel van het personenverkeer zal im mers de waterweg over de Oude Rijn hebben verkozen. De brouwerij ligt letterlijk en figuurlijk achter hen... Op 12 februari jl. bereikte ons het droeve bericht dat de heer K. Schippers, bij velen beter bekend als oom Karei, was overleden. Oom Karei heeft vele jaren bij Heineken als stalbaas gewerkt en deed dit vaak dag en nacht. Met zijn gezin woonde hij schuin tegenover onze paardenstallen in de Quellijnstraat in Amsterdam en kon zodoende onze levende have goed in het oog houden. Hij was een zeer markante figuur, die met zijn zware wenkbrauwen bij velen groot gezag inboezemde en grote waardering oogstte bij de uitoefening van zijn werk. Ook bij de Koninklijke stallen was hij zeer gezien. Hij voelde zich medever antwoordelijk voor de paarden en het gerei, indien deze in onze stallen werden gestationeerd voor de verschillende activiteiten van het Hof. Hij heeft hiervoor indertijd herinneringsmedailles (1962 en 1966) in ontvangst mogen nemen. 9

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 9