4 >na oe- um sen zit- en- be- ase ads en, op zo. dat nik aen oor on eer de. dag ch- toren is het overblijfsel van het oude kasteel. De rest is in 1848 gebouwd en is nu in verval. Via een zeer smal landweggetje met mooie ge restaureerde boerderijen ar riveerde de paardentram ten slotte bij het eindpunt van de rit bij het mooie kasteel Be- verweerd. Dit kasteel is mo menteel in gebruik als oplei dingscentrum voor de gods dienstige groep de Quakers. Hierin hebben onder meer gewoond de graaf Van Buren (de vader van Anna van Bu ren, echtgenote van prins Willem de Zwijger), prins Phi lips van Oranje en de prinsen Maurits en Lodewijk van Nas sau. Alles bij elkaar dus een zëer interessante tocht, vooral voor hen die een beetje in vonden, was er nog een spe ciale attractie. Zij konden zo wel 's ochtends als 's mid dags aan een kastelentocht in een ouderwetse paarde- tram deelnemen. Het begin punt van deze tocht was 's ochtends bij het gemeente huis van Doorn. Spoedig na het vertrek kwam het eerste kasteel al in zicht, namelijk 12 fietstocht. Bij de ballonvaart moesten de deelnemers aan de ene kant van het parcours een ballon met water vullen, hiermee onder een zeil door kruipen en het water dat in de ballon zat in een emmer gooien die aan de andere kant gereed stond. Daarna weer terug rennen, onder het zeil door om de ballon weer met water te vullen etcetera. Men kan zich indenken dat er heel wat komische taferelen vanaf de kant te zien waren en de toeschouwers af en toe in een kronkel lagen van het lachen. Het onderdeel em mers vullen bracht ook heel 7. In de opslaghal werd badmin ton gespeeld, hier net een span nend moment. 8. Ook bij de tafeltennissers ging het er soms fel aan toe 9. De tafeltennissers, in dubbel en enkelspelen, in actie. 10. In de standjes aan de rand van het terras in de opslaghal was allerlei lekkers te krijgen 11. Met de paardentram de pa den op, de lanen in. 12. Ook een poes vond het klaar blijkelijk goed toeven aan het water. En als zijn baas nu ook nog een lekker smakelijk visje voor hem ving De laatste restauratie is ver richt in 1939. De windvaan op de toren vertoont het wapen van deze „ridderhofstad". Ook kasteel Sterkenburgh, dat in het jaar 1230 als het Huis te Starckenborgh ge sticht is, lag op de route. De kantoorgebouw van Vrumona plaatsvonden. Op een duide lijk aangegeven parcours werden de meest vreemde wedstrijden gehouden. Em mers vullen, ballonvaart, bal spuiten, zaklopen, touwtrek ken, en een zeer ongewone Kastelentocht Niet alleen aan de sportlief hebbers was op deze dag ge dacht. Voor de bezoekers die een hele dag sport wel een beetje te veel van het goede 7 Huize Doorn. Vooral het Poortgebouw dat door de verbannen keizer Wilhelm II van Duitsland in 1920 ge kocht is en daarna in Hol landse-Renaissancestijl ver bouwd, was goed zichtbaar. Via een landelijke route za gen de inzittenden van de paardetram nog veel meer kastelen en buitenhuizen aan hun ogen voorbij trekken. Kasteel Hinderstein, gevolgd door kasteel Leeuwenburgh dat dateert uit 1667 en in de loop der eeuwen herhaalde lijk van eigenaar is veranderd. 8 onze vaderlandse geschie denis geïnteresseerd zijn. Deze tocht werd 's middags nog eens herhaald, maar dan in tegenovergestelde rich ting. Alternatieve spelen Een andere attractie voor de bezoekers waren de alterna tieve spelen, die naast het 7

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 7