vier maal een nieuw wapen gekocht. Zijn tweede was een Anschütz, het derde een Feinwerkbau, terwijl hij op het ogenblik een Diana heeft. Of zijn hobby kostbaar is? Arie lacht fijntjes: „Een goed wapen kost al gauw duizend gulden. En verder kun je je nog een hele schietuitrusting aanschaffen. Kijk maar naar de uitstal ling op een van de foto's!" Voldoening In de vereniging is het clubkampioen schap het belangrijkste. „Er zijn vijf klassen," legt Arie uit, „de hoofdklasse en de A-, B-, C- en D-klasse. Al naar ge lang de resultaten kan men naar een hogere klasse promoveren. In 1971 werd ik eerste in de hoofdklasse. Op het ogenblik zit ik in de A-klasse met een gemiddelde van 42 punten per kaart, 't Hoogst bereikbare is 50 punten per kaart." Wat de voldoening is, die hij in deze sport heeft? Arie: „Het voortdurende streven naar de hoogste score, het hoogst bereikbare, iets dat je helemaal zelf moet maken. Waarbij je ook steeds jezelf moet verbeteren. En denk erom, een goede lichamelijke conditie is ook in deze sport erg belangrijk!" mogelijkheid de accu weer op te laden." Elke vrijdag is het clubavond en daar gaat hij helemaal in op. Evenals iedere schutter is Arie ontzet tend zuinig op zijn wapen. „Je weet het," grapt hij, „net als in militaire dienst: je spuit is je tweede vrouw en die ver troetel je!" Arie is zó zuinig op zijn Diana dat we „haar" niet eens te zien krijgen. Van alles Gelukkig bestaan er voor hem ook nog andere zaken dan de schutterij. Nadat we genoteerd hebben dat hij zo nu en dan ook het pistoolschieten beoefent, meldt Arie dat hij een tijdlang aan wiel rennen heeft gedaan. Daarin kon hij be hoorlijk meekomen, al behoorde hij ze ker niet tot de cracks. Ook de moeder der sporten, de atletiek, had een aantal jaren geleden zijn liefde. Op het ogenblik verzamelt hij munten, insignes (hij heeft zo'n 2500, veelal buitenlandse, speldjes) en badges, die betrekking hebben op de schietsport. Maar de schietsport is en blijft zijn grote hobby. „Elk jaar organiseren we een groot, internationaal toernooi, dat een begrip is geworden in Nederland. Vorig jaar, van 20 tot en met 29 oktober, waren In de telkamer worden de resultaten vastge legd; op de foto Arie van der Horn. vindt Arie toch wel jammer) weinig aan dacht besteed aan de prestaties van de mannen en vrouwen die aan de luchtbuks verslingerd zijn. „Kranten be steden nauwelijks aandacht aan ons," meldt Arie spijtig, „laat staan de andere media." In zijn vereniging komen de schutters uit alle lagen van de bevolking en zie je een Een aantal schutters (in scène gezet) in actie in het schietlokaal. Momentopname van het jongste toernooi met een overzicht van het schietlokaal, dat 12 banen heeft. Ook vrouwen zijn verslingerd aan de luchtbuks... Verenigingsleven S.V.Z. bestaat binnenkort vijfentwintig jaar. Arie heeft in zijn dertien clubjaren actief aan het verenigingsleven deelge nomen. Vooral in het uitdenken van wedstrijden en het maken van ontwer pen voor wedstrijdelementen had hij veel plezier. Al gauw zat hij dan ook in de wedstrijdcommissie. Later werd hij vice- voorzitter en sinds drie jaar is hij voor zitter van S.V.Z. Deze maakt deel uit van de K.N.S.A., de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie, waarbij ook de verenigingen, die met vuurwapens schieten, zijn aangesloten. Op het ogenblik staan bij de K.N.S.A. in totaal 384 verenigingen geregistreerd die sa men 17.500 leden hebben. De schietverenigingen houden onder ling in competitieverband wedstrijden. Vooral de laatste tijd is er een duidelijke toename in het aantal verenigingen merkbaar. „Toch," zegt Arie, „is de schietsport nog een exclusieve sport, in die zin dat er nog maar betrekkelijk wei nig mensen zijn, die deze vrijetijdsbe steding kennen of beoefenen. In Duits land bij voorbeeld zijn verhoudingsge wijs veel meer schietverenigingen." Media Ook in het sportnieuws wordt (en dat tandtechnicus naast een P.T.T.'er of een portier op de baan staan. Zo'n schietge- legenheid heeft twaalf banen en on danks het ontbreken van de „grote knallen" dragen de meeste schutters oorkleppen om alle bijgeluiden buiten te sluiten. Uiterste concentratie evenals een goede houding en een juiste adem halingstechniek zijn de belangrijkste voorwaarden voor een goede poging. Of het een schot in de roos wordt, hangt ook nog 'ns af van de vaardigheid om op het juiste moment af te drukken. Uitlaatklep „Als ontspanning een prima sport," al dus Arie. „Naast en na je werk moet je een uitlaatklep hebben en tegelijk een De prijzentafel met links het eremetaal; rechts de korpsprijzen. er driehonderd deelnemers uit binnen- en buitenland, onder wie de ex-kam pioen van België." Tijdens zo'n toernooi wordt gedurende twee weekends (vrij dag, zaterdag en zondag) geschoten. Een organisatie waar heel wat bij komt De uitstalling van de huishoudelijke prijzen. Voor het toernooi werd in totaal voor een waarde van f2000,- aan prijzen beschikbaar gesteld. Dit bedrag bracht de vereniging bij elkaar uit onder andere contributie, bingo avonden en de verkoop van schietkaarten. kijken en die tot in de puntjes moet kloppen. Want de mannetjesputters van Rotterdam houden niet van losse flod ders. En al kan Arie zelf geen treffers plaatsen, het toernooi is als propaganda voor zijn sport een schot in de roos! 13

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 13