een uit duizend Clara de Heer Clara de Heer hier bezig aan een netwerkplanning. Clara de Heer is sinds elf jaar de enige vrouwelijke medewerker van de afdeling werkplanning, die deel uitmaakt van de afdeling planning en control van Heine- ken Technisch Beheer in Zoeterwoude. ,,ln totaal werk ik al bijna negentien jaar bij Heineken. Daarvoor was ik informa- trice bij de ANWB te Rotterdam. Ik be gon bij Heineken als secretaresse van het hoofd van de toenmalige Centrale Technische Dienst Nederland, ir. J. R. Blaauw. Na anderhalf jaar ging ik bij de bedrijfsleider van Rotterdam, ir. H. Wanschers werken, ook als secretares se. Later nam ir. J. N. van Rossem mij in die functie over, toen hij bedrijfsleider van Rotterdam werd. Zo langzamerhand begon ik toen echter wel een beetje ge noeg te krijgen van m'n secretaresse- baan. Ik zag in die hoedanigheid weinig toekomstperspectieven; ik bleef steeds hetzelfde werk doen. Toen ik dit ken baar had gemaakt, werd mij de kans gegeven op een totaal nieuwe afdeling te komen werken. Dat was de afdeling netwerkplanning, die toen werd opgezet door ir. L. Th. M. Hiltermann. En daar is het me zo goed bevallen dat ik er nu nog zit." De meeste medewerkers van ons con cern spreken over de afdeling netwerk planning. Clara legt uit waarom de naam eigenlijk werkplanning moet zijn: Net werkplanning is alleen een methode om een planning op te zetten, namelijk door middel van hokjes en pijlen, waardoor er het beeld van een netwerk ontstaat. Het is overigens wel de methode die hier het meest wordt gebruikt." Taak Bij het horen van de kreten -hokjes- en -pijlen- is het natuurlijk nog allerminst duidelijk wat nu precies de taak van de afdeling werkplanning is. Clara legt het helder en duidelijk uit: „Stel er moet een deel van de bottelarij uitgebreid worden. Dan komt daarvoor een opdrachtvaan Heineken Technisch Beheer. Degene, die deze opdracht krijgt, wijst een pro jectleider aan. Deze zoekt alle mensen bij elkaar die hij nodig heeft om deze uitbreiding te kunnen realiseren. Dit groepje gaat dan met elkaar overleggen, zo snel mogelijk wordt een beroep op de afdeling werkplanning gedaan. On ze taak is een planning te maken van hetgeen gebouwd gaat worden. Wij gaan zo'n project helemaal ontleden in onderdelen van activiteiten. Elke activi teit zetten we in een hokje en met pijlen verbinden we die hokjes met elkaar in een logische volgorde. Zo kunnen de machines niet eerder geïnstalleerd worden voordat de vloer is gelegd en de vloer kan niet eerder gelegd worden voordat de kap op het gebouw zit en hiervoor moeten de muren weer eerst overeind staan, etcetera. Mijn specifie ke werk is samen met mijn collega's zo'n planning op te zetten. In de hokjes worden niet alleen de activiteiten be schreven die moeten gebeuren, maar ook de tijd die daarvoor nodig is. Dus als de planning klaar is, kunnen wij precies zien hoe lang het project gaat duren." Balkenplanning Er wordt echter niet altijd een netwerk planning opgezet. Er bestaat eveneens een zogenoemde balkenplanning; ook deze heeft zijn naam aan zijn uiterlijke verschijningsvorm te danken. „Ook in een balkenplanning staan de activitei ten voor een nieuw project beschreven, alleen wordt er niet op aangegeven welke samenhang de balken met elkaar heb ben. Bij een netwerkplanning wordt dat juist allemaal door middel van die pijlen aangeduid." Gedurende de tijd dat men aan een pro ject bezig is, blijft de afdeling werkplan ning de groep die eraan werkt begelei den. „Tijdens het vorderen van het pro ject werken wij onze planning bij. We gaan ook zelf in de bouw kijken om ons ervan te overtuigen hoever het vordert. We gaan na of iedere activiteit ook op de afgesproken tijd gebeurt. Is dit niet het geval dan gaan we kijken wat we eraan kunnen doen en werken we onze plan ning op eventuele vertraging of versnel ling bij. Iedere veertien dagen melden we aan de opdrachtgever van het project hoever het vordert en wat er aan de hand is als het anders loopt dan was voor zien." Ontwikkelingen De planningen die Clara en haar colle ga's samenstellen, betreffen echter niet alleen uitbreidingen in de zin van nieu we gebouwen en installaties. „Onder het werk van onze afdeling valt ook het plannen van de ontwikkeling van nieu we produkten, nieuwe ontwikkelingen op technologisch gebied en ontwikke lingen op het gebied van de marketing als Heineken bijvoorbeeld een nieuw produkt in het buitenland gaat introdu ceren." Behalve op het werkvlak is Clara de Heer ook altijd op andere gebieden in ons concern actief geweest. Zo was ze bijna twee jaar lang notuliste van de on dernemingsraad in Zoeterwoude. „Ik ben ermee opgehouden omdat het me te veel tijd kostte. Ik vond het wel erg leuk. Er ging echter zo'n twintig procent van m'n werktijd inzitten en dat werd me te gek." Ook de fotoclub Rotterdam heeft zich lang in de actieve aanwezigheid van Clara de Heer kunnen verheugen. „Ik trok er toen veel met mijn fototoestel op uit. Sinds de fotoclub Rotterdam geen donkere kamer meer heeft en Zoeter woude ook niet hierover beschikt, ben ik ermee opgehouden." Steriel Clara vindt de sfeer bij Heineken de laatste jaren een beetje steriel gewor den. „Vroeger was het veel gezelliger. Je kende iedereen. Als je nu in het be drijf rondloopt en je komt een bekende tegen, denk je vaak da's waar ook, die zit hier ook nog! terwijl je die mensen vroeger dagelijks zag." Verder vindt Clara de houding ten op zichte van de vrouwelijke werknemers niet altijd even progressief. „Vanwege mijn werk loop ik nogal eens door de bedrijven en vooral daar waar de bouw activiteiten aan de gang zijn. Nu ben ik laatst door een van onze veiligheids mensen de bouw uitgestuurd onder het motto: geen vrouw in de bouw. Terwijl mijn werk het notabene met zich mee brengt dat ik daar af en toe eens pools hoogte ga nemen." Er zijn ook nog maar weinig vrouwen bij Heineken werkzaam in een technische sector. Misschien dat daar in de toekomst wel verandering in komt. 21

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 21