Driejaar Nigeria: Geen dag hetzelfde Familie Hiltermann werd voor Heineken uitgezonden Tientallen Heineken medewerkers vertrekken jaarlijks naar een van onze vestigingen in het buitenland om daar technische of andersoortige begeleiding te geven. Voor deze medewerkers en hun gezinnen betekent dit een ingrijpende verandering in hun leven, zeker als ze ook nog in een ander werelddeel terechtkomen. Om erachter te komen hoe een Nederlands ge zin in Afrika reilde en zeilde, hadden we een gesprek met de familie Hiltermann. Deze familie bestaat uit ir. L. Th. M. Hilter mann, hoofd van de afdeling specialisten van de Centrale Techniek in Zoeterwoude, mevrouw H. Hiltermann-Henket, zonen Roen (12) en Lennard (7) en dochter Erica (9). De familie Hiltermann verbleef vanaf oktober 1974 tot oktober 1977 in Nigeria, waar de heer Hiltermann bij Nigerian Breweries Ltd. werkzaam was als Nigeria engineering manager. De familie Hiltermann denkt met veel plezier aan het verblijf in Nigeria terug. „We wilden altijd al graag een periode naar het buitenland uitgezonden wor den," vertelt mevrouw Hiltermann, „maar mijn man was er eerst voor afge keurd, omdat hij een licht diëet volgde. Maar omdat men wist dat hij graag uit gezonden wilde worden en omdat dat ook heel goed voor zijn ontwikkeling zou zijn, is hij herkeurd en konden toen toch gaan. We bereidden ons voor door met mensen die in Nigeria waren geweest te praten en zoveel mogelijk literatuur over Nigeria te verzamelen. Handige boekjes waren: „Landendocumentatie Nigeria", en „Hoe blijf ik gezond in de tropen"; beide boekjes zijn uitgegeven door het Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Het huis van de familie Hiltermann in Oegstgeest werd voor een paar jaar ver huurd en op een oktoberdag in 1974 reisde het vijftal bepakt en beladen af naar het nieuwe tijdelijke vaderland. „We kregen een mooi huis toegewezen in Apapa, een plaats die vlakbij Lagos De familie Hiltermann in haar tuin in Nigeria. V.l.n.r.: ir. L. Th. M. Hiltermann, mevrouw H. Hiltermann-Henket, Roen en op de voorgrond v.l.n.r.: Lennard, de hond Durske en Erica. ligt. Onze tuin lag aan een lagune die uitloopt in zee", vervolgt mevrouw Hil termann. „We werden verwelkomd door de voorganger van mijn man. Alles lag klaar, eten, handdoeken, lakens, noem maar op. De brouwerijfamilie ontferm de zich de eerste weken helemaal over ons. Ze gingen met ons winkelen, lieten zien hoe alles in het land in zijn werk ging en gaven ons tientallen raadgevingen. Bijvoorbeeld dat je nooit door hoog gras moet lopen, onder meer vanwege de Nigeria ligt in West-Afrika aan de Golf van Guinea. Het is ongeveer 27 keer zo groot als Nederland en wordt begrensd door de staten Da homey, Niger, Tsjaad en Kameroen. De officiële taal is Engels, maar veel Nigerianen spreken inheemse ta len, zoals Hausa, lbo en Yoruba. Men schat de bevolking tussen de 60 en 80 miljoen inwoners, verdeeld over zo'n 300 stammen. Ons con cern heeft sinds 1946 belangen in Nigeria. Nigerian Breweries heeft brouwerijen in Lagos, Aba en Ka- duna. 6

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 6