slechts 4 km breed. Geen wonder, dat als gevolg van de grote vraag naar deze wijnen in de gehele wereld, de prijzen tot ongekende hoogte zijn gestegen en eerlijk gezegd verbaas ik mij er telkens weer over, dat na elke nieuwe prijsstij ging de wijnen nog steeds vlot en moei teloos worden verkocht. Hetzelfde geldt trouwens in nog sterkere mate voor de Macon en Beaujolais in het zuiden van het wijnproduktiegebied, dat tot de Bourgogne wordt gerekend. De zoge naamde Beaujolais de Crus, waarvan er zoals u weet negen zijn (kunt u ze be noemen?) zijn in prijs gelijk gekomen aan de Bourgognes van de Cöte d'Or. Als ik Macon zeg, moet u niet alleen denken aan een Macon Rouge of een Macon-Villages, maar ook en vooral aan Pouilly Fuissé; witte wijnen, die nog duurder zijn dan de Chablis en sommige witte wijnen uit de Cöte d'Or. Ook de Het is dus duidelijk, dat de witte, rode en rosé Sancerre-wijnen voor het grootste gedeelte particulier worden verhandeld. Langs vrijwel de gehele Loire, de lang ste rivier van Frankrijk (1.012 km), vin den wij wijnen van zeer uiteenlopende kwaliteit. Denk maar eens aan de mousserende wijnen van Saumur en Vouvray en de heerlijke rode wijnen van Bourgueil, waar men reeds sinds het jaar 1000 goede wijnen maakt. De Loire levert veel meer dan alleen maar rosé d'Anjou. Een Cóteaux du Layon mag met recht tot de grote witte wijnen gere kend worden, zij het dan ook dat deze enigszins zoete wijn in Nederland min der gevraagd is dan elders. De droge wijnen uit de monding van de Loire, Muscadet en Gros Plant, samen gevat onder de naam ,,Les Vins du Pays Nantais", daarentegen vinden ook in Nederland grote aftrek. Hier gebeurde veel gevraagde Bourgogne Aligoté komt hier grotendeels vandaan. Loire Als wij vanuit de Bourgogne iets west waarts gaan, komen wij in het Loirege- bied terecht, waar wij direct al als eerste de Pouilly Fumé en Sancerre aantreffen. Wijnen, waarvan wij een tiental jaar ge leden in Nederland nauwelijks gehoord hadden en die nu bij vrijwel elke wijn drinker bekend zijn en alweer daardoor in prijs tot ongekende hoogte zijn ge stegen. Voor het jaar 1978 behoeven wij niet te rekenen op levering van Pouilly Fumé; de oogst ging door hagelbuien in juni geheel verloren, terwijl naar de Sancerre zodanige vraag is, dat wij er heel vlug bij zullen moeten zijn om nog een paar flessen te bemachtigen. Elke zondag komen hier honderden Pa- rijzenaars op hun weekendtrip naar toe en laden enkele dozen in hun auto. De Sancerrois hebben hiervan een feeste lijk gebeuren gemaakt, waarbij het mo gelijk is tot wijnvriend of -vriendin ge doopt te worden en waarbij in een ker misachtige sfeer kolossale omzetten worden bereikt. het grote wonder, dat een vrijwel onbe kende wijn in enkele jaren tijd tot grote omzetten kwam over de gehele wereld, louter en alleen omdat men aan de kwaliteit wat meer aandacht was gaan besteden. Bordeaux Wanneer wij vanuit het gebied Nantais zuidelijker gaan (en ik kan u verzekeren, dat het een prachtige toeristische trip is die ik zelf meermalen maakte) belanden we via de Charente, waar de beroemde cognacs vandaan komen, in het depar tement van de Gironde, dat wij beter kennen als Bordeaux. Ook hier zal het jaar 1978 als bescheiden oogst van goede kwaliteit te boek worden gesteld. In vorige Parlants heb ik reeds veel aandacht aan dit gebied besteed, zodat wij hier, nu het vooral in onze bedoeling ligt de kaart van de wijngebieden in Frankrijk te presenteren, niet te veel aandacht aan zullen schenken. Languedoc, Minervois, Corbières Meer zuidelijk vinden wij de sterk in op komst zijnde wijngebieden als Langue doc, Minervois, Corbières. De wijnen uit deze gebieden waren tot voor kort naamloos en werden als buikwijnen in tankauto's naar de stad Parijs vervoerd. De laatste tijd wordt aan de kwaliteit en marketing veel meer aandacht besteed en vooral dankzij het gebrek aan kwali teitswijnen komen sommige wijnen uit dit gebied onder eigen namen sterk naar voren. Merkwaardig is het dat in boeken over wijn, die enkele jaren geleden uitkwamen, deze wijnen nauwelijks werden genoemd, terwijl wij nu met vreugde mogen vaststellen, dat deze eenvoudige maar zuivere en eerlijke wijnen thans praktisch bij elke slijter verkrijgbaar zijn. Hetzelfde geldt voor de roséwijnen uit de Provence. Ik noem nog even volle digheidshalve de zoete natuurlijke wij nen, die uit Banyuls, Rivesaltes en Cö- tes du Haut-Roussillon komen. In Frankrijk worden zij veel gevraagd als dessert- of middagwijnen. Voor ons zijn ze voorlopig nog niet van grote beteke nis. Cötes du Rhone De Cötes du Rhöne is een verhaal op zichzelf. Het is vrijwel ondoenlijk de op merkelijke kwaliteitsverschillen van de diverse deelgebiedjes in kort bestek aan te duiden. De Cötes du Rhone als Ap pellation Générique geniet de laatste tijd een populariteit, die met die van Beaujolais vergeleken mag worden. Ten volle verdiend, zou ik zeggen. Gelukkig na jarenlang eigenlijk een beetje in de vergetelheid te zijn geraakt, profiteren deze kwaliteitswijnen van de grotere vraag naar goede eerlijke wijnen en de schaarste daaraan elders. Vergeten we overigens niet te spreken over de Jura, waar de peperdure Vins Jaunes en Vins de Paille vandaan ko men, alsmede de door Henri Maire tot nieuwe bloei gebrachte rode, witte en rosé Jura-wijnen. Champagne Kunnen wij in dit decembernummer schrijven over wijn en daarbij niet tege lijkertijd denken aan champagne? Deze sprankelende vreugde, puur natuur, door de mens in een fles bewaard, brengt ons op de klank alleen reeds in stemming. Ook in Nederland is de champagne een zegetocht begonnen en wanneer u vanwege de hoge prijs de fles champagne bij het kerstmenu laat staan, zal het waarschijnlijk toch zo zijn, dat u alle goede wensen en verwachtin gen voor het jaar 1979 met deze brui sende levenslust en vrolijk makende in jectie wel wilt beginnen. 26

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 26