De Liebfrauenkirche omgeven door de wijn gaard Liebfrauenstift-Kirchenstück, Worms. Hieraan is de naam Liebfraumilch ont leend. in vooraf bepaalde gebieden uit met na me genoemde druivesoorten. Ze moeten minimaal 8V2 procent alcohol bevatten. TAFELWEIN In mijn vorige Parlant sprak ik terloops over alternatieve, zeg: opvolgende keu zewijnen. Het ging over een tekort aan witte wijn in Frankrijk en de hoge prijzen daarvoor. Een alternatief voor witte wijn zou bij voorbeeld de Deutscher Tafel- wein kunnen zijn. In het algemeen kun nen wij de eisen, die wij aan een tafelwijn moeten stellen, kort samenvatten. Hij moet zuiver van smaak zijn, gezond van kleur en verfrissend. Daarbij moet de wijn betaalbaar zijn. Wat het eerste betreft, zal het er veel van afhangen of de natuurlijke omstandig heden, waarin de druiven groeien, gun stig zijn, zodat de mens niet al te veel de helpende hand behoeft te bieden om de oogst tot een goed einde te brengen. Wat het tweede betreft zal men zoveel mogelijk gebruik moeten maken van be sparingen in kosten op de weg van de producent naar de consument. De con sument zal dan ook moeten begrijpen, dat aan een eenvoudige, eerlijke wijn, die in het jaar na de oogst zal worden gedronken, niet dezelfde zorg kan en behoeft te worden besteed als aan een ZONNEWARMTE Tussen de wijngaarden liggen de over wegend witte dorpjes; aan de overkant dat, wat overbleef van wat eens een trotse burcht was. In de rivier beneden worstelen voor mij onhoorbaar de sche pen stroomopwaarts, terwijl de aken, die uit tegenovergestelde richting komen, het duidelijk veel gemakkelijker hebben. Op de weg, die als een soort zoom de oever volgt, glijden de speelgoedau tootjes voorbij in een bedrijvige sfeer, die geen invloed wil uitoefenen op mijn ge voel van veiligheid hierboven. Toch zou ik de mensen, die in deze wijngaarden moeten werken, onrecht doen wanneer ik als toerist de wijnbouw zou voorstellen alsof het hier zo vanzelf sprekend gemakkelijk verloopt. Want dat is zeker niet het geval. Naast mij, op circa vierhonderd meter hoogte op de met een dunne laag aarde bedekte rots staat een ijzeren construc tie, die via een rail kan worden ver plaatst. Het is een „Aufzugwinde", een lier waarmee men in de oogsttijd de ge- Deze compositie van heuvels en water is ideaal voor de wijnbouw. De koesteren de zonnewarmte, vooral op de zuidhel lingen, wordt in het beschutte dal ge vangen en bewaard, waarbij het water als weerkaatsende spiegel een voortdu rende vochtigheidsgraad garandeert. U begrijpt al direct, dat naast de bodem gesteldheid klei en leisteen of mergel en kalk als ondergrond de ligging van de wijngaard ten opzichte van de zon erg belangrijk is. In dit noordelijkste wijnge bied van Europa moeten alle gunstige factoren optimaal samengaan om kwali teit te produceren. Aanvankelijk was het voor de consument bijna onmogelijk om zich te oriënteren in de talloze benamingen voor Duitse wij nen zoals ze in de handel werden ge bracht. Wanneer men de bladzijden-lan ge registers bekijkt, lijkt het ook nu nog onbegonnen werk om namen te onthou den. Sinds de nieuwe Wijnwet, die in 1972 van kracht geworden is en later nog werd aangevuld met de bepalingen voor de etikettering in E E G.-verband, is dat enigszins eenvoudiger geworden. Men heeft op de allereerste plaats de wijnen ingedeeld in 3 kwaliteitsklassen. De laagst geklasseerde, verreweg grootste groep heeft de waardering Deutscher Tafelwein. Hieronder worden samengevat de wijnen, die geoogst zijn De antieke, rijk gebeeldhouwde wijnpers in het beroemde klooster Eberbach, getuigt van een tijd toen werktuigen ook nog mooi moch ten zijn. En hier de persen zoals ze nu overal in ge bruik zijn. Minder mooi, maar veel sneller. In de horizontale cilinder worden twee schij ven naar elkaar toe gedreven. De zich daar tussen bevindende massa druiven wordt uit gedrukt, de most vloeit af en de schillen en pitten blijven achter. I k kan voor mijzelf niet goed verkla- v' ren, waarom de Duitse wijngaard s voor mij altijd iets romantisch heeft. Veel meer dan bij het bespreken van de wijngaarden in de Bordeaux of Bour gogne denk ik aan een ontwapende ge moedelijkheid, wanneer de wijnbergen ter weerszijden van Rijn en Moezel ter sprake komen. Misschien komt het om dat ik toevalligerwijze steeds mooi weer trof toen ik het grillig kronkelende dal langs de Moezel volgde. Of zou het komen, omdat ik intens kon genieten van de weidse blik en de zalige rust, wanneer ik tegen de steile wijnberg was opge klommen. plukte druiven naar boven hijst of na zware regenval de weggespoelde grond weer tegen de helling aanbrengt. Het werken op deze steile hellingen is zwaar; moeilijk ook met mechanische hulpmid delen te verlichten. Bespuitingen moe ten veelal gedaan worden door mannen met een tankje op de rug. De laatste tijd worden horizontaal wegen op een be paalde hoogte ringsgewijs om de berg aangelegd om met landbouwmachines bij de wijngaard te kunnen komen. Ook vinden hier en daar wel bespuitingen vanuit vliegtuigen plaats. Je hoeft maar een keer tussen de rijen wijnstokken van beneden naar boven doorgelopen te zijn om te begrijpen, dat het zeer sterke, geoefende beenspieren moeten zijn, die het mogelijk maken dit werk een dag lang te verrichten.

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 16