T in- en ie- ian na- og ien het ust die se- ur, re- at- /an >gi- lat- itig irdt jke >or- alië ach 957 ten de ëst be- de- ver- 'ole ge- ou- ters :on- de t de elijk ge- naar lijke het ving naar k of een ;afra is gesitueerd in een gebied met olijven en sinaasappels, dat het centrum vormt van een streek met een grote wijnpro- duktie, waar de wegen omzoomd zijn door kilometers lange rijen rode en witte oleanderbloesem. Er zijn maar weinig fabriekscomplexen die zo onopvallend opgaan in hun om geving. De naam Dreher overheerst bovenop een toren, vanwaar de bezoe ker een wijds uitzicht heeft over het om ringende landschap; vanaf de weg die vlak langs het complex loopt, is er echter maar weinig van de brouwerij te zien, want de gebouwen gaan schuil achter brede heesters en volle bomen. Vanaf de toren loopt men de kans het brouwerij terrein over het hoofd te zien door het prachtige gezicht op het landschap met zijn wijngaarden en groepjes sinaasap pel-, mandarijn- en andere fruitbomen. Toch strekt dit terrein zich aan drie kan ten vanaf de toren over 200.000 vierkan te meter uit, waarvan 40.000 vierkante meter beplant is. Ook is het rijk aan ker senbomen en wijnstokken. Noordooste lijk van de brouwerij ligt de stad Massa- fra, gebouwd op een lange, zacht glooi- meer dan zestien jaar in Massafra werkt. Per jaar werkt Massafra vier maanden lang op de volle capaciteit van zeven dagen per week. Het personeelsbestand wordt dan aangevuld met tijdelijk inge huurde krachten voor het zomerseizoen; de resterende acht maanden werkt men de normale vijfdaagse werkweek. In overeenstemming met de industriële ontwikkeling in Zuid-ltalië, zijn er nieuwe installaties bijgebouwd, waaronder een vulcolonne voor blikken. Deze is een jaar geleden in gebruik genomen en vult 30.000 blikken bier per uur. Ook zijn er veertien nieuwe tanks in de gistkelders van elk 1500 hl. Deze zijn in 1973 geïn stalleerd, als aanvulling op 24 tanks (in houd 1000 hl elk) van een ouder type. De pas benoemde bedrijfsleider is Paola Cavagnera uit Bergamo bij Milaan. Hij is in 1974 bij Dreher gekomen, was eerst werkzaam op het bedrijfsbureau en nam later de fysieke distributie en de logistiek over. Vraag op Sardinië De voorganger van de heer Cavagnera in Massafra was Piero Reghin, die in juli De brouwerij in Genua: uniek vanwege zijn Italiaanse architectuur. haven van Noord-ltalië, is opgericht in 1906 en werd in 1952 in het Luciani- concern opgenomen. Ook deze vesti ging houdt zich uitsluitend bezig met de produktie van Dreher bier. De bedrijfs- Macomer op het eiland Sardinië; hier is de hoogste bierconsumptie per hoofd van de Italiaanse bevolking. De gehele produktie van deze brou werij wordt op het eiland zelf verkocht. ende helling; het lijkt erg veel op een Noordafrikaanse stad, een indruk die la ter redelijk wordt bevestigd, want Mas safra blijkt eigenlijk te zijn opgebouwd uit een Arabische nederzetting uit de 16e eeuw. Deze heeft zijn oosterse karakter nooit verloren. Produktie blikbier In het brouwhuis, waar gemiddeld zes brouwsels per dag gemaakt worden, wordt op een muurmozaïek de geschie denis van het bier weergegeven. Hierop komen ook voor de jonge Dreher zelf met St. Gustaaf en St. Michael, respec tievelijk de beschermheiligen van Triëst en Massafra. Al het blikbier voor de Ita liaanse markt, zowel Heineken als Dre her, wordt hier geproduceerd. Verder heeft de brouwerij, evenals Pedavena, een kleine fustenvulinstallatie en twee flessenvullijnen voor retour- en mono- flessen. Het bier wordt gebrouwen onder supervisie van de produktieleider, Barp Romolo, die het vak heeft geleerd op de brouwersopleiding in Nancy en die al naar Sardinië is gegaan om daar de lei ding op zich te nemen van de brouwerij in Macomer. De Sardinische brouwerij die op het noordelijke deel van dit grootste eiland in de Middellandse Zee ligt, heeft twee flessenvulmachines en een kleine fus- tenlijn, die voor Dreherbier gebruikt worden. De gehele produktie wordt op het eiland zelf verkocht, waar, zoals al is opgemerkt, de bierconsumptie per hoofd van de bevolking veel hoger ligt dan in alle andere delen van Italië. Het behoeft dan ook geen verbazing te wek ken dat de plaatselijke Dreher voorraden worden aangevuld met een groeiende Heineken import vanaf het vasteland. De komst van Heineken is niet de enige „inval" door een internationaal bekende drank. Er is ook een flinke plaatselijke vraag naar Coca Cola en bij het voldoen aan die vraag speelt Dreher een belang rijke rol. Vestiging Genua De brouwerij in Genua, de belangrijkste leider, Franco Ostorero, is een man met veel ervaring in het brouwwezen. Hij is in 1961 bij Dreher gekomen en bekleedt de post van bedrijfsleider in Pedavena. Onder de brouwerijen is die in Genua uniek vanwege zijn verwantschap met de Italiaanse architectuur. Toch zijn de windmolens op de Heine ken affiche van een onuitwisbare en wezenlijk Nederlandse signatuur, die een internationaal erkend kwaliteits- stempel zet op een campagne die, hoe geleidelijk dan ook, een belangrijke verandering belooft in de drinkgewoon ten van het land. „Avanti con la birra(vrij vertaald: met het bier vooruit!) het motto van het promotieprogramma van de bierin dustrie zou in elke andere taal lich telijk amusant aandoen. Maar in het Italiaans heeft het een volledig over tuigende klank, vol energie en enthousiasme, die een goed Ér voorteken is voorde toekomst van Heineken en Dreher in het land van het lied.

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 7