Op originele wijze heeft ons concern vrijdag 25 augustus jl. het schitterende in hout gesneden 18e eeuwse bovenlicht (ook wel snijraam genoemd) Paard in de Wieg aan het historisch museum De Dubbelde Palmboom te Rotterdam aangeboden. Alvorens tot het verslag van de overdracht over te gaan, eerst nog het een en ander over de geschiedenis van dit object. Volgens de legende zou het bovenlicht gemaakt zijn omdat er ooit eens een ruiter van Den Haag naar Rotterdam reed met het bewijs van gratie voor een terdoodveroordeelde bij zich. De schimmel waarop hij reed zou, volgens de legende, gestruikeld zijn en op zijn rug zijn terechtgekomen in een wieg voor een uitdragerij. Door dit oponthoud was de veroordeelde al gehangen toen de ruiter de plaats van de terechtstelling tenslotte bereikte. Oorspronkelijk hing het snijraam boven een herberg aan de westkant van het Rodezand in Rotterdam, ongeveer op de plaats waar nu het stadhuis staat. Dat was in 1763. De naam „het paard in de wieg" is later waarschijn lijk overgegaan naar een pand aan de oostkant van het Rodezand. Volgens de officiële registers woonde er een fruitverkoopster. Tien jaar later was de situatie iets anders. Toen woonde daar de tapper Abraham van der Hoek met zijn vrouw, twee dienstboden en maar liefst 24 ongehuwde dames. Omstreeks 1895 werd dit eroscentrum afgebroken en werd de deurversie ring te koop aangeboden aan de „Archiefcommissie ten behoeve van de stedelijke verzameling van oudheden". Dr. H. P. Heineken Vermoedelijk was de vraagprijs te hoog, want het snijraam belandde in Utrecht waar het werd ontdekt en gekocht door dr. H. P. Heineken, directeur van de toenmalige Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij. Daarna heeft het Paard in de Wieg vele jaren in de Raadskelder van onze vestiging aan de Crooswijksesingel te Rotterdam gehangen. Tot voor kort is het Paard in de Wieg daar gebleven. Het is duidelijk dat dit stukje Rotterdam se geschiedenis voor het museum De Dubbelde Palmboom een aanwinst be tekent. Overeenkomstig de legende be gaf een ruiter, de heer G. J. Bier, zich op de middag van de overdracht van het C.H.I.O.-terrein in het Kralingse bos te paard naar het historisch museum. Hij droeg een prachtig kostuum en had de oorkonde bij zich die in het museum aan burgemeester A. A. van der Louw van Rotterdam overhandigd zou worden en waarin de overdracht was vastgelegd. Een politie-escorte en de C.H.I.O.-koets begeleidden de ruiter. In De Dubbelde Palmboom waren tientallen genodigden bijeen om de overdracht bij te wonen. Directeur van het Historisch Museum Rotterdam, waarvan De Dubbelde Palm boom deel uitmaakt, de heer A. M. Meij- erman, sprak een kort welkomstwoord. Hij benadrukte hierin het belang van het geschenk van Heineken onder meer vanwege de lange en interessante voor geschiedenis. Hierna las burgemeester Van der Louw de oorkonde voor. De heer P. Kranenberg, directeur algemene zaken van ons concern, ging vervolgens tot de officiële overhandiging van het snijraam over door het te onthullen. Band In een korte speech sprak de heer Kra nenberg de wens uit dat de bijzondere band tussen Heineken en de stad Rot terdam altijd voort zou blijven bestaan. De heer Van der Louw dankte ons con cern voor het geschenk. ,,Van een hard handige hangman is het object terecht gekomen in een herberg, vervolgens in een hoerenkast en daarna bij heerlijk helder Heineken," allitereerde de bur gemeester. „Uw geste heeft ons hart bereikt," vervolgde hij, „en het is nu de taak van de heer Meijerman om het uit handen van een eroscentrum te hou den." Als tegenprestatie overhandigde de heer Meijerman een ingelijste dia van het snijraam op ware grootte aan de heer Kranenberg voor de Raadskelder aan de Crooswijksesingel, waar het Paard in de Wieg gehangen heeft. Volgens de heer Kranenberg was het symbolisch voor Rotterdam iets terug te geven als de stad iets cadeau krijgt. Ten- 14

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 14