Enkele van de schepen, waarop het bier werd vervoerd en die de heer Liesveld als schipper jaren met behulp van een boom moest voortbewegen. Als onze geschiedenisleraar vroeger sprak over een ,,eeuw", dan dachten wij allemaal aan een onafzienbare periode. Een gepensioneerde van de brouwerij aan de Mauritskade te Amsterdam heeft echter op 13 december 1977, ogen schijnlijk zonder al te veel moeite, deze periode overbrugd. Het gaat om Hein Liesveld die op bovengenoemde datum honderd jaar geleden werd geboren in Vinkeveen. In een gesprek met de heer Liesveld praat hij over zijn eerste herinnering als of het gisteren is gebeurd: zo'n 95 jaar geleden was hij aan het hoepelen met een vriendje uit Vinkeveen, toen zijn hoepel in het water terecht kwam. Een passerende schipper heeft deze met een pikhaak uit het water gehaald! Als oud ste van een gezin met tien kinderen ging hij op negenjarige leeftijd met zijn vader mee om turf op te laden. Als het 's win ters vroor moest de turf op sleden wor den weggebracht naar dorpen in de verre omtrek. Tot zijn militaire diensttijd heeft hij dit werk gedaan. Nadat de familie naar Amsterdam was verhuisd is hij op twintigjarige leeftijd bij een brouwerij aan de Weesperzijde gaan werken, waar hij elf jaar is geweest. Door een tip van een kennis is hij daarna schipper geworden. De heer Liesveld weet nog precies hoe hij er toe kwam om bij de Amstel brou werij te gaan solliciteren: bij de „bar bier" had hij een kunstenaar ontmoet die zei: „Je moet eens naar de Amstel brou werij gaan!" Voor twaalf gulden per week kwam de heer Liesveld op 29 april 1915 in dienst bij de brouwerij aan de Mauritskade, waar hij de eerste vijf jaar heeft gewerkt De heer Liesveld met naast zich zijn dochter. in de gist- en lagerkelders. Daarna werd hij aangesteld als schipper, aanvankelijk op een schip, dat met de hand (met be hulp van een boom) werd voortbewo gen, maar voor de laatste periode van het dienstverband mocht hij de boom overboord werpen en voer hij op een motorschuit. Van zijn 25-jarig jubileum weet de heer Liesveld zich nog te herinneren dat hij een gouden horloge en honderd gulden ontving. Zes jaar later, in 1946, ging hij met pensioen, maar het werken kon hij niet laten. Hij had de ene na de andere klus en bleef maar liefst tot zijn 81ste verjaardag portier van de Wolkenkrab ber aan het Victorieplein in Amsterdam. Op zijn 93ste trok hij samen met zijn tweede vrouw op 1 september 1970 in bij het „Verzorgings- en verpleegtehuis Bernardus" te Amsterdam. Helaas is zijn vrouw ongeveer anderhalf jaar later overleden. Vanzelfsprekend was het groot feest in „Bernardus" op 13 december 1977. In de aula van het gebouw werd de hon derdjarige ontvangen door enige van zijn dertien kinderen onder wie zijn oud ste dochter die op dezelfde dag haar 75ste verjaardag vierde, kleinkinderen en vele medebewoners van Bernardus. De heer Liesveld werd toegesproken door de directeur van het Verzorgings tehuis, de heer J. A. Tromp, die hem vergeleek met Keizer Franz Jozef in ver band met zijn mooie grote witte snor. Van de Heinekendelegatie, bestaande uit de heer C. F. Meijer, een oud-collega van de jarige, en de heren P. E. Jansen, G. Struiksma en F. L. M. van Scherpen- seel en mevrouw S. van Kooten van de plaatselijke personeeldienst, ontving de Ook ontving de honderdjarige bloemen en een kist sigaren. Op de foto de Heineken delegatie met op de voorgrond mevrouw Van Kooten- Pinke en de heer Van Scherpenseel; achter hen links de heer Jansen en rechts de heer Struiksma, allen van de plaatselijke personeeldienst. Met taart van het huis. heer Liesveld een fraai kleed en een aantal produkten uit ons concernassor timent. Onder het genot van koffie en gebak droeg de heer Tien, een medebewoner van de heer Liesveld op de verzorgings afdeling nummer zeven, een gedicht voor waarin het leven van de honderdja rige werd beschreven. Ook werd er een door de heer Tien geschreven lied ge zongen. De hoofdzuster van de afdeling, zuster Aleidia, overhandigde namens afdeling zeven een taart, eau de cologne en een doos sigaren. Op deze geschen ken had zij een zeer toepasselijk gedicht geschreven. Na dit leuk verzorgde feest werd de heer Liesveld 's middags gefeliciteerd door mevrouw J. C. Polak, echtgenote van de burgemeester van Amsterdam. Als antwoord op de vraag of hij nog wensen had, antwoordde de heer Lies veld: „Ja, nog een lang leven!" Het is hem van harte gegund. F.v.S. Het kleed, cadeau van Heineken. 27

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 27