Revisieperiode feestelijk afgesloten Koperen ketels van brouwhuis Stadhouderskade teruggebracht in oorspronkelijke staat B.Z.B.- onderscheidingen Den Bosch 20 jaar 15 jaar: 10 jaar: V.l.n.r.: C. van der Heyden, P. J. Kappen, J. Kornaat, mevr. H. P. J. Buys, M Venrooy, mr. B. L. A. van Zwieten (burgemeester), W. H. Schuurmans, mevr. M. F. van der Heijden, J G. Hoogstraten, L. L. M. Engelbert, W. F. van der Luur, W. G. M. van Rooy, W. J. Geertsema (H. Steen was niet aanwezig). Op donderdag 30 november jl. werden medewerkers van verschillende bedrij ven waaronder dertien van de Bossche brouwerij om half vijf 's middags ont vangen op het stadhuis in verband met hun twintig-, vijftien- en tienjarig dienst verband bij de Bedrijfszelfbescherming. De heer J. C. M. Netten heette namens het gemeentebestuur alle jubilarissen van harte welkom en gaf toen het woord aan de burgemeester, mr. B. L. A. van Zwieten. Deze memoreerde nog eens het belang van de bedrijfszelfbescher ming in geval van rampen; ook bena drukte hij de vrijwillige verantwoordelijk heid van de E.H.B.O.ers en brandweer lieden en vond het terecht dat zij eens in het zonnetje gezet werden. Daarna ging hij over tot de persoonlijke overhandi ging van de onderscheidingen met de daarbij behorende oorkonden. De plechtigheid werd besloten met een drankje. Onze jubilarissen waren: W. J. Geertsema, E.H.B.O., C. van der Heijden, bedrijfsbrandweer, J. G. Hoog straten, hoofd bedrijfszelfbescherming, P. J. Kappen, bedrijfsbrandweer, W. F. van der Luur, bedrijfsbrandweer. L. L. M. Engelbert, E.H.B.O., W. G. M. van Rooy, bedrijfsbrandweer, W. H. Schuurmans, bedrijfsbrandweer. Mevr. H. P. J. Buys, E.H.B.O., Mevr. M. F. van der Heijden, E.H.B.O., J. Kornaat, bedrijfsbrandweer, H. Steen, E.H.B.O., M. Venrooy, bedrijfsbrandweer. V.l.n.r. de heren D. J. von Zboray, E. F. Kees man en P Kruiver. Op onze vestiging aan de Van der Helst- straat te Amsterdam sloot men op 17 november jl, op feestelijke wijze de jaar lijkse revisieperiode af. Deze revisie houdt in dat alles wat met de produktie te maken heeft, wordt herzien, bijgesteld, gecontroleerd, gesmeerd en noem maar op. Wat aan vervanging toe is, wordt vervangen, kortom met argusogen wordt de hele produktiesector aan een nauw keurige onderhoudsbeurt onderworpen. Een ieder die bij de revisie betrokken was geweest, had een uitnodiging ont vangen om in de bedrijfskantine een „aangekleed" biertje te komen drinken. Een en ander werd georganiseerd op initiatief van de energie- en storings dienst en de afdeling werkplaatsen. De achtergrond bij dit gebeuren was twee ledig: ten eerste een terugblik op een geslaagde samenwerking tussen ge noemde diensten. Ten tweede wenste men dat op „plechtige" wijze de pro duktie weer het roer zou kunnen over nemen. Boven het podium van de kanti ne was een grote „rendementsmeter" opgehangen, ontwikkeld en gefabriceerd door de afdeling reclame-service. Deze „rendementsmeter" had op deze mid dag een symbolische functie. Als de ap paratuur weer helemaal nagekeken en in De natuurlijke rode koperkleur is weer terug in het brouwhuis aan de Stadhou derskade (vestiging Van der Helststraat). Dit brouwhuis dateert al van 1912. Er was toen één ziederij-installatie, die uit vier koperen ketels bestond. Mede in verband met het onderhoud en de toen heersende smaak werden deze ketels 'gebruineerd' of gebronsd met geelko peren randen en armaturen. In 1957 werd het brouwhuis uitgebreid met twee eveneens koperen ketels. Ook deze ke tels werden in verband met de uniformi teit van het geheel gebronsd. Nog twee ketels kreeg het brouwhuis erbij in 1966, zodat er toen twee complete 4-ketel zie- derijen ontstonden. Hoewel er toen reeds stemmen opgingen om de ketels blank te laten en de oudere ketels in hun oude staat terug te brengen werden de ze nieuwe ketels toch weer gebruineerd. Thans, nu de voorkeur algemeen uitgaat naar de natuurlijke kleuren van het ma teriaal en de hang naar romantiek van het oude brouwersambacht sterk aan wezig is, is besloten om de ketels weer terug te brengen in de oorspronkelijke staat. Dit houdt in dat de natuurlijke oorspronkelijke rode koperkleur weer hersteld is en de gebruineerde laag van de ketels is verwijderd. Vooral 's avonds van buiten af gezien maken de blank koperen ketels veel indruk op de pas santen. Het is een karakteristiek gezicht voor een van de oudste brouwerijen in Nederland. 8

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 8