SQUASH een unieke indoorsport nu ook bij Heineken Mistletoebal in Bunnik Historie Het spel De Personeelsvereniging Bunnik ver zorgde op zaterdag 10 december jl. een feestelijk Mistletoebal voor alle mede werkers van Vrumona. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer J. Klok, opende de avond en heette alle aanwezigen van harte welkom. Daarna was het woord aan Cees van Zenderen, voor velen geen onbekende meer op feesten en partijen. Zijn gevatheden deden binnen enkele minuten de lachspieren loskomen en toen hij aan het publiek een voorwerp toonde waarbij men ,,de naam van het beestje" mocht raden, werden van alle kanten enthousiast uiteenlopende sug gesties gedaan waarvan tenslotte één de juiste bleek te zijn. Het lijntje met daar aan verschillende blikjes gebonden, was niets minder dan een „bliklijn". Voor het goede antwoord werd een klok-radio beschikbaar gesteld, zo genoemd, aldus Van Zenderen naar de voorzitter van de personeelsvereniging. Gedanst werd er die avond volop en de mistletoe, het stemmige middelpunt, be zorgde velen gelukkige verrassingen. Van het verdere programma maakten deel uit Robert Paul, (hij nam enkele voortreffelijke imitaties voor zijn reke ning), de Amerikaanse zangeres Donna Lynton, en als speciale gast... Sinter klaas die voor deze gelegenheid de moeite had genomen om voor de tweede maal in de maand december vanuit Spanje naar Nederland over te komen, hierbij vergezeld van zijn zoontje en zijn grootste Zwarte Piet. Bingo en verloting zorgden voor enige spannende ogenblikken, zeker toen om- ZOETERWOUDE. Een nieuwe sport, buiten Nederland reeds meer dan hon derd jaar oud, is bezig ons vaderland stormenderhand te veroveren: squash!* Wilt u (weer) fit worden? Fit blijven? Slechts tweemaal per week een half uur spelen is voldoende: squash! De korte periode, waarin bijzonder intensief ge speeld wordt, geeft een enorme voldoe ning omdat het spel elementen bevat, die het wedstrijdidee volledig tot zijn recht doen komen. Voor ieder, die wei nig tijd heeft, is deze sport gewoonweg ideaal. Squash heeft alles wat nodig is om in een half uur alle spieren los te maken. Hoewel je in die korte tijd tot op de bodem van je krachten gaat, raak je niet uitgeput. Na een douche voel je je (weer) als herboren! Squash is makkelijk te leren, maar om het goed en met succes te kunnen spelen, moetje vaak oefenen. Het spel is reeds meer dan honderd jaar geleden, uit het „racket-spel" ontstaan. Officiële geschiedschrijvers geven als hun mening dat het op de bekende kostschool Harrow in Engeland is „ge boren". De jongens verveelden zich en sloegen een bal tussen een school- en een kerkmuur. Spreek uit: skwosh. 30 De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. Klok, opende de feestavond. Voor grote hilariteit zorgde Sinterklaas met zijn zoontje en zijn grootste Zwarte Piet. Spanning tijdens de bingo. Cees van Zenderen toont hier de bliklijn". streeks middernacht de winnaar van de hoofdprijs (een kleurentelevisie) werd bekendgemaakt. Kort daarna besloot het Amstel Kwartet, vaste begeleiding op het mistletoebal, met een laatste uitnodiging op de dans vloer. Moe van het dansen, gelukkig met de behaalde prijs, of zomaar met de vol doening weer eens een gezellige avond te hebben gehad, keerde iedereen huis waarts. Reeds in 1865 bouwde men in Harrow een overdekte baan en werden regels opgesteld. De nieuwe sport verbreidde zich, eerst op kostscholen, later bij par ticuliere clubs snel. De definitieve door braak kwam pas na 1938 toen in Enge land de Royal Air Force bij elk vliegveld of legerkamp een of meer squashbanen liet bouwen. De kosten van de bouw wa ren betrekkelijk laag en het spel verdreef de verveling. De Army nam dit idee, zij het in wat mindere mate, over. Na de Tweede Wereldoorlog zijn het vooral de gedemobiliseerden van beide strijd krachten geweest die, eenmaal terugge keerd in de burgermaatschappij, het spel niet meer wilden missen en zij heb ben het vooral in Engeland en de Engels sprekende landen tot grote bloei ge bracht. Engeland telt op het ogenblik ongeveer anderhalf miljoen squashspelers en -speelsters en nog elke week worden er zo'n zes banen geopend. Squash werd in Nederland in 1943 geïntroduceerd door J.M. Fentener van Vlissingen, die in Utrecht een baan liet bouwen. Ook in Amsterdam in het oude „Polman" werd in 1937 een baan gebouwd. Deze beide banen zijn echter verdwenen. In Den Haag werd in 1939 de Haagsche Squash Rackets Club opgericht, die momenteel de grootste club in Nederland is en vele kampioenen heeft opgeleverd. De eerste kampioen van Nederland was de zeer bekende tennisser Henk Timmer. Onge veer terzelfder tijd werd in Rotterdam een squashclub opgericht die nog steeds een bloeiend bestaan leidt. Squash is in ons land aan een geweldige opmars begonnen. Waren er in 1976 nog 49 banen, vorig jaar was het aantal tot 83 gestegen en de verwachtingen voor het komende jaar liegen er evenmin om: op nieuw een verdubbeling. Squash, dat een grote gelijkenis ver toont met het tennisspel, wordt gespeeld tussen twee spelers (single) of twee pa ren spelers (double). Het dubbelspel wordt echter slechts zel den beoefend. Het spel wordt gespeeld met behulp van een racket en een kleine zwarte rubberbal. Het speelveld bestaat uit een houten vloer van 6.40 x 9.75 m en 4 muren die begrensd zijn door lijnen. De grenslijn van de voormuur is 4.50 m hoog. Onderaan de voormuur is een bord van zink, „tin" genaamd, dat te vergelijken is met het net van een ten nisbaan. De bal mag de tin niet raken of buiten de grenslijnen komen. De spelers staan niet, zoals bij tennis, tegenover elkaar

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 30