De brouwerij in Bujumbura De brouwerij te Gisenyi jit- ;en an. na- sel, er- de lis- ne- ge- ter de |in- het De >le- af- ale ge- re- JW- ste de ing irn- zal ire- ige 'or- de ou- od- ete pa ri at >or- en ital iide er ade i er i te on- zo Ge- /er- rerij een elijk Door de hoge ligging is het klimaat er bijzonder aangenaam. Overdag wordt het meestal niet warmer dan 24°C, terwijl de temperatuur 's nachts zelden onder de 10° komt. In de natte tijd, die onge veer samenvalt met onze winter, kan het flink stortregenen. Zo heeft men op het vliegveld van Kigali eens 76 mm in 16 minuten tijds gemeten! Een ongelooflijke (record) hoeveelheid. drijf gesteld. Men produceert er onder andere een cola-drank, sinaasappel- en citroenlimonade, alsmede sodawater. Dat de limonadefabriek als bedrijf een goede indruk heeft gemaakt moge blij ken uit het feit dat op een postzegel uit een serie, die enkele jaren geleden werd uitgebracht, de bottelarij is afgebeeld. In Vers van 't Vat werd daarvan destijds melding gemaakt. Bujumbura is de hoofdstad van Burundi, een buurland (ten zuiden) van Rwanda. Deze republiek heeft een oppervlakte van bijna 28.000 km2 en telt ongeveer 314 miljoen inwoners, waarmee het, mèt Rwanda, tot de dichtstbevolkte landen van Afrika behoort. Koffie is ook hier het belangrijkste exportartikel. Bujumbura ligt aan de oevers van het Tanganyika-meer, niet ver van de plaats waar een eeuw geleden Stanley en Li vingstone elkaar ontmoetten. Door de ligging, ongeveer 800 meter boven de zeespiegel, heeft het land een klimaat dat eerder subtropisch dan tropisch is te noemen. De brouwerij in Bujumbura is het eerste door Heineken Technisch Beheer in het buitenland gebouwde bedrijf. De officië le opening vond plaats in januari 1956. Sinds die tijd is de produktie ongeveer vertienvoudigd, tot 500.000 hl per jaar. Het is begrijpelijk dat in de afgelopen tijd de nodige uitbreidingen hebben plaats gevonden. Zo is bijvoorbeeld dit voor jaar een vergroting van de lagercapaci- teit gerealiseerd. Het programma omvat verder onder an dere nog een nieuwe brouwzaal, een kelderuitbreiding en een verdere aan passing van de elektrische installaties. Dit programma dient medio 1980 vol tooid te zijn. Hierdoor zal de produktie- capaciteit op ongeveer 750.000 hl per jaar gebracht worden. Voorwaar een flinke slok bier! Op het brouwerijterrein bevindt zich sinds 1973 een frisdrankenfabriek, die nagenoeg identiek is aan die te Kigali. In tegenstelling echter tot laatstgenoemd De brouwerij bij Gisenyi ligt aan het Kivu-meer. Tot de minder bekende landen in Cen traal Afrika behoren onder meer Rwanda en Burundi. Beide republieken, elk on geveer zo groot als Zwitserland, komen zelden in het nieuws, noch in de grote pers, noch in de kolommen van ons lijf blad. Toch liggen daar oude banden met ons concern, gezien het feit dat de in die landen gevestigde bedrijven tot de eer ste behoren die door Heineken Tech nisch Beheer in het buitenland werden gebouwd. In de loop der jaren is de produktie van zowel de brouwerij in Gisenyi (Rwanda) als in Bujumbura (Burundi) voortdurend gestegen. In 1977 waren genoemde be drijven goed voor een bierproduktie van respectievelijk 400.000 en 500.000 hl per jaar, terwijl zij elk daarnaast nog eens 50.000 hl frisdranken produceerden. De recentelijk voltooide, evenals de nog komende uitbreidingen, vormen een re den temeer u iets over deze bedrijven en de landen, waarin zij zijn gevestigd, te vertellen. Gisenyi is gelegen aan het Kivu-meer, ruim 1500 meter boven de zeespiegel. De afstand tot de Rwandese hoofdstad Kigali bedraagt ongeveer 180 kilometer. Rwanda, een van de kleinste landen van Afrika, heeft een oppervlakte van iets meer dan 26.000 km2 (ter vergelijking, België: ruim 30.000 km2). Er wonen ongeveer vier miljoen mensen. Gezicht op de brouwerij te Bujumbura. In de economie van het land neemt kof fie, als het belangrijkste exportartikel, een vooraanstaande plaats in. De brou werij in Gisenyi, bekend onder de naam Bralirwa, is in 1957 gebouwd. De aan vankelijk tamelijk regelmatig toenemen de produktie is de laatste jaren sterk gestegen. Om een te verwachten verde re stijging te kunnen opvangen is on langs de capaciteit van de kelders ver groot en is een aantal nieuwe uitbreidin gen in voorbereiding. Behalve een brouwerij heeft Bralirwa ook een limonadefabriek, hetgeen is te rug te vinden in de naam, die —voluit luidt: Brasseries et Limonaderies Rwan- daises. Deze frisdrankenfabriek bevindt zich echter niet in Gisenyi, maar in de hoofdstad Kigali. Ze werd in 1974 in be- 27

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 27