Internationaal eenhedenstelsel dit jaar van kracht Het pond suiker, de calorie-arme maaltijd en de auto met paardekrachten zullen binnenkort uit ons spraakgebruik verdwijnen. Niet omdat een actiegroep er in is geslaagd deze dingen uit ons aards bestaan te bannen, maar omdat onder meer ponden, calorieën en paardekrachten dit jaar niet meer mogen worden gebruikt als aanduiding van massa, warmte en vermogen. We moe ten het hebben over kilogram, joule en watt. Om te komen tot een eenheid van maten heeft de EEG dit jaar het gebruik van het Internationale Stelsel van Een heden, het zogenaamde SI, verplicht gesteld. Nu loopt u echt niet het gevaar direct in de gevangenis te belanden wanneer u volgend jaar trots aan uw buurman ver telt dat uw nieuwe auto een maximum vermogen van zoveel pk heeft in plaats van zoveel kilowatt. Dr. R. Muijlwijk zou echter wel even de wenkbrauwen fronsen als hij het zou horen. Als hoofd van de afdeling Mechanische Metingen van het Van Swinden Laboratorium van het IJkwezen is hij onder meer belast met de zorg voor het juiste gebruik van de wettelijk erkende meeteenheden. ,,Een meter is een meter, dat is voor iedereen duidelijk. Niemand haalt het in zijn hoofd om een lengte in 'el' of 'Rijnlandse voet' te geven. Maar wel praten we over een pond en een ons als we een halve kilogram en 100 gram be doelen. Nu kan dat misschien geen kwaad bij de groenteman, maar wat te denken van een advertentie waarin gou den munten van een 'ounce' te koop worden aangeboden? Daarmee wordt een 'ons', dus 100 gram, gesuggereerd, terwijl het in werkelijkheid om munten van 31 gram gaat (troy ounce 31,10 gram). Bij zo'n advertentie zou ik bijna van misleiding gaan spreken," zegt de heer Muijlwijk. Met dit huis-tuin-en-keu- ken-voorbeeld wil hij het belang weer geven van een internationaal, eenduidig stelsel van meeteenheden. Een dergelijk stelsel zou dit soort verwarringen uit sluiten. In 1816 werd in Nederland al een wet aangenomen waarbij het onderwijs in het Metrieke Stelsel en het gebruik daarvan in de handel verplicht werd ge steld. Dat metrieke stelsel baseerde zich op de meter en het kilogram zoals die in Frankrijk waren vastgelegd en die toen ook internationaal een groot aanzien hadden. Daarmee werd voor ons land een einde gemaakt aan de chaos in meeteenheden voor lengte, oppervlakte, volume en massa (wat foutief meestal gewicht wordt genoemd). Woorden als pond en ons blijken echter moeilijk uitroeibaar. Wist u dat de een heid „pond" al volgens een in 1937 ingediend wijzigingsvoorstel van de IJkwet moest verdwijnen? Maar omdat de ingangsdatum daarvan op 1 januari 1941 viel werd het gezien als een onder drukkingsmaatregel van de gehate be zetter. Na afloop ging iedereen van weeromstuit over „pond" spreken. Dit betrof overigens het „Nederlandse pond", waarvan de massa volgens de wet 1 kg bedroeg. Tegenwoordig ge bruiken we pond voor een halve kilo gram en als dat nu de enige afwijking van het Metrieke Stelsel zou zijn, was het niet zo erg. Chaotisch geheel Mede door de snelle ontwikkeling van de techniek zijn allerlei andere fysische grootheden voor het dagelijks leven van belang geworden. Het gevolg was dat allerlei nieuwe gebruikseenheden zijn ingevoerd. „Men was zich daarbij niet altijd bewust van het belang van een eenvoudig verband tussen eenheden en van internationale overeenstemming over nieuwe eenheden. Zij zijn dikwijls nogal willekeurig tot stand gekomen, vaak werd de meeteenheid ook bepaald door de methode van meten. En hoewel de meter, de kilogram en de seconde wel internationaal erkenning hadden gevon den, ontstond er in de praktijk toch weer een chaotisch geheel van meeteenhe den," zo verklaart de heer J. Nieuwland, hoofd van de afdeling Wettelijke en In ternationale Aangelegenheden van het IJkwezen, het allegaartje van meeteen heden. Hij vergelijkt het door elkaar ge bruiken van verschillende soorten meet eenheden graag met het gebruik van verschillende talen. „Door de vertaling van de meeteenheden, het omrekenen, kunnen allerlei onnodige fouten en mis verstanden ontstaan. Maar als de een heid van massa overal in de wereld een kilogram is en niemand een andere een heid daarvoor gebruikt, kan de vertaling met de kans op fouten achterwege blijven." „Het is toch inconsequent om het ver mogen van een elektromotor wel in watt uit te drukken, maar bij een auto met benzinemotor opeens te gaan praten over pk. En als je dan moet gaan omre kenen 735,49875 watt voor één pk, blijkt wel hoe onpraktisch het hebben van twee maten voor vermogen is." Met dit voorbeeld verduidelijkt de heer Muijlwijk meteen de behoefte aan een internatio naal, samenhangend stelsel voor meet eenheden. Daarmee wordt een stelsel bedoeld dat gebaseerd is op een aantal grondeenheden met afgeleide eenhe den zodanig dat het verband tussen de eenheden in principe wordt weergege ven door het getal 1. Waarmee omrekeningsfactoren van zes of meer cijfers worden vermeden. Naar meer eenheid Nu is het streven naar een dergelijk stelsel niet van vandaag of gisteren. Al in 1901 pleitte de Italiaanse natuurkundige Giovanni Giorgi voor een koppeling van elektrische eenheden aan het metrieke stelsel. En daarmee legde hij de basis voor wat nu het SI is. Echter eerst in 1960 is in een Algemene Conferentie voor Maten en Gewichten, waarin de bij de Meterconventie aange sloten landen bijeenkomen, een eenvor mig stelsel van meeteenheden onder de naam „Internationaal Stelsel van Een heden" (naar de Franse benaming „Système International d'Unités" aan geduid als SI) vastgesteld. Dit betekende dat de aangesloten landen zoveel mo gelijk dit stelsel zouden gaan hanteren. In 1971 heeft de EEG een richtlijn over het SI uitgevaardigd, die in 1976 werd herzien. Krachtens deze herziene richt lijn moet het SI uiterlijk met ingang van 21 april 1978 binnen de EEG-landen zo goed als volledig worden ingevoerd. Een aantal bestaande en gebruikte eenhe den mag dit jaar niet meer worden ge bruikt, zoals de reeds genoemde calorie en paardekracht. Een volgende belang rijke datum in het schema voor de buiten gebruikstelling van niet tot het SI beho rende eenheden is 31 december 1979. Vanaf dat momentmoeten nog een aantal oude eenheden verdwijnen, zoals de dyne, de erg, de stokes en de millimeter kwik voor bloeddruk. Ook bloeddruk zal dan in de Sl-eenheid voor druk (de „pascal", eventueel met gebruik van een decimaal voorvoegsel, dus bijvoorbeeld kilopascal) moeten worden uitgedrukt. 20

Vers van 't Vat | 1978 | | pagina 20