A - H?V r/t vT-A f Ze z/yn bij de fabriek blijkbaar nog niet zo aan de nieuwe maten gewend.. Logische stap Waarom nu juist het SI kan men zich af vragen. „Omdat het SI het uitgebreide en verbeterde metrieke stelsel is en dus een logische stap in die landen die al het Metrieke Stelsel hadden," antwoordt de heer Muijlwijk. ,,Het ziet er echter naar uit dat het SI in de gehele wereld zal worden ingevoerd, dus ook bijvoorbeeld in de VS en Engeland. De meter heeft het dus gewonnen van de yard. ,,Ja, dat is mogelijk geworden door de rationele opzet van het metrieke stelsel waarmee het, juist in de moderne samenleving zeer duidelijke voordelen biedt ten opzichte van het imperiale stelsel van de Angelsaksische landen. Het is wellicht de nationale trots van de Engelsen geweest die indertijd verhin derde het onder Franse invloed tot stand gekomen metrieke stelsel in te voeren. En daar zitten ze nu mee", aldus de heer Nieuwland, die terugkomend op zijn vergelijking met de taal kan zeggen dat de hele wereld één taal gaat spreken op het gebied van meeteenheden, met het SI als eenheidstaal. Gevolgen De praktische gevolgen voor Nederland zijn niet erg groot. „Hier zal de invoering van het SI voornamelijk betrekking heb ben op het gebruik van de terminologie, er zullen geen produktiemachines moe ten worden aangepast", verwacht de heer Muijlwijk. „Voor de Angelsaksische landen zullen de gevolgen' veel in grijpender zijn, denk maar eens aan een fabriek voor schroeven die altijd met Engelse maten heeft gewerkt en nu zijn produkten op basis van de meter als eenheid van lengte moet gaan maken. De Amerikaanse Ford fabrieken bijvoor beeld zijn al vooruitlopend op de invoe ring van het SI in de VS overgegaan op het gebruik van metrieke maten voor hun auto's en de onderdelen daarin. Ook Engelse autofabrieken hebben zich al aangepast. Als het stelsel consequent is ingevoerd zal het vele voordelen heb ben. Garages hoeven dan geen voorra den meer te hebben van twee soorten onderdelen, voor de Engelse en de me trieke maat. „Wij in Nederland hoeven met de invoe ring van het SI voor meeteenheden slechts het puntje op de i te zetten, terwijl bijvoorbeeld Engeland de hele letter moet schrijven," zo vindt de heer Nieuwland. „Maar ik heb de indruk dat het zetten van dat puntje in Nederland veel slordiger gebeurt dan het schrijven van die hele letter elders." En daarmee is de heer Muijlwijk het volledig eens. „Het gebruik van eenheden in Nederland is erg slordig. De ene keer schrijven we MM in plaats van mm voor millimeter, je ziet het zelfs verkeerd gebruikt in onderwijs- boeken. We hebben hier maar weinig gevoel voor het gebruik van symbolen, ledereen zegt dan 'we weten toch wat we bedoelen' maar juist door dit slordig ge bruik kunnen weer fouten gemaakt wor den". Wat moet er zoal verdwijnen en wanneer In de EEG-richtlijnen worden drie groe pen van eenheden genoemd, die in fa sen moeten verdwijnen. De eerste groep mag niet meer worden gebruikt sinds 31 december 1977. Daartoe behoren o.m. de pk, waarvoor kilowatt (kW) in de plaats moet komen en de cc, die als juiste benaming kubieke centimeter (cm3) gaat krijgen. De tweede groep, waartoe de millimeter kwikkolom voor o.a. bloeddruk (te vervangen door de kilopascal (lOmmHg 1,33 kPa) be hoort, verliest haar erkenning op 31 de cember 1978. De derde groep wordt ge vormd door de radiologische eenheden curie, rad, rem en röntgen. Hiervoor is nog geen einddatum vastgesteld, omdat de vervangende Sl-eenheden becquerel (Bq) en gray (Gy) pas in 1975 een eigen naam hebben gekregen, waaraan men nog moet wennen. In Nederland kennen we nog een vierde groep. Dat zijn de nu al niet-erkende eenheden die internationaal vrijwel on bekend zijn, maar waar onze folklore een vaste greep op blijkt te hebben. We doelen op de eenheden pond (en vooral half pond is opvallend gezien de weer stand tegen half kilogram); ons; duim (voor hout en spijkers); mud (voor aard appelen); bunder, voet en een aantal re gionaal gebruikte eenheden. Dan is er nog een vijfde groep, die wordt gebruikt in de internationale handel, waar wordt gesproken van „balen" ka toen, „vaten" of „barrels" olie, „fles sen" kwik, „troy ounces" edele metalen, „short" en „long" tons, enz. Het vertalen van berichten omvat te vaak het niet „vertalen" van eenheden. Journalistieke zorgvuldigheid ten aanzien van deze vijfde groep van eenheden kan een waardevolle bijdrage zijn om er van af te komen. Vandaar dat het IJkwezen zich dit jaar sterk maakt voor de voorlichting voor een juist gebruik van het Internationale Stelsel van Eenheden. Op de scholen en universiteiten is het al een aantal jaren volledig ingevoerd, ondanks het wel eens gehoorde schijnargument van sommige onderwijzers tegen invoering van het SI: er zouden geen sommetjes meer gemaakt kunnen worden met het uitrekenen van hoeveel pond zoveel kilo is. Tegenstand is er ook in de medische wereld, waar men de traditionele „milli meter kwik" voor de bloeddruk niet wil ruilen voor de officiële maat van druk, de pascal. Dr. Ft. Muijlwijk, hoofd van de afdeling Mechanische Metingen van het Van Swinden Laboratorium van het IJkwezen (links) en de heer J. Nieuwland, hoofd van de afdeling Wettelijke en Internatio nale Aangelegenheden van het IJkwe zen. De heren Muijlwijk en Nieuwland zullen nog veel voorlichting moeten geven voordat iedereen overtuigd is van het grote nut van een eenvoudig eenheden- stelsel als het SI. Maar uiteindelijk zullen we er wel aan wennen dat we „joule-ar me" maaltijden moeten gebruiken om gezond te blijven. Van belang is dat iedereen alleen nog maar de nieuwe Sl-eenheden gebruikt. Als iedereen meewerkt, weten we bin nenkort niet anders meer. Wie meer over het SI wil weten kan zich wenden tot het Documentatie Centrum Techniek te Zoeterwoude, waar onder andere het artikel „Het SI bij Heineken" verkrijgbaar is. 21

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 21