JE MIXT MKT WATJE IIOOUT Met een uit een zwaar luchtdrukpistoolschot op een veiligheidsbril liet men zien dat de glazen van deze bril zelfs tegen deze kogels zijn opgewassen. langere termijn, te waarborgen dat de veiligheid in het bedrijf een actueel on derwerp blijft. Daarom zullen ook ande re vormen van lichaamsbescherming in de toekomst de nodige aandacht krij gen. En dit alles om te komen, zoals een lid van de veiligheidscommissie het kernachtig uitdrukte: tot een heerlijk veilig Heineken. Dezer dagen is de laatste hand ge legd aan de film die in opdracht van Heineken door Animation Service Center is gemaakt. U kon er al iets over lezen inVers van't Vat nr. 5/1978. De titel van de film is ,,Je weet niet wat je hoort." Hij is gemaakt om ons allen, maar vooral diegenen die in een lawaaiige omgeving werken, zich meer bewust te doen zijn dat geluid aan ons gehoor blijvende schade kan toebrengen. Letterlijk zegt de commentaarstem in de film: ,,Je bent geconcentreerd aan het werk en je went eraan, je merkt het ei genlijk niet eens meer maar... je oren blijven die geluiden wèl registreren." Het orgaan van Corti is een belangrijk onderdeel van ons oor. Het bevat kleine haarcelletjes die door geluid in bewe ging worden gebracht en dan de ge hoorzenuwen activeren. Dan hóren we. Bij te hard en te langdurig lawaai werken die kleine haarcelletjes niet meer en zo worden we lawaai-doof. De opleidingsafdelingen binnen ons concern gaan nu de nieuwe film in hun introductie- en scholingsprogramma's opnemen. Wat gebeurt er nu allemaal in die film? Allereerst krijgen we flitsende beelden van onze verpakkings-, energie- en op slagafdelingen te zien. Hier tussendoor zien we de gevels waarachter gewerkt wordt: Bokma, Van Olffen, de brouwe rijen en Vrumona. Zoetermeer kon jammer genoeg nog niet meedoen in deze serie. Door A.S.C. is een vriendelijk baasje ontworpen dat nog niet gedoopt is en dat de hoofdrol speelt in een teken filmpje, dat onderdeel is van de totale film. Hij legt ons uit wat geluid is en hoe dat op ons oor inwerkt. Daarna krijgen we een scène met als hoofdrolspeler de heer F. Gortworst van de vestiging Van der Helststraat. Tezamen met collega's, die gelukkig bereid waren hem èn de filmploeg als figurant bij te staan, hoort hij in de Raadskelder Ciska Peters zin gen. Bij deze feestelijke scène hebben we veel hulp gehad van Preventieve Ge neeskunde/TNO uit Leiden, want dank zij hun apparatuur kon het meest leer zame stuk uit de film vervaardigd wor den... We horen namelijk hoe je Ciska Peters hoort zingen als je lawaaidoof bent geworden. Tot slot zien we alle meetapparatuur die geluiden registreren, de geluidsmeter en de ,,noise-dosis"-meter. De laatste draagt een collega bij het werk met zich mee. Een analysator kan hieruit regis treren aan welk lawaai hij werd bloot gesteld gedurende zijn werktijd. Natuur lijk zijn er soms technische voorzienin gen mogelijk om geluidsbronnen voor het gehoor onschadelijk te maken. Maar helaas kan (nog) niet alles met techniek worden opgelost. Na de technische mo- De filmploeg van Animation Service Center in actie. gelijkheden wijdt de film dan ook aan dacht aan alle oorbeschermingsmidde len waaruit men een keuze kan maken. Dat het heel plezierig is over oordoppen te kunnen beschikken merkten ook de filmers en hun begeleiders tijdens de exploratie- en opnamedagen. Ze merk ten dat met die bescherming lawaai als minder vermoeiend werd ervaren en dat ze elkaar zelfs beter konden verstaan. We wensen de film veel aandachtige kij kers toe, die, wanneer ze op 't werk of elders in de herrie komen, hun oordop pen indoen. Ze zullen dan, ook als ze ouder worden wèl weten wat ze horen. Ciska Peters zingt ,,Als je weggaat..." tijdens de opnamen in de Raadskelder in onze vesti ging aan de Van der Helststraat. En allen gingen over dezelfde deurmat. Op zich niet zo vermeldenswaardig, als deze niet was opgebouwd uit allerhande veiligheidsbrillen, die deze test zonder meer doorstonden. Op deze tentoon stelling werden tevens een indringende film en diareeks vertoond die blind ra ken tijdens werksituaties tot thema hadden. Ook gaf men een aantal de monstraties zoals een pistoolschot op een veiligheidsbril. De bedoeling van deze actie is dat de medewerkers van deze vestiging zich meer bewust worden van de veiligheid, beschermingsmiddelen en -methoden onder meer door er met elkaar over te praten. De commissie zal trachten, op

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 20