Op 15 januari jl. vond in Zoeterwoude de jaarlijkse, gezamenlijke bijeenkomst van de ondernemingsraden plaats. De vergadering, die onder voorzitter schap stond van de heer R. van de Vij ver, werd bijgewoond door twee com missarissen van Heineken Nederlands Beheer B.V., de heren A. G. Maris en P. H. van Zeil. Voorts waren onder andere aanwezig de heer G. van Schaik, lid van de raad van bestuur, alsmede voorzit ters, plaatsvervangend voorzitters en gekozen leden van de ondernemingsra den. Na een korte inleiding door de voorzitter, gaf de heer J. B. H. M. Beks een toelich ting op de algemene gang van zaken betreffende het boekjaar 1977/1978 van Heineken Nederlands Beheer B.V. Ver volgens beantwoordde de heer Beks de binnengekomen schriftelijke vragen, alsmede enkele vragen uit de zaal. Dat er weinig vragen waren, leek, aldus de spreker, begrijpelijk als men in aanmer king nam dat er zijnerzijds rekening was gehouden met vragen uit het verleden, terwijl er voorts een duidelijke overeen komst in de presentatie van nu en die van vorige jaren te ontdekken viel. De voorzitter bedankte de heer Beks voor zijn duidelijke uiteenzetting en gaf het woord aan de heer G. T. Kleiberg voor een toelichting op het Sociaal Jaarverslag van Heineken Brouwerijen B.V. over het boekjaar 1977/1978. Van de toespraak van de heer Kleiberg, waarin tevens een aantal door O.R.-le- den gestelde vragen was verwerkt, volgt onderstaand een samenvatting: In vergelijking met het eerste Sociaal Jaarverslag, is duidelijk sprake van een opgaande lijn, zowel qua inhoud als qua uitvoering. Naar verdere ver betering wordt gestreefd, waarbij steeds voor ogen gehouden zal wor den, dat de inhoud voor alle groepe ringen zo goed mogelijk leesbaar dient te zijn. Bij het inventariseren van onderwer pen voor het Sociaal Jaarverslag kwam weer de visie op de toekomst naar voren. Heineken blijft van me ning, dat men voorzichtig moet zijn met het doen van uitspraken dien aangaande, omdat gedane uitspraken de neiging hebben vrij snel een eigen leven te gaan leiden en verwachtingen dan plotseling einddoel worden. Geen visie uitspreken betekent echter geenszins geen visie hebben! De toename van het aantal personeelsleden van Heineken Brou werijen B.V. houdt geen verband met de eigen drankengroothandels en is derhalve als een netto-toename te be schouwen. De informatie over het aantal perso neelsleden dat in de groepen 2 tot en met 17 is ingedeeld, zal het volgende jaar uitgebreid worden met specifica tie van het aantal medewerkers dat in de afzonderlijke groepen is ingedeeld. De noodzakelijk geachte coördinatie tussen Loopbaanontwikkeling en Management Development, heeft in middels vorm gekregen. Er zijn hiertoe duidelijke spelregels opgesteld en een van de afspraken is geweest, dat de groepen 20 en 25 overgaan van Ma nagement Development naar Loop baanontwikkeling. Met betrekking tot de passage over contacten met de pers in het hoofd stuk ondernemingsradenwerk, werd opgemerkt, dat voorzover deze con tacten de lokale raden betreffen, van uit de centrale ondernemingsraad ge coördineerd zal worden. Achtergrond hiervan is, dat er bij het eventueel op treden van lokale raden naar buiten, niet alleen lokale aspecten een rol spelen, maar ook het imago van Hei neken als geheel. 0 Enkele kleinere experimenten met be trekking tot werkstructurering bleken geen succes. De studie over dit on derwerp wordt evenwel voortgezet. Enige correcties op gepubliceerde cij fers inzake ziekteverzuim werden ter vergadering genoemd: Zoeterwoude: 8,6 in plaats van 7,4, E.F.I.: 6,7 in plaats 7,1Benadrukt werd dat het onderwerp ziekteverzuim de volle aandacht blijft houden, waarbij met name gestreefd zal worden (waar no dig) naar verbetering van de werkom standigheden, ongeacht welke sector het betreft. In de aandacht voor de oudere werk nemer is begrepen het zoeken naar een passende functie. Dit kan door individuele benadering in een op te zetten systeem van functiereserve ring, waarvoor de uitgangspunten reeds zijn bepaald. Na een woord van dank aan de heer Kleiberg voor de gegeven toelichting, leidde de voorzitter de volgende spreker in, de heer J. M. van Rossem, die een presentatie hield over het onderwerp werkoverleg. De heer Van Rossem begon zijn toe spraak met te stellen, dat werkoverleg een manier van samenwerken is, waarbij besluiten over werkomstandigheden en alles wat daarmede samenhangt via be sprekingen tussen direct betrokkenen tot stand komen. Een kenmerk van werkoverleg is, dat er minstens twee hiërarchische niveaus bij betrokken zijn, waarbij beïnvloeding van het hogere ni veau door het lagere mogelijk moet zijn. Hoewel werkoverleg nog nergens offi cieel is ingevoerd, doen zich hier en daar bepaalde vormen voor, die bewust of onbewust door de plaatselijke leiding gesanctioneerd zijn. Er zijn drie vormen van werkoverleg, te weten vertegenwoordigend werkover leg, roulerend werkoverleg en directe participatie. Als voorbeeld van vertegenwoordigend werkoverleg zoals dit binnen Heineken is gehanteerd, noemde spreker de oude veiligheidscommissies, waarin van alle betrokken afdelingen één lid zitting had Roulerend werkoverleg zou voor ploe gendiensten kunnen gelden: alleen de dagdienst neemt aan het overleg deel. Bij de derde vorm, directe participatie, neemt iedereen tegelijk aan het overleg deel. Werkoverleg heeft, aldus de heer Van Rossem, altijd betrekking op de werksi tuatie. Daarbij kan de oplossing van min

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 27