én uit tad uiz ei na Roelof Veenstra Speelgoedauto's Fotograferen 1 Op punt van vertrek. te rijden. Ik begon als bijrijder. Vanaf 1969 ben ik vrachtwagenchauffeur." Om acht uur 's morgens stapt Roelof in de vrachtwagen en begint hij de bestel lingen op hun plaats van bestemming te brengen. „Ik breng voornamelijk bier naar café's, winkels en slijterijen. In de zomer bevoorraad ik ook diverse cam pings hier in de omgeving. Ik heb een vaste wijk, die voornamelijk de kop van Drente beslaat. Gelukkig zit ik meestal buiten de stad. Ik zou ook niet graag in de stad willen rijden. De wegen zijn er vaak erg smal en het werk is er veel zwaarder. Je moet namelijk veel meer sjouwen. Buiten de stad heb je hier ge lukkig nog geen last van files, zoals in het westen. Ik kan dus rustig m'n adres sen afrijden." Vervelende dingen die Roelof in zijn beroep kunnen gebeuren zijn bijvoorbeeld een lekke band. „Ik heb wel eens een wiel moeten verwisse len. Nou ga daar maar eens aan staan, als de vrachtwagen nog vol is. Een hels karwei, want je krijgt de wagen met een krik haast niet omhoog." Om een uur of drie, vier heeft Roelof Trots toont hij zijn kleurige verzameling. meestal zijn bestellingen afgeleverd en komt hij terug naar de drankenhandel die net buiten het centrum van Gronin gen ligt. „Dan laad ik de wagen alvast op met de bestellingen voor de volgende dag en daarna kan ik naar huis." Hoe autogek Roelof is, blijkt wel uit het feit dat hij zich niet alleen in zijn werk in auto's uitleeft, maar er ook in zijn privé- leven altijd mee bezig is. „Ik spaar al ja renlang speelgoedauto's. Daar ben ik al heel vroeg mee begonnen, ledereen wist dat, dus kreeg ik ze ook vaak cadeau. Ik heb er nu meer dan vijfhonderd. Ik kan ze in mijn huis niet meer kwijt. Een deel staat in glazen kasten en de rest heb ik jammer genoeg in dozen moeten op bergen." Om aan die autootjes te komen reist Roelof allerlei beurzen af. „In Drieber gen en in Amsterdam worden er bij voorbeeld van die beurzen gehouden. Verder koop ik ze van garages en van mensen van wie ik weet dat ze ze op zolder hebben staan. Hier in Groningen heb je een pakhuis waar oud speelgoed verkocht wordt. Daar koop ik ook veel." In het kantoor van de Drankenhandel Groningen staat een deel van Roelofs verzameling af en toe tentoongesteld, zoals ook nu. Het is een kleurig gezicht. Als je er naar kijkt, kriebelen je vingers om al die piepkleine deurtjes en motor kapjes open te maken, of weer eens met zo'n truck met oplegger over de grond te kruipen. Hij vertelt met hoeveel moeite hij verschillende auto's heeft kunnen bemachtigen en wat voor een schrikba rend hoge prijzen hij er af en toe voor heeft moeten betalen. Een andere hobby van Roelof, die even eens uit zijn autoliefde voortspruit, is dat hij er regelmatig op uittrekt om auto's te fotograferen. „Voornamelijk vrachtwa gens," zegt hij. Ten slotte vertelt hij nog het een en an der over de drankenhandel, die je in drie afdelingen kunt opsplitsen, namelijk de verkoop, de administratie en de expedi tie. „Deze drankenhandel is eigenlijk een concentratie van allerlei kleine drankenhandels die hier vroeger waren. Er zijn 34 personeelsleden; een hechte groep. Er heerst hier een enorm goede sfeer. We zijn net één grote familie. Drie a vier keer per jaar hebben we een per soneelsfeest en één keer per jaar maken we met zijn allen een uitstapje. Vorig jaar was dat naar de Heineken brouwerij aan de Van der Heiststraat in Amsterdam. Toen hebben we daar een rondleiding gekregen. Dat was heel interessant. Verder hebben we ook nog een visclub. Het personeel trekt dus ook buiten de werktijden regelmatig met elkaar op. Er is hier ook weinig personeelsverloop. Het enige dat soms wisselt, zijn de bijrij ders." Een nadeel wat Roelof van zijn werk zou kunnen noemen, is dat hij, die toch wel graag een pilsje lust, tijdens zijn werk nooit kan drinken. „In de wagen geen druppel," zegt hij. Maar daar is ook wel overheen te komen. Roelof Veenstra (29) is al bijna twaalf jaar werkzaam voor ons concern. Eerst werkte hij voor een drankenhandel van de Amstel brouwerij en sinds de fusie van Amstel en Heineken werkt hij bij de Drankenhandel Groningen B.V. Hij is daar vrachtwagenchauffeur. Een baan naar zijn hart, want hij wilde van jongs af aan altijd al chauffeur worden, vertelt hij. „Ik ben een echte autogek. Ik vind het heerlijk om de hele dag in de wagen rond iKENHANOEl GRONINGEN BV GRONINGEN 20

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 20