Veelzijdig ontwerper Jan van Eek drukt zelf Van Olff en-etiketten Poppenkastenkel Grote paniek In het plaatsje Beneden-Leeuwen (Gelderland) woont een veelzijdig man: uitvinder van onder meer het Daneck-systeem, maker van poppenkastpoppen, etaleur, tekenaar, schilder, zeefdrukker en niet in de laatste plaats ontwerper en maker van etiketten voor onze Van Olffen-produkten. Zijn naam is Jan van Eek en de redactie bezocht hem in zijn woning en zijn atelier. Leerschool Gelino Jan van Eek: Vroeger noemden ze mij de poppenkastenkel". vruchten op sap. Ik herinner me nog dat het sap van de geperste appels in kel ders opgeslagen werd. Als dat spul ging gisten maakte het een geluid als van het knorren van varkens. Ik wist niet wat ik hoorde toen ik dat voor de eerste keer meemaakte! Na een tijdje kreeg ik een assistent. Het werk dat wij met z'n tweeën deden op beurzen, voerden an deren met vijftien man uit. Wij waren niet alleen standbouwer, maar ook schilder, elektriciën en dergelijke!" ,,Op m'n zevenentwintigste ben ik met een vriend in mijn vrije tijd een poppen theater begonnen. Het hele land trokken we door. Later kwam Manus van der Kamp er bij, die de sprookjes verzon. Toen hij wegging maakte ik de sprook jes zelf, met veel actie erin, want daar houden de kinderen van! Jaren hebben we dit volgehouden. Na mijn huwe lijk heb ik de poppenkast opgedoekt. De familie van mijn vrouw vond het maar niets dat ze met zo'n 'poppenkastenkel' zoals ze dat hier noemen, getrouwd was. De poppen zelf heb ik bewaard. Jammer genoeg zijn de meeste in de loop der jaren stuk gegaan." ,,Na verloop van tijd legde ik mij ook toe op het ontwerpen van etiketten; ik voer de ze uit in zeefdruk. Als we een nieuw produkt hadden ontwikkeld, hoorde daar natuurlijk ook een etiket bij. Maar mijn baas vond het een te groot risico om in grote oplage de etiketten te druk ken zonder dat hij wist of het produkt het zou doen. Daarom gingen de vertegen woordigers met een monsterfles op pad. Nu liep je natuurlijk de kans dat de des- „Mijn vader was schipper. Daarom kon ik niet bij mijn ouders blijven toen ik naar school moest en zodoende trok ik bij mijn grootouders in. Mijn opa was timmerman en van hem kreeg ik mijn leerschool voor eigenlijk alles. Na de lagere school volgde ik de ambachts school waarna ik bij een reclamebureau terechtkwam. Toen ik na de oorlog terug kwam uit In- dië kon ik aanvankelijk geen passend werk vinden. Gelukkig ontmoette ik de De kortste weg naar Beneden-Leeuwen is via Tiel. Je moet dan wel de Prins Willem Alexander-brug over, waarvoor je een enkele reis moet betalen. Goed koop boodschappen doen in Tiel is er, als je in Beneden-Leeuwen woont, dus niet bij. Toegevend aan de gemoedelijkheid die er in de meeste dorpjes heerst, lopen we achterom naar het huis van Jan van Eek, waar de geur van koffie ons al tegemoet komt. We vinden Van Eek druk bezig in zijn atelier. Zodra hij ons ziet staakt hij zijn werkzaamheden en gaat ons voor naar zijn woning waar we hartelijk ont vangen worden door de vrouw des hui zes. Wanneer we achter een kop koffie zitten steekt de uitvinder/kunstenaar van wal. heer W. Hol, die destijds directeur van Gelo in Beneden-Leeuwen was. Bij hem mocht ik een half jaar op proef komen als standbouwer. Dat half jaar is uitge groeid tot een dienstverband van vele jaren!" „Gelo maakte Gelino, een soort vermout op basis van appelwijn, vruchtenwijn en Het zelf ontworpen Daneck-systeem. 8

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 8