weven, spinnen en kantklossen als ontspanning In een oogopslag zien we bij het betreden van de woonkamer van Len Spel een groot spinnewiel staan. En als we nog verder rondkijken valt het ons op dat de invloed van haar hobby's weven, spinnen en kantklossen zich in de hele verdere inrich ting van haar huis manifesteert. In een hoek van de kamer staat weer een ander spinnewiel, terwijl voor de balkondeur een groot weefgetouw onze aandacht trekt. Tassen aan de hand van verschillende weeftechnieken vervaardigd, hangen aan de boekenkast; kleurige geweefde banden decoreren op diverse punten de kamer. Vijf jaar geleden begon Len Spel, sedert dertien jaar werkzaam bij Heineken en secretaresse bij Divisie Internationaal, met weven. „Hoe dat zo opeens kwam, weet ik niet meer, maar plotseling was ik nogal in weven geïnteresseerd. Ik denk dat ik er ergens iets over gelezen heb." Ze schreef zich in op een weefcursus. „Daar hadden we de beschikking over een kinderweefgetouw. Samen met de andere cursisten hebben we dat toen omgebouwd, zodat we er alle weeftech nieken op konden oefenen." Bezigheidstherapie Twee seizoenen lang was ze druk doen de de techniek van de weefkunst machtig te worden. In haar enthousias me kocht ze zelfs een weefgetouw. Na deze twee seizoenen startte de Vereni ging van Handenarbeid een opleiding voor bezigheidstherapeut(e). Deze ver eniging trok de weeflerares van Len Spel aan om de cursus bezigheidstherapie bij hen te komen geven. „Die cursus leek me wel wat, zodat ik met mijn weeflera res meeging en twee jaar lang de oplei ding voor bezigheidstherapeute volg de." Wat is bezigheidstherapie precies? In het woordenboek staat het omschreven als een therapie die (mede) bestaat uit het doen verrichten van passende be zigheden door de patiënten. „Iemand die bijvoorbeeld iets aan zijn arm heeft, krijgt op bezigheidstherapie juist iets te doen, waarbij hij die arm moet gebruiken en dan zodanige bewegingen met zijn arm moet maken, die de genezing ervan bevorderen," aldus Len Spel. „Op deze LEN §FELs Len Spel spint hier ruwe schapewol tot een wollen draad. cursus kwam ik tevens met allerlei an dere handwerktechnieken in aanraking, zoals spinnen en kantklossen. Na m'n pensioen hoop ik er beslist iets mee te gaan doen, bijvoorbeeld cursussen te geven. In m'n familie- en kennissenkring geef ik hier en daar al les, zodat ik vast kan oefenen. Ook geef ik demonstraties in deze handwerktechnieken op scho len, jeugdcentra en voor personeelsver enigingen. Zo rol je van het een in het ander." Contacten Een van de leukste kanten aan haar hobby vindt ze dat ze er zoveel mensen door leert kennen buiten haar eigen kringetje. „Zo volg ik al een paar jaar cursussen in het buitenland, onder meer in Zweden en Engeland. Dan kom je met allerlei mensen in contact die dezelfde hobby hebben, dat is vreselijk leuk. Met verscheidenen correspondeer ik nu en ook sturen we elkaar tijdschriften toe. Om een bepaalde weefcursus in Zweden Om een bepaald patroon te weven is voort durende aandacht vereist.

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 12