De Barre Polder en Heineken Uitgemalen polderbesturen op bezoek in Zoeterwoude De Ingelanden, die op 19 januari jl. onze brouwerij in Zoeterwoude bezochten... In het kader van de goede verhouding met onze buren brachten de Ingelanden van de Groenendijksche Polder en de Barre Polder in twee groepen een be zoek aan de brouwerij. Ingelanden zijn de bewoners van de polders die meer dan één hectare grond bezitten of ge pacht hebben. Aan genoemd bezoek gaat wel een verhaal vooraf. Toen door Heineken voor de vervanging van de Rotterdamse brouwerij een terrein ge zocht werd, deed zich de mogelijkheid voor dit in Zoeterwoude aan te kopen. Vele bewoners waren het hiermee des tijds niet eens. Ze zeiden toen: „Moet dat nu? Een prachtige polder opgeven aan weer een stuk'industrie?" Maar nu, na jaren van goede samenwerking tussen de polderbesturen en Heineken, denken dezelfde bewoners er anders over. Velen van de honderdvijftig Ingelanden die in twee groepen, één op 19 en één op 31 januari jl., op bezoek waren, vonden dat Heineken iets groots, iets moois hier had opgebouwd. Tijdens de rondleiding over het terrein en door het bedrijf toonden zij zich dan ook onder de indruk van het geen op „hun" grondgebied tot stand is gekomen. Men prees zich verder geluk kig dat Heineken aan de buitenkant nog veel polderlandschap overgelaten ofwel opnieuw had aangebracht. Met een van de leden van het polderbe stuur, de ex-secretaris (sinds 1 januari jl.) de heer J. Wesselingh, hadden wij een gesprek. Deze vertelde dat de van eeuwen her daterende, 99 polderbestu ren onlangs waren opgeheven en ver vangen door vijf waterschappen. Velen van de polderbestuurders konden zich daar maar node bij neerleggen. Immers, zij hadden vroeger hun zaakjes altijd keurig in orde zonder veel aan de weg te timmeren en als boeren onder elkaar hebben ze het altijd goed gehad. De nu uitgemalen polderbesturen heb ben eeuwenlang eigen tradities en ver makelijkheden gekend. Zo waren er zo geheten zitdagen. Het polderbestuur zocht een plaatselijke kroeg op en ont ving de boeren, die de heffingen kwa men betalen, één voor één. De smid en de molenaar kwamen die dag hun geld halen, dat dan voor een deel in drank werd omgezet. Aan het einde van de dag zetten de bestuurders zich aan het „polderpalingmaal". De door de mole naars gevangen paling ging dan door de kelen van de hoog gewaardeerde be stuurders. Deze traditie is nog tot vorig jaar in sommige polders in ere gehou den. ...werden op 31 januari door een tweede groep gevolgd. De heer Wesselingh was tot 1 januari 1979 secretaris van maar liefst 23 pol derbesturen. Dat één man in zoveel pol ders op zo'n belangrijke post zat was een uitzondering. Hij begon in 1954 en elf jaar geleden maakte hij van het sec retarisschap van polderbesturen zijn hoofdberoep. Over zijn grote liefde, de polder, vertelde hij ons nog vele bijzon derheden. De eerste polder in deze om geving, de Oude Groenendijksche en Barre Polder, ontstond in 1399 (zie voor de ligging de kaart op de achterpagina). In die tijd moesten in de winter de om- medijkse gebieden (polders, die door een dijk waren omgeven) onder water staan en in het voorjaar weer droogge malen worden. Een en ander moest dan worden georganiseerd en zo ontstonden de eerste polderbesturen. En zo ook heeft het eeuwenlang goed gewerkt. Een boer, die vond dat het water in de 8

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 8