gezelligheid, sinds 1670 Interieur De panden zijn heel verschillend van in terieur; in het rechtergedeelte staat vrij wel iedereen, een enkeling maakt ge bruik van de (inmiddels uitgesleten) houten banken tegen de muur. Een le vensgroot schilderij, voorstellende een ruiter te paard in een Jan Steen-achtig tafereel, hangt aan de overkant aan de muur. (Hoeveel wazige ogen zullen het bekeken hebben?!) Het werd eens mee gedragen in een optocht ter gelegenheid van een jubileumfeest van koningin Wil- helmina en later door de Amstel brou werij aan het café geschonken. Toen in 1972 bleek dat café Hoppe in vijfjaar tijd één miljoen liter bier omgezet had, werd het door de brouwerij geheel gerestau reerd en schoongemaakt. Zomers is het op de stoep vóór het café vaak even druk als in het café zelf. In het linkergedeelte zit vrijwel iedereen. De obers lopen daar het meest, zeker als prijs overal elders al rond een tientje lag, omdat de jenever gerantsoeneerd was. Vanaf 1948 kwam er een verschuiving ten goede. Toen waren we door de schulden heen. Voor die tijd had ik van de brouwerij geld geleend, waarop ik één cent per verkochte liter bier afbe taalde. De eerste week kon ik 'n gulden terugbetalen! Simon Carmiggelt kwam geregeld bij Hoppe. Hij schreef stukjes in het Parool, waarin ook het café regelmatig genoemd werd. Zeer tot ongenoegen van dominee Buskes, die een kolom in het Vrije Volk had. Er ontspon zich via de krant een dialoog tussen die twee, dat heeft erg veel goed gedaan aan het aantal bezoe kers aan Hoppe. Verder heb ik steeds gewerkt met men sen die jarenlang bleven. Als je als klant de man achter ,,de kist" kent, heb je al tijd aanspraak. Ook dat heeft er aan meegeholpen dat Hoppe een uitgebrei- Pensioenregeling Als de heer Mustert even weggeroepen wordt komt er via de bedrijfsleider een heel andere kant van het karakter van hem aan het licht: Harry Mustert is een heel sociaal voelend mens. Voor ons heeft hij bij voorbeeld een gunstige pen sioenregeling getroffen. Het café is het hele jaar open, behalve op 1 januari, want dan gaan we met het hele personeel plus aanhang een dagje uit. Dat komt neer op een hele dag gezellige dingen doen, met als afsluiting een heerlijk diner. Als een vaste klant 80 of 90 jaar gewor den is, staat hem een feestelijke dag te wachten. Hij wordt dan door een aap jeskoetsier van huis gehaald, begeleid door een harmonikaspeler, en naar Hoppe gereden waar het feestcomité al klaar staat. Ook heeft de heer Mustert jarenlang Sinterklaas gespeeld in zijn café." Interieur van het linkerpand. het mooi weer is, want het café heeft een terras waar druk gebruik van wordt ge maakt. Je hebt er dan ook een heerlijk uitzicht op het Spui waar het altijd vol leven is. Simon Carmiggelt Op de vraag hoe hij de populariteit van zijn café verklaart zegt de heer Mustert: ,,Het is ons niet altijd voor de wind ge gaan, we hebben er hard voor moeten werken. Tot 1944 hebben we nog bor reltjes verkocht voor 17 cent, terwijl de Ome Dirk van De Telegraaf wordt 80 jaar. In het rechtergedeelte is niet veel zitgelegenheid. de vaste klantenkring kreeg. Momenteel zijn er achttien mensen in dienst, waarvan elf obers. Eén ober is veertig jaar bij Hoppe, twee zijn er vijf entwintig jaar en ook de rest heeft een fiks aantal functiejaren staan. Dat doen dames Het heeft lange tijd geduurd voordat er dames zonder geleide bij Hoppe welkom waren. Dames mét geleide kon de heer Mustert niet weigeren, maar tot vijftien jaar geleden zag je in het café nooit een vrouw alleen. „Maar de vrouw heeft het uiteindelijk toch gewonnen", geeft de heer Mustert lachend toe. Er bestond wel een damesklaverjasclub, opgericht door vrouwen van mannen die het café bezochten. Onder de naam DDD (dat doen dames) kwamen ze een keer per week bij elkaar. De club heeft zo'n dertig jaar stand gehouden, begin dit jaar zijn de dames uit elkaar gegaan. „Ze durf den 's avonds niet meer over straat", vertelt de caféhouder. Bezoekers De heer Mustert spreekt zelf nooit over dit soort activiteiten. Als we hem er naar vragen praat hij er overheen Hij heeft het liever over de functie van het hore cabedrijf door de jaren heen: „Vroeger was het een buurtcafé, nu komen er be zoekers uit alle lagen van de bevolking." Adviseur De heer Mustert is zelf nog regelmatig in zijn café te vinden. Al laat hij de dage lijkse gang van zaken over aan zijn be drijfsleider, het wel en wee van het café laat hem niet los. Zo heeft hij zijn eigen visie op de opstelling van het terras. „Ik laat bij voorbeeld altijd kopjes op de ta fels buiten staan, dan komen de mensen eerder dan wanneer alles er opgeruimd uit ziet. Dat schrikt de bezoekers af!" Op de vraag wat hij gaat doen als hij gepensioneerd is, zegt hij lachend: „Dan stel ik me als adviseur beschikbaar bij uw brouwerij, misschien dat ze mij daar dan nog gebruiken kunnen."

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 11