Whitbread en Heineken werken samen op internationaal gebied Whitbread, not for everybody. Heineken. Refreshes the Whitbread en Heineken hebben sinds tien jaar een licentieovereenkomst. Dat wil zeggen dat Whitbread Co Ltd. Hei neken bier brouwt in Groot-Brittannië en ons concern een aantal Whitbread pro- dukten in het assortiment opgenomen heeft voor de Nederlandse markt. In het hierna volgende artikel wordt de jaren lange samenwerking tussen beide brou werijconcerns nader toegelicht. Whitbread Heineken heeft vier Whitbread produk- ten in het assortiment opgenomen, te weten Brewmaster (fust), Tankard (fust), Pale Ale (fles) en Pale Ale in de eenmali ge verpakking. Brewmaster is een En gels bier, afgestemd op de continentale smaak. Tankard is Ale op fust, terwijl Pale Ale een licht gekleurd bier is (al hoewel donkerder dan pils) bitter, vol aromatische smaak, met een alcohol percentage van 5,5 procent. Vrijwel alle Engelse biersoorten worden volgens de zogenoemde bovengistings- methode gebrouwen, terwijl men bij het pilsener type (Lager in Engeland) vol gens de ondergistingsmethode te werk gaat. Bij beide processen komen er vol ledig verschillende gistreinculturen aan te pas, die bij andere temperaturen hun werk doen. Pale Ale Pale Ale is het paradepaardje van het Whitbread concern. Reeds in de 18e eeuw werd het gebrouwen door Samuel Whitbread, die in 1742 de brouwerij in Londen stichtte. Aanvankelijk heette het India Pale Ale, want het werd uitsluitend gebrouwen en geëxporteerd voor de Britsetroepen in India. Een voorbeeld uit de Engelse reclamecam pagne. 30 Louis Pasteur Whitbread is van het begin af aan een vooruitstrevend bedrijf geweest. Bij een uitbreiding van de brouwerij in Londen, nog in de tijd van de reeds genoemde Samuel Whitbread, riep deze de hulp in van de meest vooraanstaande technici van zijn tijd. Onder hen was ook James Watt, de uitvinder van de stoommachine. In 1871 stelde het bedrijf aan de be roemde Franse geleerde Louis Pasteur mogelijkheden ter beschikking om een studie te maken van de vergisting van moutsuikeroplossingen. Dit onderzoek van Pasteur was voor Whitbread aanlei ding om een laboratorium te stichten. Momenteel is Whitbread vierde op de ranglijst van brouwerijen in Groot-Brit tannië. Gemeenschappelijke belangen Whitbread en Heineken hebben een aantal gemeenschappelijke belangen in de wereld. Zo wordt het Whitbread pro- dukt Mackeson stout gebrouwen op Tri nidad, St. Lucia en Jamaica, in die brouwerijen waar ook Heineken gepro duceerd wordt. Heineken Lager Whitbread heeft twee brouwerijen in Groot-Brittannië waar Heineken Lager gebrouwen wordt: in Luton en Samles- bury. De toevoeging Lager geeft aan dat het hier om een pilsener biertype gaat, dus ondergistend. Vrijwel alle brouwe rijen in Groot-Brittannië bezitten een aantal pubs (Whitbread heeft er ruim 8.000), waar de eigen produkten ver-

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 30