24e BOKMA PERSONEELSREIS BOKMA WADLOOR BARRETOCHT BESTUURS WISSELING BIJ PERSONEELS VERENIGING IN ZOETERWOUDE Twee grote bussen vervoerden de bijna hon derd reizigers die op 8 september jl. aan de Bokma-personeelsreis deelnamen. Op 8 september 1978 was het om 8.00 uur 'smorgens verzamelen geblazen voor de 24e personeelsreis van Bok- ma B V. Twee grote bussen stonden klaar om het bijna honderd koppen tel lende gezelschap over de Afsluitdijk naar Broek op Langendijk te vervoeren, waar de eerste stop gehouden zou wor den in het gebouw van de Broeker vei ling. Na de koffie met de Broekerbol werd het veilinggebouw bekeken en kon even eens een kleine veiling meegemaakt worden. Er werden terwille van de be zoekers bloemen, planten, bossen wor tels, komkommers, appels en peren ge veild. Hiervoor bestond grote belang stelling. Vervolgens ging de tocht verder door de kop van Noord-Holland naar de Zaanse Schans waar in restaurant ,,De Kraai" een uitgebreide koffietafel op het gezel schap wachtte. Na afloop was er gele genheid om de huisjes, de straatjes, de molens en de winkeltjes te bezichtigen, die in dit deel van de Zaanstad er nog ,,net zoals vroeger" bijstaan. Houten huisjes, groen geverfd met kleine, keurig onderhouden tuintjes etcetera. Ook was er het klokkenmuseum en het allereerste winkeltje van Albert Heijn (eieren 2 cent per stuk). Halverwege de middag ging de reis ver der en wel naar Enkhuizen, waar de overtocht naar Friesland per boot ge maakt zou worden. Het mooie weer zorgde voor een extra verrassing. Tien tallen zeilschepen, „begeleid" dooreen stevige bries en veel zon, maakten een onvergetelijke indruk op de deelnemers en zorgden ervoor dat deze bootreis een heel bijzondere aangelegenheid werd. Bij aankomst in Lemmer stonden de bussen weer klaar om het gezelschap naar Piaam te brengen. Dit kleine Friese dorpje staat geheel onder auspiciën van C.R.M. en is een uniek voorbeeld hoe dergelijke dorpen in de 19e eeuw reilden en zeilden. In een forse boerenschuur, omgebouwd tot een groot restaurant, werd het diner gebruikt, opgeluisterd door plezierige dansmuziek van de bekende pianist/or ganist Johnny de Fries. De stemming zat er dan ook snel in en al spoedig gingen de beentjes van de vloer terwijl tussen de muziek door een uitstekend diner ge serveerd werd. Na afloop stonden de beide bussen weer klaar om het gehele gezelschap naar Leeuwarden terug te brengen waar men om half twaalf moe maar wel voldaan op een zeer geslaagde dag kon terugkijken. Waren er bij de eerste wadlooptocht in augustus 1977 slechts zeven deelne mers, voor de wadlooptocht in 1978 hadden zich 24 deelnemers aangemeld die zondagochtend heel vroeg in Pieter buren in het noorden van Groningen bij elkaar kwamen om gezamenlijk de tweede Bokma wadlooptocht te gaan maken. Meteen bleek al dat dit minder eenvoudig zou zijn dan men aanvanke lijk gehoopt had. Een harde noordwes ter, windkracht 8, blies tegen de zware zeedijk op en deed de gidsen twijfelen of het wel verstandig was om op weg te gaan naar Schiermonnikoog. Het zee water stond zeker een halve meter boven het normale peil en het was maar zeer de vraag of de diverse geulen genomen zouden kunnen worden. „Welnu, we proberen het", was de conclusie, „wordt het te riskant dan keren we terug, want risico's worden niet genomen." Onder deze voorwaarde zette het gezelschap zich in beweging, gekleed in regenpak ken, korte broeken, zware sokken en hoge basketbalschoenen. Onder de deelnemers hadden zich drie dappere vrouwen geschaard, die er minstens even stoer uitzagen als hun mannelijke collega's. Het gezelschap wadlopers op de dijk bij Pieterburen nog vol goede moed bij de aanvang van de tocht. Met de bus werd het hele gezelschap naar de startplaats gebracht en via een glibberig pad door de kwelders kwam de groep uiteindelijk in het eigenlijke wad dengebied terecht. Al vrij snel stond men tot de knieën in het water en werd de eerste geul genomen, waarbij de kleineren in het gezelschap tot bijna aan hun nek in het water ston den. Via een tweede en een derde geul kwam het gezelschap op een ondergelopen slikplaat terecht. Van hieruit namen de gidsen contact op met de post op Schiermonnikoog, die liet weten dat het onverantwoord was de diepe geul voor het eiland te nemen. Hetgeen betekende dat men weer terug moest. Er was echter nog een tweede mogelijk heid. Wie wilde kon afbuigen naar Si- monszand, een zandplaat tussen Schiermonnikoog en Rottum. Daar zou dan een bootje komen om het gezel schap weer naar de vaste wal terug te brengen. De helft van het gezelschap besloot terug te keren; de overigen, voornamelijk Friezen, besloten door te gaan. Het werd voor laatstgenoemde groep een barre tocht! De wind wakker de nog aan en bij aankomst op Simons- zand striemde het stuifzand onbarmhar tig om de oren en de blote benen. Hoe dan ook, de tocht werd volbracht en de (open) boot lag inderdaad klaar om de doorzetters weer naar hun basis te rug te brengen. En wat smaakt dan, als men goed en wel weer „achter de warme kachel" zit, een jonge Bokma goed. Ondanks het slechte weer was het toch een geslaagde dag en een hele beleve nis. Het volgend jaar zal zeker een nieu we tocht georganiseerd worden, met hopenlijk nog meer deelnemers. Bij de Personeelsvereniging Heineken Zoeterwoude heeft op 12 september jl. een bestuursoverdracht plaats gevon den. De heer F. J. van Offeren gaf zijn denkbeeldige voorzittershamer over aan de heer J. H. Voogel. Naast de heer Voogel zijn tevens de heren J. Broer, als secretaris, en J. Th. Willemsen als pen ningmeester, gekozen. Op de foto ziet u v.l.n.r.: de heren Broer, Voogel, Willem sen en Van Offeren. 36

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 36