Afscheid J. J. van der Eyk Afscheid A. Miedema Afscheid K. Zwart V.l.n.r.: de heren Melcherts, Wittert van Hoogland, de scheidende Van der Eijk, mevrouw Van der Eijk en de heer Van de Vijver. Amsterdam De heer J. J. van der Eyk nam op 27 september jl. afscheid van zijn werkkring. Vergezeld van zijn vrouw vierde de heer Van der Eyk zijn pensionering in 't Koelschip, na te zijn ontvangen door de heren Van de Vijver, Wittert van Hoogland, Verver en Melcherts. De heer Van der Eyk, die op 15 mei 1939 bij Heineken in dienst trad, heeft sedertdien een reeks van vermeldenswaardige functies bekleed. Op genoemde datum startte hij als assistent van de afdeling buitenland met bestemming Curagao. Gedu rende de oorlog werd de heer Van der Eyk belast met efficiency onderzoeken ten behoeve van de vestigingen Rotterdam en Amsterdam. Na de oorlog hervatte hij de werkzaamheden als commercieel agent in Soerabaja. In 1956 werd de heer Van der Eyk hoofd van dezelfde afdeling. Ruim een jaar later benoemde men hem vervolgens tot directeur van de Stichting Heineken Pensioen fonds. Deze functie heeft hij tot op heden vervuld. De heer Van der Eyk had de wens te kennen gegeven dat er geen toespra ken zouden worden gehouden. Desalniettemin ontkwam hij er niet helemaal aan. Bovendien was speciaal voor hem uit Frankrijk overgekomen jhr. Wittert van Hoogland, voorzitter van de raad van commissarissen. De heer Verver las een aantal telegrammen voor, bestemd voor de heer Van der Eyk, waarna de heer Van de Vijver, namens de raad van bestuur, verklaarde dat deze de heer Van der Eyk erg dankbaar is voor wat hij gedaan heeft voor het gehele bedrijf en het Pensioenfonds. Een fraaie fotocamera was een duidelijk bewijs van deze er kentelijkheid. Hierna vormde zich een lange stoet om de heer Van der Eyk de hand te drukken, terwijl velen van deze gele genheid gebruik maakten om weer eens ,,bij" te praten. Amsterdam Op 28 september jl. werd drs. A. Miedema in gezelschap van zijn echtgenote, drie dochters en schoonzoon ontvangen in de Commissarissenkamer van onze vestiging aan de Mauritskade. In deze hem zo vertrouwde omgeving werd hij verwelkomd door de heren Bolk, Jonkers, Kranen- berg, Kroon, Pels Rijcken, De Roy, Verver en mevrouw Spel. In deze intieme bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer Kroon, de man die het langst met de heer Miedema heeft samengewerkt, namelijk 21 jaar. Namens de afdeling bood hij een cadeau aan, een beeldje van een Germaan, dat speciaal door een zilversmid is vervaardigd. De heer Jonkers fungeerde alspostiljon d'amour" namens twee organisaties in Afrika. Hij bood een cadeau aan namens Nigerian Breweries Ltd.; dit was een fraai schilderij. Uit Rwanda kwam een cadeau dat door zijn omvang niet ter plekke kon worden aangeboden. De vestiging in Kigali schonk namelijk een uitgeholde boomstam, waarin bananenbier wordt gemaakt. Vervolgens werd de familie Miedema informeel ontvangen door de heer Van der Werf. Daarna begaf men zich naar de Gijsbreghtkelder, waar zich reeds een menigte had verzameld. Hoewel de opzet was een receptie zonder speeches te hou den, nam de heer Van der Werf het woord. Hij bood namens zijn collega's uit de raad van bestuur een klok aan, in feite een inconsequent cadeau, want de volgende dag zou de heer Miedema geen klok meer nodig hebben. De heer Van der Werf benadrukte dat hij enkel zakelijk afscheid nam, persoonlijk echter nog lang niet. In zijn speech deed de heer Van der Werf een stap terug in de tijd. Miedema als Amstel-functionaris en Van der Werf als Heineken-medewerker joegen achter elkaar aan van continent naar continent op hectoliterjacht. Zij ont moetten elkaar echter nooit. Na de fusie was hij dan ook zeer gebrand zijn tegenstrever van Amstel te ontmoeten. Deze ont moeting was er één met een man, die geliefd was in binnen- en buitenland. Een vriend van velen, hetgeen ook werd gesym boliseerd door een immense stapel telegrammen. In zijn dankwoord zei de heer Miedema, dat hij omzag in ver wondering. In de 36 jaar, dat hij verbonden was aan het con cern is er erg veel veranderd. Op 1 oktober 1942 kwam hij binnen op een ontzettend koud kantoor. Vrouwen ontbraken er in 't geheel. Enkele jaren later kwam het eerste vrouwelijke personeelslid, de telefoniste, mejuffrouw Evers. Veel voldoe ning heeft de heer Miedema altijd in zijn werk gevonden. In zijn De heer Van der Werf biedt zijn oude rivaal" de heer Miedema (links) hier een cadeau aan ter gelegenheid van diens pensionering. dankwoord vergat hij niet de secretaresses, de directiechauf feurs en het personeel van de directiekeuken te noemen. In het bijzonder richtte hij zich tot zijn vrouw, die een soort zee manshuwelijk met hem had gehad, en zijn kinderen. Amsterdam. Op 29 september jl. was de dag van pensione ring aangebroken voor de heer K. Zwart. Om 16.00 uur werden de heer en mevrouw Zwart, alsmede enige familieleden ont vangen door de heren Jansen, Van Es en Koolwijk, mevrouw Van Kooten en de echtparen Joosse en Hesse in de Raadska mer; deze was onder meer versierd met bloemstukken van de familie Joosse en de familie Van Rossum. In de Gijsbreghtkelder trad de heer Jansen, bij verhindering van de heer Welmers, op als eerste spreker. In 1958 kwam de heer Zwart in dienst. Op zijn werkzaamheden bij de brouwerij zijn nooit negatieve op- of aanmerkingen gemaakt. Gelet op zijn verleden is dat echter wel begrijpelijk. De periode bij Am- stel was een rustige rivier, vergeleken bij de woeste storm daarvóór! In zijn leven heeft hij op een visserslogger gevaren, als militair is hij naar Indië vertrokken, is krijgsgevangene ge weest, werkte in de kolenmijnen en had een functie in de bewakingssector. Hierna kwam hij in dienst bij Amstel. In de twintig jaar die de heer Zwart bij Amstel heeft volgemaakt, bleek duidelijk dat je met zo'n verleden niet meer zo nodig op de voorgrond hoeft te treden. Hij bleek een rustpunt. De tweede spreker, de heer Hesse, richtte het woord tot „ome 32

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 32