X ZESWEKFJ OP l)E FIETS 1)0011 AMERIKA M AKCEL DUBOIS: „IIET AMSTEL WIELEKSIIIKT BEZOlUiDE ME HEEL WAT IJITNODI(iIX(ÏEr ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★ik-* Ik wist van Amerika alleen waar San Francisco en waar New York op de kaart liggen, verder niets," vertelt Marcel Dubois, die in zijn eentje in zes weken tijd de ongeveer 10.000 km lange tocht van San Francisco naar New York fiet ste. Deze sportieve liefhebberij is Marcel na zijn eindexamen HBS begonnen. Ik wilde een keer naar de watervallen van Schaffhausen fietsen. Ik was daar echter zo en toen ben ik maar naar Venetië doorgereden." Bij zijn thuiskomst vroeg zijn vader hem schertsend waarom hij Joegoslavië ook niet even had meegepikt. Deze uitdaging liet Marcel natuurlijk niet op zich zitten en het jaar daarop fietste hij vrolijk naar Joegoslavië via een route door de Oost bloklanden. In de vakanties daarna doorkruiste hij heel Europa op de twee- wieler. Eenmaal ging hij naar de Noord kaap, „om de middernachtzon te bekij ken, een van de mooiste dingen die ik ooit op mijn reizen heb gezien", en een jaar later ging hij naar Athene. Deze laatste fietstocht is de langste geweest, die Marcel tot nu toe heeft gemaakt, 10.000 kilometer. In Amerika heeft hij namelijk van de 10.000 kilometer er 2500 met de bus gedaan. „Anders was ik niet meer op tijd voor mijn vlucht in New York aangekomen." .j Een paar maanden geleden stond Marcel Dubois (27) opeens bij ons op de stoep. Hij had een prachtig verhaal over zijn fietstocht door Amerika in een Amstel wielershirt en ook enkele mooie foto's. Hoe- wel Marcel geen medewerker is van ons concern, maar inkoper van het jf modehuis Maison Suisse vonden -k we zijn avontuur toch zo de moeite waard, dat we het nu in Vers van 't Vat publiceren. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★■if Amstel wielershirt Toen Marcel het idee had, dat hij heel Europa nu onderhand wel op de fiets had gezien, kwam het plan bij hem op als volgend reisdoel Noord-Amerika te kie zen. Tot nog toe had hij altijd als een soort herkenningsteken NL op zijn wie lershirt gedragen. Nu hij echter naar Amerika ging, wilde hij een opvallender, beter herkenbaar wielershirt aan. ,,Je contacten onderweg zijn tijdens zo'n tocht namelijk erg belangrijk. En die krijg je des te eerder als je een duidelijk her kenbaar wielershirt aan hebt. Op de te levisie had ik eens wielrenners gezien met een Amstel wielershirt aan en dat vond ik prachtige shirts. Voordat ik naar Amerika ging, ben ik naar de brouwerij aan de Mauritskade gegaan en daar wist ik zo'n wielershirt te bemachtigen." Op een zomerdag stopte Marcel zijn fiets in een doos en vertrok hij met het vlieg tuig naar San Francisco. Eenmaal daar Op een veerboot kwam Marcel tenslotte in New York aan. Op de achtergrond ziet u het Vrijheidsbeeld. aangekomen fietste hij eerst de 600 ki lometers naar Los Angeles, waar de uit eindelijke tocht pas zou beginnen. „Vanaf het moment dat ik het Amstel wielershirt aantrok, kwamen de mensen overal op me af. Hoewel Heineken een bekender biermerk in Amerika is, leggen de Amerikanen toch gauw de link: Am stel Amsterdam Holland. En Holland staat in Amerika hoog aangeschreven. Ja, dat shirt heeft me aan heel wat over nachtingen en etentjes geholpen." Verbrand De tocht begon aanvankelijk helemaal niet zo goed. „Toen ik naar Los Angeles reed, was het ongeveer 45 graden. Vol ledig verbrand kwam ik daar aan. Ik zag als een berg tegen de hele tocht op. Zit ik daar knalrood verbrand zwetend onder een boom uit te rusten, komen er een paar Amerikanen aan die roepen: „Hey, red lobster, were are you going?" Toen ik vertelde welke plannen ik had, ver klaarden ze me voor hartstikke gek. Ze nodigden me vervolgens uit om eerst een paar dagen bij hen te komen loge ren, zodat ik weer wat op verhaal zou kunnen komen. Dat heb ik toen ook ge daan. Samen met die mensen heb ik toen een hele route gemaakt die ik zou gaan rijden, want daar had ik tot dusver nog helemaal geen plannen voor ge maakt." Na drie dagen ging hij op weg. Al spoe dig merkte hij dat hij in zijn opvallende outfit op een voor de Amerikanen nogal ongewoon vervoermiddel enorm de aandacht trok. „ledereen reageerde enthousiast, maar ze zeiden wei allemaal 'You are crazy'." Mount Rushmore In Mount Rushmore in Zuid-Dakota, be kend vanwege de uitgehouwen koppen van beroemdheden in de rotswand, kwam Marcel net tijdens een jubileum aan. „Het was er verschrikkelijk druk en ik die daar op m'n fietsje aan kwam suk kelen, trok ook daar nogal de aandacht. Ik zet m'n fiets neer en wil de berg op gaan lopen, komt er een Amerikaan op me af, die enthousiast uitroept: „Hey, do you come from Holland? I've been there. Amstel beer is beautiful!" Ook door hem werd ik meteen voor het eten uitgeno digd en toen ik weer weg ging, kreeg ik nog een deken mee, omdat hij bang was dat ik het anders 's nachts koud zou hebben." In Kansas merkte Marcel dat hij in tijdnood kwam en daarom nam hij toen 2500 kilometer lang de bus. „Het landschap bestond daar voornamelijk uit korenvelden en op den duur werd dat erg saai. Zoveel miste ik er dus niet aan." Na zes weken arriveerde Marcel keurig op tijd in New York. Hij vond het een geweldig imponerende stad, waar hij beslist nog wel eens naar toe wil. D it gaat misschien in het voorjaar ook wel ge beuren, want Marcel loopt alweer met nieuwe fietsplannen in zijn hoofd rond. „Ik denk er nu over om Canada op de fiets te gaan doorkruisen, misschien dit voorjaar al of anders de komende zo mer." Vanzelfsprekend trekt hij het Am stel wielershirt dan weer aan! Een rustpauze.

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 17