De bier-fontein in het centrum van Mutzig. zien zijn in de Heineken brouwerijen in Den Bosch en Amsterdam. Kunstwerk In tegenstelling hiermee is de Mutzig salie de brassage een totaal modern kunstwerk, een in mooie vormgeving ontworpen installatie met een indruk wekkende voorzijde van verschillende steensoorten, waarin enkele glazen waarnemingspanelen. Bedrijfsleider sinds 1973 is de heer J. de Salves de Bruneton, die aanzienlijke er varing heeft opgedaan in de industrie buiten Frankrijk. De computerafdeling, die ten dienste staat van de gehele ALBRA onderne ming, is gevestigd in de brouwerij. Een platform vanwaar het brouwproces wordt geregeld, is maar een paar meter verwijderd van een helder verlichte gla zen koepel, waaronder het zuivere bergwater van de Vogezen, uit een 150 meter diepe bron, springt en sprankelt als een levend wezen; en op goedgeko zen punten door de hele brouwerij staan museumstukken uit de beginjaren waaronder een bewegend model zij aan zij met de technologische vernieu wingen van de laatste jaren en vormen een blijvende herinnering aan het Mutzig erfgoed. De betekenis van dit erfgoed wordt jaar lijks op zeer plezierige wijze duidelijk gemaakt aan de inwoners van Mutzig. De tweede zondag in september is de dag van het Fête de la Bière (Bierfeest), waarop bier overvloedig uit de fontein op het dorpsplein stroomt, gratis voor iedereen en in zo grote hoeveelheden als ze maar willen drinken. Het is een gebeurtenis die kenmerkend schijnt te zijn voor de geest van de Elzas vrolijk, zorgeloos, en met een diepe vreugde over de goede dingen die voortkomen uit de bodem en het klimaat. Adembenemend uitzicht De top van de watertoren op de l'Espe- rance verschaft een adembenemend uitzicht op het prachtige Elzasser land, zijn bergen, zijn bossen, de streken, waar brouw- en wijncultuur met elkaar in aanraking komen. Dit is het vaderland van die heerlijke witte wijnen, waartoe ook die van het huis Louis Sipp behoren (in aanzienlijke hoeveelheden door Hei neken in ons land geïmporteerd) en die soms gebruikt worden voor de bereiding van de bekende plaatselijke specialiteit choucroute (zuurkool). Vanaf deze hoogte zijn talrijke bouw kundige herinneringen aan Elzas' ge schiedenis te zien, waaronder de uit de twaalfde eeuw daterende kathedraal het meest op de voorgrond treedt. Eén van de twee torens is in feite lager dan de toren van l'Esperance maar toch nog een hele klim voor de toeristen, die el kaar de hele zomer lang verdringen om bij de top te komen. Maar als ze eindelijk boven zijn, vormt het panorama van de Elzas een beloning voor hun ogen. En om hun verhemelte te strelen Ancre bier is te koop op deze toren van de ka thedraal. De fustenvulafdeling van de Mutzig brouwerij. 7

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 7