De nieuwe bottelarij van de i'Esperance brouwerij in Schiltigheim. die naam gevestigd is, een paar kilome ter ten westen van Straatsburg, is ver antwoordelijk voor de gehele produktie van vatbier. De I'Esperance brouwerij in Schiltig heim, pal ten noorden van Straatsburg, is geheel bestemd voor flessenbier, ge produceerd in een prachtige nieuwe bottelarij, die in april in gebruik werd genomen. De geschiedenis van deze goed uitge ruste, moderne onderneming grijpt ver voor het ontwikkelingspatroon in de brouwerij-industrie in het algemeen. Het begon meestal met een pionier, een geëerde naam opgetekend in de hogere regionen van de familiestamboom, die een poging waagde om bier te brouwen, het goed genoeg vond om zijn vrienden aan te bieden, en weldra een zaak be gon. Vaak hingen de resultaten van het toeval af want oprichting vond plaats lang voordat Pasteur microbiologie in voerde bij het brouwen en het is intri- betrouwbare koelsystemen en nieuwe salles de brassage, of brouwhuizen, voor de Elzasser brouwerijen. L'Espé- rance en Mutzig en hun toekomstige partners behielden hun plaats onder de vooraanstaande brouwers. De produktie nam steeds meer toe. In 1932 had het Mutzig bedrijf de produktie zelfs vervier voudigd. Nu geeft de nieuwe bottelarij bij l'Espé- rance, bemand door een gezamenlijk team van enthousiast samenwerkende Schiltigheim, gelegen ten noorden van Straatsburg, met op de voorgrond de I'Espe rance brouwerij. Twee vooraanstaande bieren De produktie, waarbij Heineken nauw samenwerkt met ALBRA, is nu gecon centreerd op twee van de voortreffelijk ste bieren van de streek: Mützig, het voornaamste merk, en Ancre: twee wel bekende merknamen, die te vinden zijn in hotels, cafés en bistro's in geheel Frankrijk en in toenemende mate in an dere delen van Europa en daarbuiten. De logotypen hebben verschillende kenmerken, die een weerklank schijnen te vinden in de veelzijdige en schilder achtige bouwkundige stijlen van de streek: Mützig, krachtig en kleurig in een rechtopstaand schrift, dat onmisken baar van Duitse afkomst is; Ancre, klaarblijkelijk in een speciaal ontworpen letterbeeld, fors en stevig, maar met een Latijnse gratie, en geplaatst op een ge stileerd anker, het symbool van stand vastigheid, waaraan het zijn naam ont leent. De naam Ancre vindt zijn oorsprong na melijk in 1746, toen Jean Hatt zijn Espé- rance brouwerij tegenover de kerk van St. Guillaume in Schiltigheim opende. Op de klokketoren van deze kerk stond (en staat nog steeds) een anker. De re latie tussen l'Espérance en het anker, als symbool van hoop voor zeelieden, bracht Jean Hatt al snel op een idee voor de naam van zijn bier. En sindsdien kent men het bier nog steeds als Ancre. De Mutzig brouwerij, die in de stad van Vele generaties En in feite kan gezegd worden dat AL BRA via deze ondernemingen haar oor sprong vindt in de achttiende eeuw, want in 1746 richtte een lid van de familie Hatt de naam vertegenwoordigt negen generaties van brouwers de Espéran- ce brouwerij op. Vanaf die tijd ging de firma gestadig vooruit, waarbij de leiding overging van vader op zoon op klein zoon enzovoort, tot in de 20e eeuw, en deze gang van zaken is kenmerkend Groeiende produktie De nieuwe wegen opengelegd door de uitvindingen van Pasteur, leidden naar terug in het verleden. Want ofschoon zij minder dan tien jaar geleden ontstond, werd de groep gevormd door een sa mengaan van vier, reeds lang bestaande brouwerijen: Perle en l'Espérance in Schiltigheim; Colmar (zelf ontstaan door fusie van drie kleine brouwerijen in de jaren dertig); en Mutzig, opgericht in het begin van de 19e eeuw. gerend om te ontdekken, dat velen van de eerste brouwers ook gespecialiseerd waren in azijn! Zo is het het ook gegaan met Antoine Wagner, tonnelier (kuiper), over-overgrootvader van de heer Roland Wagner, nu lid van de directie van AL BRA. In het midden van de negentiende eeuw was het Mutzig bedrijf gegroeid van een éénmansbedrijfje tot een pro- duktie-eenheid, die behoorde tot de bes te van die tijd. Zoals verscheidene zusterbedrijven verkeerden zowel de onderneming van Hatt als die van Wagner in de positie om voordeel te kunnen trekken van de technologische vorderingen die het ont staan van de bierindustrie teweeg brachten. 5

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 5