Kluis Wegmarkering door middel van palen. weldige zandstorm overvallen. Nauwe lijks waren ze van de schrik bekomen of een van de medereizigers kreeg voed selvergiftiging. Dankzij de meegeno men medicamenten was deze gelukkig weer snel onder controle. Ondertussen was het zo heet dat de benzine in de leidingen verdampte, zodat de mecha nische benzinepomp niet meer werkte. Ze bonden doeken, die elke twintig mi nuten nat gemaakt moesten worden, om de carburateur en de pomp. Zelf vergin gen ze natuurlijk ook de hele dag van de dorst. Met zijn drieën dronken ze zo'n 25 liter water per dag. Omdat de grootste afstand tussen twee plaatsen, waar benzine en water getankt moest worden, ongeveer duizend kilometer bedroeg, sleepten ze 260 liter benzine en 160 liter water met zich mee. Ook etenswaren hadden de reizigers voor de hele tocht bij zich. Alleen brood, groenten en fruit kochten ze onderweg. Slapen deden ze meestal in de open lucht. „Hoewel wij een tent meegeno men hadden, hebben we deze nauwe lijks gebruikt," aldus de heer Hamers. „Meestal sliepen we onder de sterren hemel. Deze was mooier dan ik ooit ge zien heb. Die stilte in zo'n woestijn maakt een geweldige indruk, vooral 's avonds." In Tamanrasset (Algerije) bezochten onze reizigers een hoogst interessante plaats. Ze gingen er naar de kluis van de kluizenaar Père Charles de Foucauld, een ex-vreemdelingenlegioenofficier. „Zijn kluis ligt hoog in de bergen bij Ta manrasset en is heel moeilijk te berei ken. Op de tocht erheen zagen we een aantal rotstekenen met afbeeldingen van mensen en dieren. Een fantastisch precies uit zoals je in de boeken leest: „Opeens zie je midden in een grote zandzee een groepje hardgroene palm bomen met wat huisjes eronder en een waterbron. De grotere oasen, zoals El Golea en Ghardaia zijn zelfs uitgegroeid tot hele stadjes. Na In Salah was volgens hen het echte avontuur voorbij, omdat dan de geasfal teerde weg begint. Wel is het landschap daar nog prachtig; er liggen namelijk r -vs -■s.'sa - Een echtwoestijntafereel" met op de achtergrond het begin van het Hogargebergte. landschap, geweldig woest en volledig vergelijkbaar met een maanlandschap." Wat ze jammer vinden, is dat ze weinig contact hebben gehad met de plaatse lijke bevolking. „We hebben alleen een paar kleine karavanen gezien. De mee ste mensen mijden de woestijn om streeks deze tijd van het jaar vanwege de grote hitte." De oasen zagen er volgens de heren erg mooie zandduinen. Het echte avon tuur betekende voor hen: de hele dag door zand en over bijna onbegaanbare wegen zwoegen en 's avonds om acht uur bekaf op hun veldbedden in de open lucht neervallen, met een heel voldaan gevoel. Voor hen die het na willen doen, wel opschieten, want in 1980 zal de hele route geasfalteerd zijn! Een zandheuvel in Algerije.

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 16